Rašyk
Eilės (79126)
Fantastika (2334)
Esė (1598)
Proza (11071)
Vaikams (2734)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







        Kurį laiką  svarsčiau, kaip protingiau pareiti atgal prie ugnies su prie jos palikta  publika. Neklysta netoli. Įvykai telkėsi mažame miško lapinėlyje, tačiau iki šiol toliau dairytis nereikėjo. Užteko bažnyčios arba  kitaip — užkurtos Šventos ugnies. Dabar sujudo ir prieigos prie ugnies, taigi  šventorius. Būdamas bažnyčioje, nežinai kas ten dedasi, tačiau kuomet bažnyčia atvira, neįsprausta į mūrų ar medžio sienas, akiračiai prasiplečia, altorius susisiekia su šventoriumi ir nebuvo prasmės manyti, kad jame kilęs šurmulys  galėtų būti neišgirstas.  Ir tikrai — ir Balsas, ir Vidinis, ir paštininkė, ir raidės Atė, Bėtė ir Jotas, ir, žinoma, Šv. Knyga,  susitelkę prie aukuro, girdėjo šventoriuje bruzdesį, bet jo mažai paisė, nes svarbių reikalų būta ir čia. Atitrūkus man nuo kompanijos, Dangaus Sūnus Balsas kaip mat suvokė, kad šitą  trumpą valandėlę jam siunčia aukšti jo namai: atėjęs prie įstiebtos krivūlės, iškilmingai nusilenkė, persižegnojo ir taip:
    — Tai ne lazda, ponai. Atsiprašau, kad taip ją vadinau, ir, matyt, dar ne kartą taip vadinsiu. Bet tai ne  lazda, tai — krivūlė. Nemanau, kad kada nors, matant žalčiui, nusilenksiu jai ir žegnosiuosi. Tačiau netgi pykdamasis su juo, gerbiu jį, Geltonžandį. Tai kovų vyras ir vis kol kas nenugalėtas. Žinau, kad apgailestaujant reikėtų sakyti: deja, nenugalėtas. O atrodytų ginkluotas tik lazda.
    — Ir ugnimi, Dangaus Sūnau, — įsiterpė Vidinis.
    — Taip, ir ugnimi, pone Vidini — nesudvejojęs pritarė jam Balsas ir, nuščiuvusiai publikai stebint, išėjo į kiemo gilumą, kur rinko griūvančios sodybos pastatų malkas, o sugrįžęs atgal, nemenką jų glėbį pametė šalia ugnies.
    — Ponas Vidini ir visi, esate liudininkai, kaip Dangaus Sūnus Balsas kūrena pagonių ugnį, — pasakė ir lengva ranka, pakėlęs iš krūvos pagalį, numetė į ugnį. Paskui kitą, trečią. Ugnies liepsnos kibirkščiavo, švietė, atrodė džiūgauja it vaikai, gaudami dovanas iš gero dėdės. O „geras dėdė“, regėjosi, tikrai buvo nusiteikęs kilniems užmojams. Nesunkiai apglėbęs rankos sauja krivūlės liemenį, truktelėjo ją į viršų, bet anoji nė krust. — O-cho tu! — it  nustebo. Suėmė kita ranka ir, įsispirdamas kojomis, kėlė ją visa jėga, tačiau palenktos per kelius kojos neišsitiesė, krivūlė išliko stovėti taip, kaip buvo įsmeigta Geltonžandžio, kaip kažkada jos vietoje stovėjęs perkūnsargis, o Dangaus Sūnus Balsas, nuoširdžiai  šyptelėjęs: — Turbūt mano, kad  ją į ugnį žadu įmest. Ne, ne. Tikrai ne. Kai aplinkui tokia gausa kuro, tai būtų labai neprotinga, — ir pasilenkė prie ką tik jo parūpintų malkų, iš kur pakėlė apipelijusią, prastos išvaizdos kultuvę. Palaikęs už koto, kiek atidžiau apžiūrėjęs, numetė ją į liepsną, pažerdamas kibirkščių fejerverką. Atrodė, kad viduržiemio saulė net galėtų pavydėti viduryje sodybos kiemo užkurtai ir taip įspūdingai šviečiančiai Dangaus Sūnaus pakūrenamai ugniai.  Balso lūpose irgi nusišvietė gera šypsena, nes atrodė, kad kitaip net neįmanoma. O ir visi buvo šventiškai nusiteikę, gebantys kaip laužas pakibirkščiuoti savo sielų šviesa. Bet štai it griaustinis iš saulėto dangas, it  pliūpsnis vandens iš kibiro į aukuro ugnį.
    — Pone, kaip jums ne gėda? Na, ir visi... Kaip jums ne gėda? Spoksote, žiūrite kaip avinai į net džiaugiatės, kaip naikinamos sakralines vertybės. Kaip jums ne gėda? — stebėjosi prie ugnies pripuolusi moteris. Pašaukusi Goliui „laikyk! “, mestelėjo jam fotoaparatą, o pati priklupo prie liepsnos ir, sukišusi joje rankas, išsinešė  Balso ten įmestą kultuvę: — Kaip tai galima, a? — nesidairydama, bet jau pritilusiu balsu lyg aikčiojo, lyg stebėjosi, regis, tiesiog iš dangaus nukritusi ateivė. Bet toks jos netikėtumas tik todėl, kad iki jai pasirodant, visi buvo užimti įspūdingais, širdžiai ir dvasiai reikalingais dalykais. Bet, matyt, kaip nelaimė viena nevaikšto, taip ir kilnūs, aukštos pagarbos verti supratimai. Varnas Golius atsargiai laikė paduotą jam fotoaparatą ir nemokėjo suvokti, kas čia vyksta. Panašiai atsitiko su raidėmis Ate, Bėte ir Jotu — lyg savyje, bet kažkas sukunkuliavo, užvirė ir atsiradusi vidinė spūstis varžė laisvės pojūtį. Vidinis įnyko žiūrėti į Šv. Knygos viršelių gausiai sumirksėjusius žiburius ir teištaręs „O! Šventoji“, sugrubusiais  pirštais glostė juos it šluostydamas brangios jam būtybės ašaras. Paštininkė, atsiminusi jos atneštą Anupro laišką irgi galvojo apie keistai surėdytą pasaulį, kuomet atsiranda tau nepriklausantys reiškiniai, bet jais  negali atsikratyti. Ir vis dėlto ji buvo laiminga, kad savo akimis stebi nesuprantamus, bet akivaizdžiai esamus dalykus, šalia kurių jau netoli ir Dievas. Ir jeigu jis pasirodytų, ką gi, tebūnie... Kaip ši nežinia iš kur atsiradusi moteris, ištraukusi iš ugnies kultuvę. Kuomet iš nežinios ateina tokie dalykai, supranti kaip ji, nežinia, labai reikalinga, kad  kokiu tai momentu atsikvėptum visam gyvenimui įsimintinais paveikslais.
      Pirmasis atsikrenkštė Dangaus sūnus.
      — Jūs turbūt, ponia, manote, kad mes iš „Durnių laivo“?
      — Nemanau, o žinau, kad daugiau mažiau, bet mes visi iš „Durnių laivo“, — atsiliepė nepasukdama galvos Balso pusėn. Po pauzelės pridūrė: — Ir, beje, nemanau, kad durniai nereikalingi. O! dar kaip jie reikalingi. 
      Dabar ji atsargiai glostė kultuvę, nuo paviršiaus nuvalydama suodžius ir aplipusį purvą. Atrodė, prausia ją savo baltų rankų baltuma. Dangaus sūnus Balsas vėl užtilo, matyt, laukdamas sau didesnio jos dėmesio ir vis dar nenumanydamas, kodėl tokie jos priekaištai. Susivokti nebuvo lengva, kadangi, kaip jam atrodė, irgi buvo pakilęs į pagarbos ir išminties reikalingą žygdarbį, kuriam reikėjo pasiryžimo ir drąsos. Ir štai... Kas ji? Iš  kur? Kokie vėjai ją čia atpūtė? Kaip sugebėjo nepaklysti, jei Marcinkonys ir  Druskininkai už penkiolikos - septyniolikos kilometrų, o aplinkui miškas, persunktas nykstančių šilinių sodžių dvasia. 
    — Suprantu, kad jus trukdau. Bet ką turėjusi daryti, matydama tokią nepagarbą? Džiaugiuosi, kad šį kultuvė vis dėlto  nepakilo dūmais į dangų. Galbūt, kada nors atsimindama, pati save  apdovanosiu ordinu džiaugdamasi, kad nepabijojau.  O dabar, kai su kultuve rankoje, jaučiuosi it Tadas Blinda. 
    — Jūs įsitikinusi, kad čia reikalingi tadai blindos? – klausdamas atsiliepė Dangaus sūnus. Tačiau pats nustebo, kad taip netikusiai paklausė ir netrukus tarė: — Tų blindų jau tiek privisę, kad doram žmogui pavojinga viešumoje pasirodyti. Kalbėjote apie nepagarbą. Pati triukšmaujate, pati dėl to priekaištaujate.
    — Džiaukitės, kad vietoje manęs čia neatsiradusi Renė. Ot, tada  ši kultuvė tikrai būtų turėjusi nemažai darbo.
    — Et, senatvė, kad ją kur!. Tik dabar, regisi pradedu suprasti apie ką  jūs kalbate, ponia, — prabilo varnas Golius. — O Renė?  Tikiuosi, kad kalbate ne apie prancūzą.
    — Kalbu apie sesę.
    —  Taip ir pamaniau. Tuomet, matyt, galima ir padeklamuoti, — pagavo pašnekesį Golius ir:
apkabinu tave stipriai
atimu
iš dukrų ir vyro
pavagiu,
— padeklamavo, bet kad abejonės išnyktų, paklausė:
    — Čia  apie jus, taip?
    — Taip, čia apie mane, - atsišaukė viešnia ir jau pati pasiteiravo, kad galbūt jos pašnekovas yra varnas Golius.
    — Kad varnas, regis, klaust nereikia. Bet tikra, kad šaukiamas irgi Goliaus vardu, — pasakė jis. Ir jau apreikšdamas kitiems: — Ponai, nenustebkime, bet tai fotografijos karalienė. Neleisk, Dieve, man suklysti, bet mes ją jau senai įsimylėję. Ir ne vieną. Įsimylėję kartu su ant tvoros pakabintu, suskilusiu, nudaužtu molio ąsočiu. Gal netgi geriau pasakyti: uzbonu. Kaip dabar regiu seną, sulamdytą kibirą su ką tik iš šulinio pasemtu vandeniu. O vanduo skaidrus, gaivus, it veidrodis atspinti savimi šalia jo esantį pasaulį — dangų, debesis, medžius. Bet argi išvardinsi? Regiu laiko iškraipytas, atrodo, jau visiems laikams uždarytas seno namo langines. Rūdija vyrai, vinis, visa geležis. Ir net prie jų sustojęs laikas  rūdija — nieko nėra, kas sugebėtų įeiti į jį ir pasakyti, kad  šis laikas jo. Atrodo, lyg niekieno, tačiau stebuklingai užsilikęs, neišnykęs, jis vis dar praeities laikas,  - kalbėjo Golius lyg iš sapo, o paskui pakvietė: — Ponai, paplokim Renės sesei, apie kurią jį:
taip senei nebeturime
ašarų
sese mano jaunėle
iš pasakų
išsūpuota
, — ir varnas Golius pradėjo daužti  sparną į sparną. Nedidelis tokių aplodismentų aidas, tačiau turintis išliekamą vertę. Tokie dalykai įsirėžia į atmintį ir išlieka kartu su laiku, kuriame jie pasireiškia. 
    — Betgi, ponia, ir aš jus pažįstu, — neiškentusi pratrūko ir raidė Bėtė. — Labai labai  pažįstu, nes irgi patikusios nuotraukos. Man gal labiausia inkilai – vienas stulpas, o  ant jo daugybė inkilų. Gal koks šimtas.
    — Perpus  mažiau.
    — Betgi tai vis tiek labai daug
    — Kad ir vienas inkilas, o, pasak tavęs, vis tiek labai daug. Per kažkiek metų daug paukštelių iš jo išskrenda gyventi ir čiulbėti, - atsakė viešnia. Ir vėl ūmai ir apsidžiaugusi: — Betgi, viešpatie, ką matau!  Ogi pavasarį. Net ir gėlės sužydėję. Daug. Ateik, raidute, ateik, — kvietė viešnia prie savęs Bėtę, tai pritraukdama, tai atitolindama nuo savo akių iš ugnies ištrauktą ir nuo purvo valomą kultuvę. Ir jau Dangaus Sūnui Balsui: — Pone, jūs vos nesudeginote pavasario...
    — Jūs apie ką? Apie krivūlę? Nesąmonė...
    Bėtė kaip mat  prišoko prie viešnios ir abi kartu atėjo prie Balso. Ištiesė jam kultuvę ir:
      — Tik pažiūrėkite, koks grožis.
    Balsas  atsargiai iš viešnios priėmė kultuvę ir ilgai vartė, apžiūrinėdamas raštus, piešinius, ornamentus.
    — Taip,  ponia. Gražu. Jūs tikrai išgelbėjote pavasarį.
    — Mano vardas Nijolė
(Iš „Sugrįžimų“)
2012-04-11 07:51
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 5 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-13 15:48
Pranas
Atsiprašau už bjaurią klaidą varde - AURIMAI
Tik labai prašau - nemanyk, kad šitaip aš savo "talentus" ginu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-13 15:27
Pranas
Yra kaip yra,tačiau tikra,Arimai, kad autorius savo kūrinius žino nuo pradžios.
Būk drūtas!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-13 11:45
Aurimaz
Hm, ta potekstė gal ir yra, bet aš žiūriu žiūriu ir niekaip jos nematau. Kaip atskiras darbas, šis darbas iš tiesų labai jau atskiras. Tiek nuo skaitytojo, tiek nuo realybės. Suprantu, kad yra ta kultuvė, kad kažkas norėjo ją sudegint, bet kas tas "kažkas", kur jis yra ir kokį velnią ten veikia - turbūt tik pats autorius žino.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-11 09:25
Šnekorius
Apsidžiaugiau perskaitęs šį darbą, nes atpažinau jame idėjas kurias Autorius kažkada gvildėno po "Citatomis". Gal tik man taip pasirodė, bet jaučiu, kad poteksstė čia platesnė, gilesnė ir apimanti žymiai didenę nei aprašomąją erdvę. Na, o jei ir klįstu, tuomet perskaičius norisi uždainuoti:
"Kur bakūžė samanota
KUrioje gimiau
Obelis ten augalota
Ją sode mačiau"
Na o šulinio vanduo, turas gyvybės šaltinis, kurio apvaizdos dėka teko ragauti ir man. Lai būna 5.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą