Rašyk
Eilės (79315)
Fantastika (2348)
Esė (1606)
Proza (11102)
Vaikams (2739)
Slam (86)
English (1206)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Tomas pasibeldė į duris ir tėvas įleido sūnų. Ieva taip pat išėjo į koridorių pasitikti brolio, gana ilgai nesimatė, buvo labai jo pasiilgusi. Nusišypsojo, nes mintyse prilygino Tomo balsą egzotiško paukščio čiauškėjimui, nors, iš tikrųjų, panašumų buvo nedaug, kad sugalvotų tokį palyginimą, jai užteko brolio balso gyvumo ir linksmumo. Iškart pagalvojo apie tai, kad šiame bute beveik niekada neskambėjo džiugesiu trykštantys pasisveikinimai, vien negyvi ir šalti burbėjimai, atgrasūs tartum išskrostos žuvys.

Brolis buvo tikra atgaiva šiuose namuose: jo smalsumas ir žingeidumas it banga nuplovė tvyrančią nesmagią atmosferą. Jis vaikštinėjo ir stebėjosi lempų gaubtais, drabužių spintos spalva, kitomis detalėmis, nesvarbu, kad jos, po paskutinio brolio vizito, nebuvo pasikeitusios. Ievos galvoje vėl iššoko originalus palyginimas – jis galėtų pasiversti į lošimo kauliuką, kuris riedėtų stalo žaidimo lenta ir atsiverstų sienele su vis kitokiu akių skaičiumi. Tomo žvilgsnis atkakliai šaudė į skirtingus objektus.

Tėvas stipriai paspaudė sūnui ranką, tarytum tikrintų šio jėgą, lyg suvoktų vyriškumą tik kaip fizinių savybių visumą. Netrukus ir pati Ieva pasilabino, stipriai apkabino Tomą, tačiau netikėtai, pastarojo nuotaika pasikeitė ir, atrodė, jis troško kuo greičiau ištrūkti iš varžančio sesės glėbio.

-Uždusinsi mane, - išspaudė jis ir nuleido rankas nuo Ievos nugaros. Sesė skruostu vis dar glaudėsi jam į petį, iš malonumo neatmerkė akių. Ji norėjo, kad ši akimirka sustingtų, visai negeidė paleisti brolio, juk jei dabar paleis, vadinasi, greičiau ateis laikas, kai jie visi kartu sės prie stalo, tada pavalgys, ir Tomas atsisveikindamas išeis. Ji to nepageidavo, nes kitą kartą išvystų gyvą brolio veidą mažiausiai po mėnesio, bent jau taip spėjo. Išsitempk, ištįsk, akimirka, nagi, ragino ji mintyse.

-Gana, Ieva, paleisk, - nurodė tėvas ir mergina pakluso.
Po kurio laiko visi susėdo už stalo ir tėvas, nieko nelaukdamas, čiupo vištienos sumuštinį pitoje į vieną ranką bei skardinę pepsio į kitą. Greitai jis pradėjo čiaumoti ir srėbti užsigerdamas. 
Tuo metu Ieva su Tomu apžvelgė šventų Kūčių užkandžius - ant baltu audeklu dengto stalo gulėjo: lėkštės su dešrainiais, dubeniai su tortilijos tako, įdarytais žuvimi, salotomis, moliuskais, toliau - dvi lėkštės gruzdintų fri bulvyčių, sumaišytų su traškučiais, graikiškos salotos, na, ir didžiausia lėkštė, kurioje puikavosi pica su grybais bei netoliese, jau minėti vištienos sumuštiniai. Stalo viduryje stirksojo kečupo ir garstyčių indeliai, už jų matėsi pepsi, coca-cola, fanta ir sprite skardinės, o pačiame gale, arčiausiai tėvo, kaip žaislinės kaladės, gulėjo dvejos dėžutės ledų - šokoladinio ir vanilinio skonio.
Lyg ir galima sakyti, kad iš viso dvylika patiekalų, skirtingų gėrimų gamintojų produktus skaičiuojant atskirai ir į skaičių neįtraukiant garstyčių ar kečupo indelių. Gal ir ne pats sveikiausias maistas, pagalvojo Ieva, tačiau nėra ko priekaištauti. Skųstis būtų gėda, juk gana laisvai gali rinktis, kuo numalšinti ne tik troškulį, tačiau ir apetitą.

Tėvas baigė šlamšti sumuštinį ir dabar krimto tako pyragėlį, o iš akių buvo galima spėti, kad jau išsirinko kitą užkandį, nes negalėjo atplėšti žvilgsnio nuo picos.
-Valgykit, - pilna burna sumarmaliavo jis.
-Tėti, aš galvoju, - prabilo Tomas, - pirmiausia, reikia pasimelsti, o ne pulti valgyt.
Tėvas numetė pusiau sudorotą tako pyragėlį į lėkštę, nusivalė raudono it kraujas padažo šliūžes nuo lūpų ir akimirką tylėjo. Dėl kažkokios priežasties netrukus dirstelėjo į Ievą, ši staigiai nuleido galvą ir smulkiais savo pirštais pasėmė porą bulvyčių fri iš dubenio.
-Gerai gerai, tik greičiau, nes aš noriu viską čia suryti!
Jie atsistojo, susikabino rankomis ir užsimerkė. Ievai buvo nesmagu laikyti stambų tėvo delną savajame, jausmas lyg būtų suėmusi kokį lašinių pjausnį. Kol Ieva galvojo, iš kur tokie pojūčiai, Tomas sukalbėjo „tėve mūsų“, tada visi vėl nutūpė ant kėdžių.
-Nu, skanaus, vaikai mano - subambėjo tėvas ir pasigriebė lėkštę su pica.

Po keliolikos minučių ant stalo jau buvo apmažėję maisto, šeimos galva drybsojo fotelyje išvertęs pilvą ir garsiai atsirūgo. Bematant jo akių vokai apsunko, o netrukus galva nusviro ir iš gerklės išsiveržė knarkimas - šliurpimo garsai pasiliejo kambaryje.
Ieva pažvelgė į bulvyčių trupiniais nubertą savo lėkštę, tada į Tomą, atrodė, jam nė motais, budrus tėvas ar miegantis, brolis ramiai sau kramsnojo traškučius iš dubens. Pamatęs į jį akimis spiginančią Ievą, vaikinas gūžtelėjo pečiais lyg atsiprašydamas. Tarsi mėgindamas susigaudyti, kas vyksta aplinkui ir iš kur tie parpimo garsai, jis apsižiūrėjo. Sulaikė žvilgsnį ties, ant sofos susigūžusiu, ir pečius apsikabinusiu asmeniu, kuris buvo jo sesuo.
-Einam, Ieva, - galiausiai pasakė. –Vienas nusmigo, reiškia, vakaras beveik baigėsi. – Tegul jis miega sau. 
-O gal apkloti pledu, kaip manai? Vien čia sėdint šalta, o ten prie lango tai išvis.
Mergina dar pamanė, jog būtų gerai, jei pati galėtų užmigti šitaip greitai ir nerūpestingai, tada dažniau pabėgtų nuo įkyriai persekiojančių minčių. 
-Na, su tokiu riebaliniu sluoksniu tikrai nesušals. Einam geriau, nešvaistom laiko, nes tuoj išeisiu tvarkyti reikalų.
Tomas, apglėbęs svetainės durų rankeną, laukė sesės,  o ši užpūtė žvakę, degusią ant spintelės ir dirstelėjo į tėvą. Dėl viso pikto apklojo jį, apkamšė, nors ir girdėjo nekantrų brolio atsidusimą.
-Greičiau gi, - ragino jis.
Ieva dar patikrino ar gerai uždarytas langas ir patraukė paskui Tomą. Išeidama iš salono ji pagalvojo, kad brolis šiuo metu, tikriausiai, turi būti susitikime, gal todėl  jo nuotaika subjuro. Ieva koridoriuje uždegė šviesą ir brolio žvilgsnis, kaip strėlė šovė į batus.
-Neišeik dar, būk geras, kiek gi čia pabuvai – tyliai paprašė sesė.
-Kad, žinok, man nėra labai malonu čia būti, kai turiu milijoną darbų, kuriuos reikia atlikti. Tiesiog negaliu, man kraujas verda. Vien mintis, kad nieko nedirbu kelia šleikštulį.
-Juk Kūčios. Žmonės šiandien pamiršta darbus, tik valgo, ilsisi ir miega.
-Pff, dauguma tai daro kiekvieną dieną, šiandien žmonėms tiesiog nereikia galvoti pasiteisinimų.
-Pasilik, prašau, nors trumpam.
Tomas susiraukė.
-Gerai, bet tik trumpam.
Jis nudūmė į Ievos kambarį ir įjungė stalinę lempą, pakreipė gaubtą šiek tiek žemiau, kad nešviestų į akis ir stypsojo vietoje.
-Atsisėsk, kur tiktai nori, - pasakė Ieva uždarydama kambario duris. - Ant kėdės, ant lovos, ant stalo, jauskis laisvai.
-Ačiū, pastovėsiu.

Jo žvilgsnis lakstė sesės stalo paviršiumi ir netrukus jis atkreipė dėmesį į tušinukų laikiklį – puodelį, kuriame Ieva laikė ne tik rašiklius, bet ir kitokius smulkius daiktus, pavyzdžiui, papuošalus.
Brolis pakėlė tamsiai mėlyną puodelį su geltonomis, tarsi sviestu patepliotomis žvaigždėmis ir pasukiojo apžiūrinėdamas. Mat,  prie ąselės glaudėsi miniatiūrinė, medžiaginė, vudu, lėlė, kuri judinant puodelį, kraipė klubus tai į vieną, tai į kitą pusę, sukiojosi it stengtųsi išvengti vertinančio Tomo žvilgsnio, išsisukinėjo, tarytum gėdintųsi savo mažų, juodų akių-sagų. Virvutė pritvirtinta prie jos viršugalvio buvo kilpa užmauta ant rašiklio. Jis, suėmęs už virvutės, pakėlė  miniatiūrinę lėlę, o puodelį pastatė atgal į vietą.
-Kas čia? – nustebęs paklausė. Pirštais nelyginant hipnotizuodamas, svyravo pakabuką pirmyn, atgal. –Vudu lėlė?
-Taip, bet čia dekoratyvinė.
Jis pakorė lėlę ant kyšančio rašiklio kamštuko, susibruko rankas į kišenes. – O kam tau reikalinga tokia?
Mergina tylėjo. Jautė kūną užplūdusią tirštą gėdą, iškaito skruostai, tikriausiai pražydo it rožės.
-Nori pasakyti, kad šitas pakabukas yra tavo papuošalas?
Ji nežymiai linktelėjo.
-Varge, vargeli, - kraipė galvą Tomas. -Atidžiai klausykis, ką pasakysiu - jeigu nori atkreipti vaikino dėmesį ar trokšti, kad jis tave pamiltų, nebūtinai turi kopijuoti kitų moterų įpročius, taip, ir mamą turiu omenyje. Tiesiog būk savimi, dėl dievo meilės. Tik pamąstyk: jeigu būsi savimi, tave gali mylėti taip, kaip jokios moters dar niekas nėra mylėjęs, nes tu viena tokia visame pasaulyje. Skirtingos moterys gauna skirtingą meilę, o tai reiškia, kad tave gali net mylėti labiau nei mamą, ar supranti?
-Taip.
-Tik sakau, kad motina nėra pats geriausias pavyzdys, juk ji mus paliko. Na, bet gal dar ieškai savęs, galų gale tau... kiek? Aha, septyniolika, o apskritai, nėra tiek ir mažai, tavo metų jau turėjau gana tvirtą charakterį.
-Bet gi ji mūsų nepamiršo.
-Turi omenyje tuos laiškus?
-Taip.

Tomas žvilgtelėjo į stalinį laikrodį ir atsiduso.
-Juk vos minutė praėjo, pabūk. Papasakok apie mamą.
-Kad jau ir taip per ilgai užsibuvau, reikia lėkti, be to, nežinau ką tau naujo pasakyti.
Ieva prisėdo ant žemės ir atsirėmė į lovą.
-Kelkis, ant kilimo drybsoti per šalta.
Sesė neatsakė, tik žiūrėjo į vingiuojančiomis linijomis nusėtą kilimą, šis raštas jai patiko. Stebeilijo į tas besiraitančias vinges, kripes lyg kilimo lūpas ar burnas, įsivaizdavo, kaip jos prasižiotų.
-Na, jeigu tau ten patogiau...
2015-04-04 19:04
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2015-05-12 18:20
Andrėnas
Perskaičius kūrinėlį galvoje kirba mintis "nelįskite su poezija į prozą". Teiginys principe klaidingas - jausmai prozoje būtini, kaip prieskoniai sriuboje, tačiau gryni prieskoniai be sriubos igi ne kažin kas. Apsakyme išties gerai perteiktą vienatvę reiktų atmiežti veiksmu, įvykiu ar pan. Įvynioti, taip sakant, į apsauginį sluoksnį, idant netvilkintų nervų jautresnėms sieloms.

Bendroje sumoje apsakymas padarė geresnį nei vidutinį įspūdį, bet prie skyrybos, asmenvardžių, įžangų bei kitų literatūrinės prafernalijos detalių nepriekabiausiu. Pirmieji komentatoriai tai padarė geriau ir aiškiau, nei aš sugebėčiau. Užtat mielai pakomentuosiu ne kuriuos kritikus.

karpatai - turint omenyje, kad pagrindinis veikėjas - paauglė, "tėvo įvaizdžio menkinimas" ar kitokia kartų konfrontacija yra praktiškai būtina. Ne be reikalo Markas Tvenas yra pasakęs: "kai man buvo 14-a, buvau tikras, kad mano tėvukas yra kvailiausias žmogus pasaulyje; Kai suėjo 21-i, buvau tiesiog šokiruotas, kaip seniokas pagudrėjo per tuos 7 metus".

svoloč - kažkaip sunku patikėti, kad autorius neskaito knygų. O raginti "išmesti ir nerodyti" kaip minimum nepraktiška. Kaip ir ką išmoksi, jei niekas klaidų neparodys, nepaaiškins? Na o 10 romanų tikrai nepadės. Kai rašai apsakymus, reikia skaityti apsakymus. Ir ne tik skaityti - nagrinėti, aiškintis, skaityti kritiką. Sumenkinti lengva. Padėti augti - sunkiau.

Pabaigai noriu priminti autoriui vieną aksiomą: krislą lengviau pamatyti svetimoje akyje. Skaitykite kitų rašykų kūrinius, komentuokite ir priekabiaukite. Bus aiškiau, į kurią pusę pačiam eiti. O kad ilgai nereikėtų ieškoti, galite pradėti nuo manojo "Kami'ų miško", taipogi labiau į jausmus nei veiksmą orientuoto kūrinėlio ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-05-03 23:47
Laukinė Obelis
Beje, paskaitinėjau kitus komentarus ir matau, kad daugybė gerų patarimų. Pasinaudokite jais.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-05-03 23:35
Laukinė Obelis
Perskaičiau tekstą iki pabaigos, tada grįžau į viršų, dirstelėjau į pavadinimą ir pamaniau, kad jis visai dera prie teksto, nes kūrinys tikrai atsiduoda keistu, nemaloniu šaltumu. Tai ir gerai, ir blogai. Gerai, nes iš dalies atspindi idėją, blogai, nes atbaido, mat tas šaltumas sumišęs su sausumu, teksto nykumu.

Ką dar pastebėjau?
Tekstas techinine prasme yra neblogas, nors galima būtų nemažai kabinėtis prie "kampuotumo" (pernelyg dažnai ir visai netinkamose vietose kartojami vardai, sakiniai tvarkingi bet nelankstūs), pasikartojimų (jo... jis...; laikiklį... laikė), skyrybos (kablelių pribarstyta per daug ir visai nepaaiškinamose vietose), stiliaus, logikos (apglėbęs rankeną - kokio jis dydžio, kad apglėbti galima?; nudūmė į kambarį - tai kurgi tas kambarys, gal už kilometro?).
Strigo, kad pernelyg daug visiškai nereikalingų detalių, gal tik keliose vietose galiu tai pateisinti.
Brolis man pasirodė beveidis ir nevienalytis.
O va tėvo paveikslas nupieštas visai gyvai.
Santykiai tarp brolio ir sesers - irgi neblogai pavaizduoti.
Kūčių stalas šokiravo labiausiai, net iškilo klausimas, kur visa tai vyksta? Argi Lietuvoje yra šeimų, kurios taip švenčia?

Bendras įspūdis - kūrinys skaitomas, vietomis kelia smalsumą, bet labai monotoniškai suręstas, o pabaigusi pasijutau kaip toj pasakoj - ir aš ten buvau (...) per barzdą varvėjo burnoj neturėjau.

Tai va tokios mano mintys.
Nežinau, ar tai Jūsų pirmasis kūrinys, ar ne, tačiau, jei norite rašyti, gal reikėtų daugiau skaityti. Sėkmės.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-19 16:41
Nie cas
Tėvo įvaizdžio menkinimas nėra sektinas pavyzdys, kokie tėvai, tokie ir vaikai. Pakabukas ant rašyklio - labai jau primityviai nusakanti aplinkybė.
Įdomus komentatoriaus Svoloč pastebėjimas, paskutiniuoju sakiniu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-19 14:03
tictac_it
Parodija paties "kūčių stalo" - na taip, norėta parodyti kokia tai beprasmybė daug kam, tai pavyko. Bet vaizdavimo stilius ir kokybė - prastokai, klišės, bereikalingos detalės, standartiniai palyginimai. Nors tai, aišku, ir koreliuojasi kažkiek su tokiu parodijiniu, formaliu kūčių vakaro "šventimu". Šiek tiek sudomino tas intarpas su vudu lėlyte ... na gal gal - paslėpta mintelė, ne tai, kad visi tėra "lėlės" , ne tai, kad konkrečiu atveju kažkas kažkuo manipuliuoja, gal - bet viskas palikta skaitytojo fantazijai ... neišbaigta . 3-
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-19 11:10
Svoloč
Apsakymas ne stebuklas, nes nieko neįvyko, o ir nieko nevyko. Pavalgė, pažiūrėjo, pakalbėjo. Be siužeto, gal daugiausiai dėmesio kažkodėl gavo vakaro maisto meniu.
Manau vertinimas už šį darbą per aukštas, neužsiliūliuokite, išmeskite jį velniop ir niekam nerodykite.
Perskaitytkite dešimt romanų, o tada pabandykite dar kartą.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-13 23:22
klimbingupthewalls
trys egocentrikai ir pamišusi arbatėlė. neįtikina nei vienas iš personažų. nenuoseklu, susidaro chaoso ir juodraščio įspūdis. pabaigos nėra iš viso. pradžia ištempta. suprantu, ką norėjote pasakyti kūriniu, bet jums nepavyko kokybiškai to padaryti. galima būtų be galo taršyti kiekvieną pastraipą, bet kadangi jau nemažai komentarų turite po šiuo, aš tiesiog palauksiu jūsų antro bandymo.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-13 23:17
St Sebastianas
Žiūriu prirašė visi komentarų, bus sunkoka pridurti ką nors naujo. Galbūt pradėsiu nuo to, kad kūrinį skaičiau prieš maždaug dvylika valandų ir vis dar neblogai jį prisimenu. Čia ir gerai, ir blogai vienu metu. Gal pradėsiu nuo gerai. Kūrinys turi atmosferą, kuri juntama ir kuri prisimenama. Daugelis moka nupasakoti įvykius, tačiau nesugeba kurti atmosferos. Tamstai pavyko, tikrai sveikinu.

Dabar jau įdomesnė dalis. Kodėl blogai prisiminti kūrinį? Nes prisimenu ne tik atmosferą, bet ir pasitaikiusias blogybes. Pirmiausiai visi personažai švelniai tariant keisti. Kai perskaičiau pirmuosius žodžius apie brolį, man kilo mintis, kad jis vaikas. Po to ištiko nedidukas kultūrinis šokas, kai sužinojau, kad jis suaugęs. Vis dėl to labiausiai mane domino tai, kas nutiko tądien, kad turėjęs būti gyvybingu personažu brolis tapo nervingu kiborgu? Pats personažų aprašymas, jei ignoruotume jų veiksmus - pusė velnio. Patys veiksmai, jei ignoruotume aprašymus - visai neblogi. Tačiau visuma - kaka.

Noriu paprieštarauti Omnia komentarui. Aš geriu fantą. Kartais. Žinoma nuo jos neužlūžtu ant sofos... Bet ne esmė. Likusiai Omnia komentaro daliai iš esmės pritariu. Marquise turbūt geriausiai išsakė ir man kilusias mintis. Tik dėl religingumo ne visai pritariu, nes pažįstu ateistų vaiką, kuris yra fanatiškas krikščionis.

Na, tikiuosi, kad pamatysime ir kitus autoriaus kūrinius.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-10 20:40
sesė_mėta
„Brolis buvo tikra atgaiva šiuose namuose:“ pastraipa atrodo reikalinga, bet ne vietoje. Dabar panašiausia, kad įėjęs jis iš pradžių apvaikščiojo namus, po to sugrįžo pasisveikinti su namiškiai.

Kiek kliūna, kad pasakotojas atrodo taip nusiteikęs prieš tėvą. Tokiu atveju galbūt geriau reikėjo „kraustytis“ į Ievos galvą. Čia gal tik mano tokia nuomonė, bet toks pasakotojas trečiu asmeniu neturėtų būtų subjektyvus.

Keista kaip tėvas „nusmigo“ nuo pepsio per keliolika minučių.

Vietomis tekstas tampa neaiškus, grubus ir keistai sudėliotas, pvz. „Sulaikė žvilgsnį ties, ant sofos susigūžusiu, ir pečius apsikabinusiu asmeniu, kuris buvo jo sesuo.“

Apsakyme per greitai bėga laikas „Po kurio laiko visi susėdo už stalo“, tada trumpa scenelė kaip tėvas pavalgo ir jie sukalba „tėve mūsų“, „Po keliolikos minučių ant stalo jau buvo apmažėję maisto, šeimos galva drybsojo fotelyje išvertęs pilvą ir garsiai atsirūgo. Bematant jo akių vokai apsunko“. Toks įspūdis, kad viskas truko pusvalandį, ne ilgiau, o pasirodo, kad Tomas jau kažkur vėluoja „ji pagalvojo, kad brolis šiuo metu, tikriausiai, turi būti susitikime, gal todėl  jo nuotaika subjuro“. Keista, kad jis atėjo išvis, jei po pusvalandžio jau nervinasi, kad vėluoja į susitikimą.

Bet šiaip, iš esmės neblogai, galima dar pagludinti, pašveisti ir bus gražu.

Pakomentavus perskaičiau ką kiti ir iš esmės sutinku su kiekvienu Lengvai žodžiu, bet neištrinu ir tų vietų kur kartojuosi. O Marquise komentarai išvis aukso vertės čia. Aišku ir Omnia :). Žodžiu, pasirinkot gerus kritikus (aš apie juos, ne save, jei ką), pasinaudokit pasiūlymais tobulėjimui, bet ne pykčiui kad skaitytojams ne viskas patiko. Sėkmės kūryboje.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-10 14:41
kaLu
Visai patiko. Įdomūs charakteriai, nuotaika, pati situacija. Vaizdingi palyginimai ir geros įžvalgos.

Bet man norėjosi aštriau. Platesnio veikėjų pristatymo, situacijų išplėtojimo. Tikrai kyla kl. o kur ta mama prapuolė, kodėl tas tėvas toks. Ir brolis tikrai pasirodė visai negyvibingas linksmuolus, kaip kad sesei regėjosi. Na nieko naujo nepridėsiu, ankstesni komentarai ypač išsamūs.

Bet rašykite, mielai ir aš paskaitysiu. Limpa man tokie siužetai ir rašymo stilius.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-10 06:54
omnia
Tekstas turi pliusų: pasirinkta nepaviršutiniška tema, kūčių stalo parodija įdomi, stilius beveik sklandus.

Turi jis ir trūkumų, kuriuos šįkart pasistengsiu išdėlioti kaip patarimus autoriui, ką reiktų keisti.

1. Man labiausiai strigo tas nuolatinis veiksmo atėmimas iš personažų: neskambėjo pasisveikinimai, smalsumas ir žingeidumas nuplovė, iššoko palyginimas, ir t.t.

Greičiausiai tai kyla iš tam tikro siekio „litaratūrinti“, kalbėti ne taip buitiškai, tačiau tokia izometrija (vaizdas iš šalies) skaitytoją tik erzina, jam labiau patiktų vieno iš personažų galvoje esantis POV (point of view).

2. Markizė teisi dėl bendro konteksto nesuvaldymo: 17-metė neturėtų būti tokia infantili (ypač jei ji beveik net neprisimena mamos). Tėvas neįtikinamas (užmiega išgėręs fantos; apskritai, kas geria fantą?), Tomo religingumas kertasi su darboholišku požiūriu į Kūčių dieną.

Štai scena kambaryje jau daug aiškesnė, nes juk lengviau rašyti apie tai, ką išmanai?

3. Dialogai yra viena sunkiausių prozos išraiškos priemonių. Viena vertus, jie turi charakterizuoti personažus, jų mintis ir jausmus. Iš kitos pusės, jie neturi būti nurašyti nuo realybės. Gyvenime žmonės daug daugiau pasako, nei knygose, nebūtivna visko protokoluoti. Laikausi nuomonės, kad autorius turėtų į dialogus įdėti tik pačią esmę, svarbiausius pokalbio bruožus, palikdamas skaitytojo fantazijai visą likusį „kalbinį foną“.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-08 16:56
wrawr
labai patiko. nesigailiu, kad tokį ilgą skaičiau
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-08 15:58
Lengvai
Pirma pastraipa kiek išblukus, nelabai įdomi. Tėvas įleido Tomą. Sesė irgi pasitiko Tomą. Tomo balsas buvo kaip egzotinių paukščių čiulbėjimas. Toks įspūdis lieka, perskaičius.

Pirma pastraipa turi pagauti skaitytoją ir jį prikaustyti (žinoma, rašyke tai būna ypatingai retai, visgi). Reikėtų kažkiek pakeisti stilių, padirbėti su skyryba ir būtinai palikti išskrostas žuvis - labai gražus palyginimas.

Ievos galvoje vėl iššoko originalus palyginimas – - negerai taip, nes autorius jau padaro išvadą už skaitytoją, t.y. kad palyginimas yra originalus. Ar ne geriau būtų:  Ieva įsivaizdavo brolį, lyg didelį lošimo kauliuką, besiridenantį po kambarį ir vis atsiverčiantį kitu skaitmeniu.

Tėvas stipriai paspaudė sūnui ranką, tarytum tikrintų šio jėgą, lyg suvoktų vyriškumą tik kaip fizinių savybių visumą. Netrukus ir pati Ieva pasilabino - perskaičiusi pagalvoju,kaip su laikais? Juk Tomas ką tik bėginėjo po namus, tikrino lempas ir spintas, o dabar tik spaudžia ranką ir labinasi? Keista.

išvystų gyvą brolio veidą - "gyvą" iš karto mintyse iškelia klausimą, o kodėl jis turėtų būti miręs? Keisčiau į "gyvybingą".

Sulaikė žvilgsnį ties, ant sofos susigūžusiu, ir pečius apsikabinusiu asmeniu, kuris buvo jo sesuo. - dalies apie pečius apsikabinusį asmenį visai nereikia, užtektų pasakyti, kad sulaikė žvilgsnį ties sese, gero stiliaus tai neprideda, o netgi atvirkščiai - bereikalingas balastas.

Jis nudūmė į Ievos kambarį ir įjungė stalinę lempą, pakreipė gaubtą šiek tiek žemiau, kad nešviestų į akis ir stypsojo vietoje. - iš pradžių skaitant susidaro įspūdis, kad Tomas - energingas ir guvus vaikinas. O dabar jis tiesio stypso vietoje? Neįtikina.

-Varge, vargeli, - kraipė galvą Tomas. -Atidžiai klausykis, ką pasakysiu - jeigu nori atkreipti vaikino dėmesį - keistas dalykas, kad Tomas iš karto sugalvoja, kad papuošalas reikalingas vien tam, kad Ieva į save atkreiptų kažkokio vaikino dėmesį. Iš kur tokios mintys? Gal ji tiesiog mėgsta vudu, m?

Sakiau, kad pirma pastraipa yra kiek išblukus, bet ir visas tekstas toks. Buitinis vaizdelis, aprašytas neblogu, bet visgi taisytinu stiliumi. Kur yra teksto vinis? Tomo pamokslas apie vyrų meilę moterims? Maža.

Kodėl išėjo motina? Kodėl jų tėvas toks, koks yra? Ką veikia Tomas? Galbūt Ieva visgi mokosi vudu ir nori atkeršyti? Na, norisi kažko stipresnio.

Bendras vaizdas, aišku, nėra blogas, pasikabinėjau stipriau, mat prašėt =]

Mano vertinimu 3
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2015-04-07 10:40
Marquise
Na, kadangi komentaras „užsakytas“, tai labiau dėmesį atkreipsiu į tai, ką galima būtų pataisyti, nors perskaičius tekstą tikrai gan neblogai pajutau mergaitės vienatvę ir desperatišką norą turėti sau artimą žmogų, nors ir trumpam.
Taigi..
1. Raiška atrodo neblogai, nors vietomis šiek tiek trūksta vientisumo, ką būtų labai lengvai ištaisyti vos keletu jungtukų. Tarkime: „Ieva taip pat išėjo į koridorių pasitikti brolio, MAT gana ilgai nesimatė IR buvo labai jo pasiilgusi.“
Maža smulkmena, tačiau man labai rėžė ausį: dubuo, dubenys, iš dubens ;)

2. Veikėjo įvaizdis ir veikėjas. Nemaža dalis teksto skiriama Tomo linksmumui, tačiau pats tekstas ir aprašomas vaikino elgesys niekaip neparodo, kad jis kažkaip praskaidrintų vakarienę, o po jos gana šaltai skuba palikti tėvo namus. Iš to, kas parašyta net susidaro priešingas vaizdas, todėl atsiranda priešprieša: autorius pasakoja apie veikėją vieną, o per jo elgesį parodo visiškai kitą. Taip pat pasvarstyčiau, ką tekstui duoda antroji pastraipa: palyginimas su kauliuku atrodo abejotinas, o vyruko stebėjimasis senais daiktais dar keistesnis. Galbūt prie to reiktų pridėti mažą repliką („žiūriu pagaliau atsikratėt tų nušiurusių pagalvėlių. Ai, tik į kitą vietą sukrovėt... na dabar jos bent mažiau matomos  – vis šis tas“), kuri padėtų suprasti, kad tai jo namai, tik retai lankomi. Be to dėmesys į daiktus nurodo tai, kad ryšio tarp žmonių nėra. Tad gal ir būtų prasminga su tuo kiek pažaisti.

3. Tradicijos. Labai ryškiai parodomas (ne)tradicinis Kūčių stalas. Kadangi jis labai skiriasi nuo įprastinio įsivaizdavimo, labai praverstų paaiškinimas, kodėl jis toks yra, nes nori nenori į jį krypsta skaitytojo dėmesys. Paskaičius tekstą supranti, kad mamos šiuose namuose nėra, tėvas kaip galima įtarti „tipinis vyras“, kuris tikrai prie puodų nestovės. Tačiau juk yra 17 metų mergina. Jei ji taip vertina tą laiką su broliu prie stalo, ar nebūtų logiška manyti, jog dėl to ji pasistengtų? Gal pamėgintų kokį receptą iš senos knygos ar interneto? Tuomet vėl būtų proga parodyti veikėjos požiūrį, galbūt nerimą dėl nepavykusios silkės ar kažką panašaus, suteikiančio jai istoriją, atvedusią iki Kūčių vakaro momento, o ne tiesiog pasodinus prie tokio stalo. Net jei norisi tą stalą palikti tokį, koks yra dabar, kodėl nėra Ievos nuomonės apie jį? Ar jai taip patinka, kokius jausmus kelia, ar taip buvo visada, o gal kaip tik norisi, kad būtų kitaip, nei anksčiau? Ar jai tik svarbu, kad ten 12 patiekalų ir visiškai nė motais, kokie jie?
Malda taip pat sukelia klausimų. Paprastai tradicijos perduodamos iš tėvų vaikams. O tėvas vaizduojamas kaip abejingas religiniam vakaro aspektui. Tai kodėl tai svarbu Tomui? Ar tai mamos nuopelnas (jei taip, tai ar jis sektų jos mokymais po to, kai buvo įskaudintas moters poelgio?), o gal jį įtakoja kažkas kitas, mat malda atrodo svetima šiai šeimai?

4. Tėvo portretas gana stereotipiškas. Jį galima apibūdinti „noriu viską suryti“. Neatskleidžiamas joks santykis su vaikais, o kelios replikos ar poelgiai galėtų jį kiek paryškinti. Juolab, kad yra gana aštrus momentas „Ievai buvo nesmagu laikyti stambų tėvo delną savajame, jausmas lyg būtų suėmusi kokį lašinių pjausnį. Kol Ieva galvojo, iš kur tokie pojūčiai“ – kuris taip ir lieka nepaaiškintas, net užuominų nėra, kas verčia dukrą taip jaustis. Juk jei juos paliko mama, tai „paliktieji“ turėtų natūraliai jaustis artimesni vieni kitiems, be to mergaitės dažnai geriau sutaria su tėvu, nei su mama ir tt.

Tai būtų tokie pastebėjimai. Bet, kaip ir rašiau pradžioje, nuotaika perteikta tikrai neblogai, tad bent jau didžioji tikslo dalis tikrai perteikta, čia tik tam atvejui, jei norėtųsi pamąstyti, ką galima būtų padaryti geriau, pasigilinti į detales.
Sėkmės ;)

4
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą