XXVI.
Vakarėjo. Pro melsvėjančias sniego pusnis, kiemsargių aplipdytas patižusio sniego gumulėliais, po darbo skubėjau į autobuso stotelę. Parduotuvės vitrinoje mirguliavo nukainotos avalynės reklama. Baigiasi senieji batai – kitąmet reikės naujų. Gal užeiti? Su mažu vaiku atvažiuoti iki centro nelabai galėsiu – gyvenu už miesto.
Įslinkau į nedidelę patalpą, užgriozdintą ilgu suolu avalynei matuotis. Porelė lakstė tarp lentynų įtartinai nervingai skubėdama. Akis tarsi aptraukė migla – apsunkau nuo staiga apėmusio nuovargio. Kas čia dabar? Įsispoksojusi į storą žieminių batų aulą lankstančią merginą, akimirksnį praradau budrumą – nebekreipiau dėmesio, kas darosi aplinkui. Pasijutau besimatuojanti tokius pat kaip ir ji žieminius. Kainos gana solidžios, nors išreklamuota nuolaida: akivaizdi gudrybė – pakelti kainą ir paskelbti nuolaidą. Išėjau…
Stotelėje stypsojau daužydama koją į koją – šaleno. Atslinkęs autobusas kaip žiaunas bangžuvė pravėrė duris, prarijusias mane – įlipau važiuoti namo.
Sudribusi ant sėdynės naršiau rankinę – dingusi piniginė. Pasinaudojęs išsiblaškymu, vagišius lengva ranka pasiglemžė mano pinigais išreikštą kasdienį triūsą. Prisiminiau parduotuvėje apsunkusias akis – atbuko budrumas. Prie centrinio banko paprašiau sustoti – skubėjau užblokuoti atsiskaitymų kortelę. Budintis reikalavo skambinti telefonu. Šiaip ne taip išaiškinau, kad namus pasieksiu po valandos. Per tą laiką sukčiai pagrobs mano pinigus ir neliks kaltų. Ar kam svarbu, kad liksiu apšvarinta?
Slinkau gatve pažeminta ir apnikta sunkių minčių. Tegu nesidžiaugia vagišius – laimingas nebus. Lemtis kaip lazda su dviem galais – vienas atsigręš į niekšelį atpildu: nesėkme ar netektimi. Pažymėtas paniekos ženklu, jo ilgapirštis neatsikratys visą gyvenimą, virstantį nesėkmių grandine, kai lemtis atsisuka nesuvokiamu kerštu... O kaip to ženklo išvengti nė vienas nevykėlis nesusimąsto.
Namuose prisėdau pailsėti ir pasklaidyti laikraštį. O dievulėliau – vėl žiaurumai. Ekspertė kruvinomis pirštinėmis tupėjo prie lavono – sutampė blogumas. Blinktelėjusi ant grindų, susitrenkiau galvą. Atbėgęs Martynas pasodino ant sofos ir apramstė pagalvėlėmis.
– Vėl! Kada nustosime braidę po kraują?! – parodžiau į laikraštį.
– Pinigai rieškučiomis semiami…
– Ir dar spalvota…
– Raudonai mosuoti buvom įpratę …
– Tik žiaurumas ir pyktis raudoni.
– Užmiršk! Nusiramink… – nutraukė vyras.
XXVII.
Miegojau negiliai ir kažkaip budriai – panašiai kaip aną naktį kaime. Slėpiningi tvariniai apie langus nevaikščiojo, tvyrojo priemiesčio laukų tyluma, bet buvau praradusi dvasios ramybę – ėmė dirginti gyvenimas: žiniasklaidos paskleistas melas, apkalbos darbe ir kasdienybė, kurios negalėjau išvengti kaip paauglystės šašų pavasarį.
– Reikia poilsio, – vieną vakarą ištarė Martynas.
Pasiprašiau savaitės atostogų, bet tokį trumpą laikotarpį draudė įstatymas – nuskriausiu valstybę. O kiek valstybė mane skriaudusi: per jėgą bruko materializmo mokslus, nusavino tėvų santaupas, vis dar nesugrąžina žemės. Pykino išmynus šunų išmatas gatvėje, trikdė garsiai keiksnojantys ir viešumoje besispjaudantys. Jau ne visur galėjau gauti informacijos gimtąja kalba, dažnai klaidino reklama. Niekas nesivargino sukurti žmonių bendravimo taisyklių, kad galėtume normaliai jaustis savo krašte. Svarbesni valstybe vadinamam monstrui kuriami įstatymai, o ne sveikata ir darbingumas. Į žmogų niekas nekreipia dėmesio. Jaučiausi ne moterimi, o robote, turinčia aklai laikytis vidutinybių sukurtų nuostatų, kurių nesilaikė patys jų kūrėjai.
Pagal įstatymą atostogas galėjau dalyti į dvi dalis, kad jos būtų ne trumpesnės kaip dvi savaitės. O tiek man nereikėjo – norėjau tik trumpam atsipūsti. Kaip viskas kvaila?! Norėdama tik savaitės, buvau priversta imti nemokamų atostogų.
prisikabinsiu tik prie vienos eilutes. "ne moterimi, o robote, turinčia aklai laikytis vidutinybių sukurtų nuostatų, kurių nesilaikė patys jų kūrėjai." Logika slubuoja - sios taisykles butent sukurtos vidutinybems, o ne vidutinybes sukuria jas ir po to nesilaiko. Tad tariu, kad ta moteris-robote yra vidutinybe, kuri laikos tu taisykliu.
o del likusio tekstu ir kitu istrauku, skaitant jauciasi autoriaus diletantiskumas ir rasymas atbulom rankom. Krenta i akis butent tokie loginiai nesutapimai, silpnos vietos, pabreziancios paties autoriaus, o ne heroju, nezinojima ir issilavinimo spragas. Tenebus mano zodziai priimti uz pikta.
narAyan, nori konstruktyvesnės kritikos? ar kaip?
manau žmogus parašęs prieš mane labai konstruktyviai viską pasakė. O aš pridėjau savo nuomone.
Ir nesek mase, kai balsuoji, nes už kitokia nuomone prie kryžiaus nekalama.
na... buvau nušokus į pirmą ir antrą ir trečią skyrius... daug aprašymų... tokie lėti ir tolygus, ir neradau motuyvacijos skaityti... na intrigos, įvykių nuojautos...nepajutau to kas manau rūpi skaitant knygą... nepajutau rūppesčio veikėjams..
Gerai čia pavarė. "neskaičiau aš per daug, bet karoče "GAIDYS" čia yra. Ir apskritai ką tu čia išvis darai? Romanas? pfff."
dabar įšoka nuvargęs vertintojėlis, žiū komentarus ir betkokiu atveju minusas, nors ir iš dangaus.
Vo taip ramiai 5lvl... nėra žodžių - artistai:]
chiebra kiek galima?
Vnždž - spragos puolime [vertinime].
gerbiama ponia prancishka, pirma karta skaitau jusu kurini ir tai iki galo neperskaichiau, bet noriu pasakyt, kad mikrobanges instrukcija idomiau parashyta. o chia jau ir 27 skyrius. nugi liudna.labai.
Na, atrodo Monika sėkmingai toliau ieško kraujo, smurto ir nelaimių. Jei žino, kad konkrečiame laikraštyje tik tokie dalykai, tegu užsisako kitokius. Aišku - tipiškai lietuviškas elgesys: pirkti visokias kriminalines kronikas, žiurėti žinias ir trilerius, o po to bėdavoti dėl smurto spaudoje ir televizijoje ir kaltinti juos dėl augančio nusikalstamumo jaunimo tarpe. Ne tėvai ir auklėjimas gi kalti :)
"Su mažu vaiku atvažiuoti iki centro nelabai galėsiu – gyvenu už miesto." Nepatinka šis sakinys, nes Monika visą laiką žino, kad gyvena už miesto. Čia nuskamba ne kaip veikėjos mintis, o žodžiai kažkam tiesioginėje kalboje. Juo labiau, tai neįtikinama priežastis, nes prieš keletą dalių veikėja sėkmingai vairavo mašiną.
"O kiek valstybė mane skriaudusi: per jėgą bruko materializmo mokslus, nusavino tėvų santaupas, vis dar nesugrąžina žemės."
Materializmo mokslai - tai biologija, fizika, chemija ir matematika? Šių mokslų nepavadinčiau skriauda. Jei kalba eina apie komunizmą ir ateizmą -valstybė jau kita, o ir veikėja buvo pavadinta jauna paslaptinga moteris (šių dalykų mokymas mokyklose ir universitetuose pabaigtas prieš nepriklausomybę, nuo kokių 1987 metų rimtai į tai jau nebežiūrėjo bent mokyklose) ;)
Tėvų santaupos - tai ne tiesioginis veikėjos nuskriaudimas, čia labiau tiktų kalbant bendrai apie piliečius. Tas pats galioja ir žemės gražinimui. Abejoju, kad muziejaus darbuotoja norėtų pakeisti specializaciją ir ūkininkauti.
Taip žavitės Paryžiumi, o štai ten šunų išmatas tikrai dažniau tektų mindžioti negu bet kuriame mieste Lietuvoje. Kažkaip nepastebėjau, kad "Jau ne visur galėjau gauti informacijos gimtąja kalba". Turbūt žinote, kad yra organizacijos, kurios rūpinasi, kad reklamos neklaidintų, ir jos netgi dirba savo darbą. "Niekas nesivargino sukurti žmonių bendravimo taisyklių, kad galėtume normaliai jaustis savo krašte." dar vienas perliukas, tinkantis žmogui, užaugusiam negyvenamoje saloje ir neišmokusiam bendravimo taisyklių augant. Iškart po jo nušokame į įstatymus ir darbingumą/sveikatą.
Vėl prakalbome apie vidutinybes ir jų sukurtus nuostatus. Pagiežinga veikėja išsikelia virš jų.