Rašyk
Eilės (79086)
Fantastika (2331)
Esė (1596)
Proza (11064)
Vaikams (2732)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 13 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







„Žmogus mažiausiai yra savimi kalbėdamas savo vardu. Duok žmogui kaukę ir jis tau pasakys tiesą. “

XIX amžiuje, Airijoje gimęs, kontraversiškojo, prieš tai viešai teisto, vėliau didžiai liaupsinto romano „Doriano Grėjaus portretas“ autorius – Oscar Wilde. Didžiajai pasaulio daliai puikiai žinomas pastarojo romano nuopelnais, vis dėlto ne tik rašytojas, tačiau ir puikus šiuolaikinio pasaulio filosofas.
„Žmogus mažiausiai yra savimi kalbėdamas savo vardu. Duok žmogui kaukę ir jis tau pasakys tiesą. “ Deja, šią sentenciją atradau ne naršydama po šio nuostabaus kūrėjo rašytinius palikimus, ją išgirdau kino filme. Kad ir kaip ten bebūtų, ši fražė puikiai apvainikuoja filmo idėją, grupelė žmonių pasitelkia kaukes (filmo istorijoje kaukės vaidmenį atlieka pasaulinis žinių voratinklis – internetas), norėdama papasakoti pasauliui apie gigantiškiausios pasaulio valstybės nedoras aferas. Tai puikus apdaras šiai Oscar Wilde minčiai, tačiau idėjos ptaktinį spektrą galima įžvelgti kiekvienoje mūsų dienoje. Kiekvieną dieną, kiekviename žingsnyje susiduriame su žmonėmis dėvinčiais savotiškas „kaukes“, pats elementariausias pavyzdys – teatras. Visa, ką Tu matai, yra vaidinimas, prisotintas chimeriškų kaukių. Vieniems tai ir teatrodo kaip butaforinis pasaulis, tačiau šiomis kaukėmis kalba jausmai, emocijos, tiesa, tai lyg analogija realybei.
Mūsų visuomenėje šis „balso skambesys“ gana dažnai kritikuojamas kaip simuliantas, sabotažo išraiška, ar paprasčiausias ignoruojamas protestas. Tai kelia asociacijas taisyklių laužymui, bet kaip gi to galima išvengti tokioje suvaržytoje ir konservatyvioje visuomenėje, kur laisvas žodis tolygus melui?
Oscar Wilde kaukė ir buvo jo romanas apie jaunuolį Dorianą, jis savotiškai atskleidė savo pasaulį regimą tuometine prizme, žinoma už tokius drastiškumus norėta jį nuteisti, apkaltinus amoralumu, taigi, norėta nuteisti už jo esamas tiesas, kurios pasirodė esą puikus hedonistinės pasaulėžiūros kūrinys, įkvėpęs naujai besiformuojančią filosofiją. Kai kurie visuomenės „trafaretai“ puikiai išsilaikė amžių bėgyje.
Vieną pavyzdžių, atitinkančių šią sentensiją vėl noriu pasitelkti įžangoje minėtą filmo siužetą. Jis tik įrodo kaukės, kaip simbolio galingumą šiandieniniame pasaulyje, kaukė, plačiuoju mastu pasitelkiama kaip įrankis išsakyti protagonistu slepiamą tiesą. Kadangi filme pasakojama istorija, neminint kelių smulkių aspektų, yra įkvėpta tikrų įvykių, šis pavyzdys stato dar tvirtesnį pamatą teiginio teisingumui.
Pora amžių anksčiau šis kaukės simbolis neakivaizdžiai buvo minimas kito, turbūt vieno garsiausių pasaulyje talentų, William Shakespeare lupomis: „Visas pasaulis yra teatras – visi žmonės aktoriai“, manau šie dviejų rašytojų požiūriai vienas kitą puikiai papildo. W. Shakespeare vaizdavo pasaulį kaip gigantišką teatro areną, pripildytą šešiais milijardais aktorių, iš kurių dalis geba užsidėti Oscar Wilde minimas metaforiškasias kaukes ir prabilti tiesos žodžiu.
Tiems, kurie bent kiek giliau domėjosi O. Wilde biografija žino, rašytojas nebuvo pavyzdingas visuomenės statistinis vienetas, savo kontraversiškų idėjų prisotinta knyga tuometiniame amžiuje tesulaukė smerktinų žvilgsnių, tačiau dėl vieno tikrai buvęs teisus: „<... > Duok žmogui kaukę ir jis tau pasakys tiesą. “.
2014-09-08 23:13
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 1 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2014-09-09 13:10
gunta
citata iš Jūsų publikuojamo Esė: knyga tuometiniame amžiuje tesulaukė smerktinų žvilgsnių, tačiau dėl vieno tikrai buvęs teisus: „<... > Duok žmogui kaukę ir jis tau pasakys tiesą. “., – na ne iki tiek buvo smerktinas iki kiek smerkė Italą (filosofą, dramaturgą...) Džordaną Bruną, kuris tiesos neatsisakė ir jį supleškino ant laužo taip?..
o kas liečia jo tariamą "teisumą" - sakyčiau kitaip, Oscaras Wildeo šiame pasakyme buvo netikslus, tiksliau būtų išsireiškęs jei būtų pasakęs: "Duok žmogui kaukę ir jis tau parodys savo tikrąjį veidą", mat tiesą matyti ne kožnas gali, nes visų pirma, kad  ją pasakyti, reikia ją matyti TIESĄ - t.y. reiškinio esmę kiaurai, vis kintančiame judančiame pasaulyje. "duok žmogui kaukę ir jis tau parodys savo tikrąjį veidą"... (bet kartais suveikia ne kaukė, o alkoholis: "kas blaivam galvoje, tas girtam ant liežuvio" - duok žmogui išgert ir sužinosi ką jis iš tikrųjų galvoja. (tik ne Štirlicui, ;) jis ir girtas pėdos nepatraukdamas spaudžia savyje savikontrolės pedalą. (tai reiškia stebi save sąveikoje su aplinka - su jį supančių "čia ir dabar" išoriniu pasauliu).

ką galvoja iš tiesų sako girtas, arba durnas. Nori sakyti ką galvoji, pavirsk į durnių (rūmuose tai buvo juokdariai, karalių, princų princesių juokdariai - jie jau turėjo turėti aštrų protą ir įžvelgti tiesą, kitaip juokdariai būtų prasti.) o eiliniai žmonės "duok kaukę ir jie tau parodys savo tikrąjį veidą." - tiesą matyti yra labai daug, kaip nematydamas ją pasakysi? ką?..
na o sakyti ką galvoji, tai nepatogu, juk visi nori būti protingi, (taip atrodyti, taip būti priimami juos supančio pasaulio, arba "niekas nenori būti durneliu"... nepatogu gi, būti durneliu, o jei ne durnelis sakys tiesą, na tai gali ir supleškinti - baugu, norisi dar gyventi, kol kūnas be prievartinio deginimo - pats, savo valia paleis sielą, ir tai padaręs pradės, be jos, irti...

-92-
"Kam neteko dėl savo gero vardo bent kartą paaukoti save? –"
Frydrichas Nyčė

netikslus Wildeo čia, mat tiesą norint sakyti reikia ją matyti, na o norint sakyti ką galvoji iš tikrųjų (norint išreikšti poziciją) žmogus užsideda kaukią, bet jis parodo tada savo tikrąjį veidą. (nors jis, jo protas  irgi kinta, todėl laike jo pažiūros gali keistis, ir į tą patį reiškinį automatiškai pasikeis požiūris ir santykis .) O jau matantysis reiškinio esmę, ir žinantysis daiktų esmę mato Tiesą, kurią gali sakyt, gali nesakyt.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą