Rašyk
Eilės (77206)
Fantastika (2260)
Esė (1534)
Proza (10804)
Vaikams (2630)
Slam (65)
English (1189)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 11 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Flax Flax

Sinergija (3 dalis)

Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių


- Padarykite išimtį.

Aizenbauerio susierzinimą galėjo išduoti tik šiek tiek virptelėjusios rankos. Kurtas jų nematė, o Aizenbauerio veidas spinduliavo nuolankumu, kai jis švelniai atsakė:
- Tai neįmanoma, Kurtai. Su visa pagarba jūsų religiniams įsitikinimams. Kremacija garantuos jūsų asmenybės kopijos saugumą.
- Tuomet aš nepasirašysiu kontrakto, Etonai. Nebent...
- Taip? – kilstelėjo antakius Aizenbaueris.
- Nebent mano asmeninės erdvės kiekis Second Life serveriuose, grįžus iš ekspedicijos, padvigubės.

Aizenbaueris kelias ilgas sekundes žiūrėjo į Kurtą sučiaupęs lūpas ir mąsliai, tarytum pats sau, pasakė:
- Jūs investicijų bankininkas.
- Iki kaulų smegenų, Etonai.
- Pasak mūsų atrankos komandos, tai lėmė, kad jūsų reitingas nėra pirmas, o tik ketvirtas. Yra rizika, kad jūs neadekvačiai vertinsit tam tikras socialines situacijas ekstremaliomis sąlygomis. Žinot, aš juk irgi galiu nepasirašyti su jumis kontrakto, nes turiu teisę savo nuožiūra interpretuoti atrankos rekomendacijas.
- Mes kalbam apie sutartį, Etonai, o ne apie mano socialinės adaptacijos įgūdžius.
- Tai tiesa, - sausai atsakė Aizenbaueris, - bet daugiau kaip trisdešimčia procentų jūsų atlygis nedidės.
- Trisdešimt procentų adekvati kaina religinių jausmų vertei subalansuoti.
- Gerai, - kreivai nusišypsojo Aizenbaueris.
- Aš žinau, ką jūs galvojate, Etonai, - jų žvilgsniai susidūrė, - Jūs irgi turite laisvę pasirinkti, ar su manimi, šikniumi iš investicinių bankininkų padermės, pasiruošusiu parduoti įsitikinimus, verta pasirašyti sutartį ir vėliau gailėtis, kad įtraukėte mane į įgulą, kuri gyvens tokį neįprastą pseudogyvenimą, kai kiekvienas ne taip ištartas žodis turės neprognozuojamą įtaką misijos sėkmei. Taip galvojate, ar ne? Jūs ir pats netikėjote mano religinių jausmų nuoširdumu. Čia ateidamas žinojote, kad derėsiuos, juk taip? Net neabejoju, kad norėdami galėsite bet kada blokuoti bet kurio įgulos nario kopiją vieno mygtuko paspaudimu, kad ir kurioje Saulės sistemos vietoje mes atsidurtumėme. Juk taip lengva įgyvendinti skaičiavimo mašinoje gyvenančios asmenybės kontrolę palyginus su gyvų žmonių valdymu. Taigi, didesnė kaina yra sąžininga, Etonai. Tai kompensacija už tai, kad nuolatos jausiu jūsų kvėpavimą sau už nugaros.
- Jūs įžvalgus ir tiesus žmogus, Kurtai.
- Visi mes turim privalumų, kurie tam tikrose situacijose gali tapti trūkumais.
- Sutarta, Kurtai.

Aizenbaueris, Kurtui stebint, padarė paskutinius pakeitimus sutarties tekste.

- Autorizuokite, - paprašė baigęs redagavimą.

Kurtas ištiesė ranką prie hologramos, kurioje, po sutarties tekstu, aplink savo ašį sukosi raudonas kubas. Kurtui palietus jį, lazeriai akimirksniu nuskaitė odos ląstelių DNR kodą ir kubas, sušvitęs žaliai, sustojo. Aizenbaueris atliko tą patį veiksmą su mėlynu kubu kitoje sutarties teksto pusėje.

- Sveikinu, - ištiesė ranką Aizenbaueris.

Kurtas ją silpnai paspaudė. Vidurius staiga surėmė aštrus skausmas ir jis sudejavo. Aizenbaueris susirūpinęs pašoko nuo kėdės ir greitai aktyvavo komunikacijos modulį iHolo projekcijoje.
- Dariau?
- Mes čia, būsim po minutės.
- Skubėkit, velniai rautų, - paragino Aizenbaueris, - Natlandui baigėsi ND invazijos poveikis. Ar man jį atnaujinti, ar jūs patys pasirūpinsit?
- Nereikia, mes jau beveik atvykom. Pakentėkit.

Kurtas nieko nebegirdėjo. Aizenbaueris rūškanas žiūrėjo į akimirksniu išprakaitavusį jo veidą, pamėlusias nuo įtampos lūpas ir užvirtusias akis. Pasikeitimas buvo toks staigus ir drastiškas, kad jis tikėjosi daugiau niekada nepamatyti NHKH 5 retroviruso aukos priepuolio. Kai į palatą įsiveržė šeši mėlynais kombinezonais apsirengę Second Life medikai, jis pasitraukė į šalį ir stebėjo, kaip spazmų suriestą Kurto kūną užkelia ant operacinio stalo, prijungia keletą jam nesuprantamos paskirties prietaisų nuo medicininės aparatūros skydo, kabančio virš operacinio stalo, ir greitai išgabena pro duris. Pasilenkė, išjungė iHolo ir neskubėdamas išėjo. Rytoj laukė paskutinio „Virgin Explorer“ įgulos nario verbavimas. Aizenbaueris dar niekada nebuvo Milane, tačiau nesitikėjo rytoj pamatyti ką nors apart centrinės Milano ligoninės infekcinių ligų skyriaus.

3

Rene Diuvalis, piktas ir pavargęs, sėdėjo priešais valdymo pultą ir gurkšnojo kavą. Triguba espresso su keturiais šaukšteliais cukraus privertė jo širdį dirbti kaip lokomotyvą. Bendradarbiai žinojo, kad tokios nuotaikos Rene gali nutrūkti kaip nuo grandinės ir stengėsi laikytis atokiau nuo jo praplikusios, viršsvorio sudarkytos figūros, imperatoriškai įsitaisiusios strategiškai svarbiausiame laboratorijos taške. Iš čia, kaip iš kapitono tiltelio, jis vanago žvilgsniu galėjo stebėti operacinėje budinčių gydytojų darbą kaip ant delno. Prieš tris valandas aprėkė naują rezidentę kai ši, pasiklydusi, pakilo į jo valdas. Verkdama pakliuvo į gailestingas daugiau patyrusių kolegų rankas, kurie ramino, kad incidentas neturės jokios įtakos jos rezidentūros rezultatams. Šefas visada taip elgiasi kai jaučia spaudimą ir kitą dieną net neprisimins šio incidento, ramino jie. Tai buvo tiesa. Diuvalis neprisimindavo savo pykčio priepuolio aukų. Bet labai gerai prisiminė kiekvieno sunkesnį skenavimą. Apie jo atmintį Second Life buvo pasakojamos legendos ir niekas neabejojo, kad Virgin Galactic užsakyti šeši skenavimai, kurie vyko kone vienu metu, bus prisimenami ir narstomi ilgai. Rene Diuvalis tam ruošėsi dešimt metų, jo komanda atliko kelis tūkstančius žemesniųjų primatų skenavimų ir keletą šimtų žmogaus teisių tarnybų sankcionuotų bandymų su savimi ir savo kolegomis. Tačiau tai, ką darė dabar, buvo ekstremalu ne vien todėl, kad pirmą kartą skenuoti žmonės dalyvaus tokios svarbos projekte. Tokių nuvarytų kuinų Diuvalio komandai dar neteko jungti prie savo aparatūros ir paskutinę savaitę, ilsėdamiesi po kelias valandas per parą, jie gyveno kaip kofeino filtravimo agregatai.

Pirmas „angelas“, Adenda Vatson, septyniasdešimties metų diabetikė su gangrenuojančiomis galūnėmis, nuskenuota be komplikacijų. Jos asmenybės matrica, laikinai įkalinta kokoso riešuto dydžio kvantinio kompiuterio atminties laikmenoje, laukė suspenduotos sąmonės būsenoje, kol Virgin Galactic personalas transportuos ją ten, kur Rene Diuvalio priėjimo prie konfidencialios informacijos laipsnis neleido net užduoti klausimo.

Antrasis į Rene rankas pakliuvęs kandidatas į „angelus“, buitinės robototechnikos mohikanas, šimto dvidešimties metų profesorius Oluka Selfoša iš Johanesburgo, sėkmingai įveikė devyniasdešimt procentų skenavimo ir dėl jo jau buvo galima lengviau atsidusti.

Likę keturi sugadino Rene kur kas daugiau nervų, tačiau trijų lozorių fiziologinę būklę pavyko stabilizuoti tiek, kad kol kas smegenų struktūros informacijos praradimų išvengė.

Tuo tarpu Kurtas Natlandas kėlė daug rūpesčių. Rene permėtė prie jo geriausius savo žmones ir pats neatsitraukdamas stebėjo skenavimo eigą. Bjauriausia, kad Natlando pasigautas NHKH5 persimetė į smegenis ir nuolatinis mūšis tarp jo komandos valdomų nanorobotų ir retroviruso smarkiai trukdė skaityti neuronų struktūras. Rene tyliai niršo ant savęs, kad nepareikalavo Virgin Galactic atstovų išbraukti Natlando iš kandidatų. Kai blykstelėjo ryšio įspėjimas ir ore materializavosi Etono Aizenbauerio holograma, jis tik siurbtelėjo gurkšnį kavos ir demonstratyviai nekreipė dėmesio į svečią. Aizenbaueriui tai nepadarė įspūdžio ir jis be įžangų paklausė:

- Kaip jums sekasi, Reno?
- Šūdinai, - riaugtelėjo Diuvalis.

Aizenbauerio holograma nukreipė žvilgsnį į duomenų suvestines ir jis lėtai prabilo:
- Dėl Selfošos abejonių nekyla?
- Ne, - trumpai atsakė Diuvalis.
- Domeikaitė, Krakovskis ir Batastini, kaip matau, irgi kol kas be klaidų. Puiku, Rene. Natlandas...

Diuvalis niūriai spoksojo į Aizenbauerį. Šis atsisėdo ant neegzistuojančios kėdės ir paklausė.
- Ta trijų dešimtųjų procento paklaida, Rene, ką apie ją galvoji?
- Nieko nenoriu galvoti, - atrėžė Diuvalis, - Dar tik pusiaukelė. Jeigu klaidų kiekis padidės, tada ir galvosiu.
- Mums svarbu žinoti, ko galim tikėtis.
- Ko tikėtis? Etonai, kodėl užduodi man tokius klausimus? – supykusio Reno akcentas tapdavo ryškus, - pats žinai leistinas paklaidų ribas. Tavo vaikinas ties riba, aišku? Tarytum pats nežinotum!
- Aš tai matau, - ramiai atsakė Aizenbaueris, - noriu tik pabrėžti, kad mūsų susitarimas galioja. Darykit ką galit, bet jeigu Natlando skenavimo klaidų kiekis peržengs ribą, mūsų jis nebedomins. Galėsite jį pasilikti sau.
- Ar įsivaizduoji, kiek mums kainuoja Natlando skenavimas?
- Tu žinai mums priimtinas paklaidos ribas, - atsakė Aizenbaueris.
- Įkišai jį man! – pratrūko Rene.
- Tu galėjai nesiimti jo skenavimo, - priminė Aizenbaueris.

Diuvalis numojo ranka ir nusisuko. Vienu gurkšniu išmaukė kavą ir neatsisveikinęs išėjo iš operatorinės, palikdamas Aizenbauerį vieną. Šio holograma liko sėdėti ore. Aizenbaueris mąsliai žiūrėjo žemyn į erdvią laboratorijos salę. Permatomuose skenavimo cilindruose gulintys penki nejudrūs kūnai atrodė mirę. Aizenbaueris tiksliai žinojo, kad jie niekada daugiau ir nebepabus. Bent jau ne čia.

4

Kurtas neprisiminė ar ką nors sapnavo. Pabudo staiga, tarsi nupurtytas srovės. Atsimerkė ir pamatė gulintis nedideliam kambarėlyje, labai panašiam į žvejų trobelę. Masyvios, supleišėjusios sijos lubose, grubiai sukaltos lentinės sienos, nedidelis lango kvadratas ir krūva žvejybos rakandų, sukabintų ant kablių sienose. Galima pagalvoti, kad kažkas iš ligoninės Tromsėje perkėlė jį į propsosenelio Gustavo vasarnamį Lofotene. Net jektos modelis ant palangės, apšviestas spindulių, sunkiai prasiskverbiančių per apmusijusį stiklą, atrodė tiksliai toks pats.

Vasarnamyje lankydavosi kiekvieną vasarą ir per šventes, kol tėvas pardavė jį kartu su motorine valtimi ir žvejybos įranga, kai išsikėlė gyventi į Bergeną. Kurtas pasiėmė kartu su savimi jektos modelį ir laikė jį ant palangės savo kambaryje. Ten jis ir liko, kai Kurtas išvyko studijuoti į JAV. Vienais metais grįžęs namo modelio neberado, tėvai apgailestaudami papasakojo, kad naujasis jų labradoras nutempė laivą nuo palangės ir sugraužė į šipulius.
2011-11-12 19:56
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-01 05:43
Passchendaele
5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-02-16 12:26
Mylista sutinka su viskuo
Laikas praėjo,pirmas rašymo įkarštis ir komentarai atvėso, dabar, tikriausiai, geras laikas būtų iš naujo pažiūrėti į tuos tris tekstus.

Geri tekstai, rašykų kontekste nusipelno aukščiausio verinimo. Flax'ai, ar pats jais esi patenkintas?

Man atrodo, jeigu rašysi toliau, tai turėsi tą pačią bėdą kaip ir aš su savo Europijos istorijomis. Tie trys gabaliukai labai koncentruoti, daug technologijos paminėjimų, daug detalių, daug kalbos pavingraivimų. Rašykai vertina tą koncentruotumą, mėgaujasi sudėtingomis technologijomis ir vaizdingomis frazėmis. Tai tinka apsakymui. Bet jeigu planas yra rašyti visą knygą, tai bus labai sunku išlaikyti tą patį koncentracijos laipsnį ir po dvidešimties puslapių masinį skaitytoją tai pradės užknisti. Jeigu pradiniai skyriai bus tokie koncentuoti,  o po to siužetas atsipalaiduos, tai atrodys nenuosekliai, netolygiai parašyta.

Beje, skaitydamas šypsojausi, nes neseniai skaičiau tokio lietuvių kilmės amerikiečio Algio Budrio knygą "Šelmis mėnulis", rašytą kokiais septyniasdešimtais metais, kuriame taip pat įrašinėjamos žmogaus smegenys, tik ne į kristalus, bet į magnetines juostas. Fantastikoje technologija progresuoja :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-12 10:37
Flax
Man irgi patinka Ecco batai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-12 06:58
Damastas
Kai neimesdavau i kasi arba prarasdavau kamuoli, dazniausiai kalti budavo batai. Jie visuomet komplikuodavo situacija, tai atsirisdami nelaiku, tai paslysdami ne vietoje, arba, net nuspausdave koja taip baisiai, kad zaidimas, nors tu ka, neeidavo ir viskas :)
Rekomenduoju Ecco - tikrai geri batai. O komentus apie tvarini, kolkas pasilaikysiu sau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-08 21:55
St Sebastianas
Na, taip situacija komplikuota - prie namų kaip zombiai ūbauja gerbėjai ir gerbėjos, o tęsinio nėr.:(
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-08 13:26
Flax
Tesinys bus, bet... Situacija komplikuota
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-07 06:53
Damastas
Tesinys bus?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-12-01 17:24
Dvasių Vedlė
Mažoka... :(
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-23 16:02
Flax
Atsakymai žvėriui:

1. Dėl organų replikacijos. Galvojau, ką rinktis, ar regeneraciją ar replikaciją. Regeneracija, ko gero, daug lėtesnis būdas, nes ribojamas ląstelių dalijimosi greičio. Tuo tarpu replikacija reikštų organų atkūrimą naudojantis organo (daikto) molekulinės struktūros "nuotrauką". Pvz, jeigu turi lego kaladėlių krūvą ir principinę schemą kaip sukonstuoti traukinį, tu jį gali ir pastatyti. Tas pats su molekulėmis, iš kurių sudarytas organas. Viena naujausių robototechnikos krypčių yra moduliniai robotai, kuomet tomis pačiomis sąbybėmis pasižymintys atskiri robotukai gali "sulipti" vienas su kitu, suformuodami visai kitas savybes turinčias struktūras. Prognozuojama, kad nano lygyje moduliniai robotai bus taikomi labai plačiai. Tame tarpe ir medicinoje. Išdrįsau pasvajoti, kad moduliniai nano-robotai galės replikuoti žmogaus organus naudodami statybines medžiagas iš baltymų. Įsivaizduojau, kad tai turėtų būti greitas ir brangus procesas :)

2. Atsakymas - holografiniai bio sensoriai. Kubai, kuriuos palietė veikėjai, juk yra holografinės projekcijos, vadinasi, naudojami lazeriai. Teoriškai, galima atlikti objektų holografija bet kokiame šviesos bangos ilgyje. Taigi, molekuliniame taip pat. DNR pakankamai didelė molekulė, kad būtų galima sukurti jos holografinę "nuotrauką" ir palyginti. Tarkim, kad apšvietus tam tikro bangos ilgio lazeriu ranką, gali gauti atskiros odos lastelės DNR nuotrauką. Fantastika, žinau, bet gal taip kada nors bus, ir tai turėtų būti pats patikimiausias asmenybės tapatybės nustatymo įrenginys.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-20 23:45
Žvėrius
Žvėrius šiaip tingus padarėlis (net prisijungti prie svetainės dažniausiai tingi), bet perskaitė visas tris dalis beveik vienu ypu. Ir dar būtų skaitęs, tik va - nebėr. Labai skaniai kūrinukas valgosi.
Ir kadangi autorius pačioje pradžioje pažadėjo paaiškinti visus techninius terminus ir kitokius klausimus, Žvėrius pasidomės. Pirma kaip ta organų replikacija atrodo? Nes Žvėrius mėgsta biologiją ir perskaičius "replikacija" tikrai ne organai pirmiausiai mintyse iškyla :) Ar šiuo atveju tai būtų tapatu regeneracijai?
Ir dar įdomu, kaip veikia tie paslaptingieji kubai nuskaitantys DNR?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-16 19:35
Meškiukas
Aurimai, įsivaizduok labai didelę valtį su burėmis ;) Va tau ir jekta.
Man kol kas labiausiai kliūna, kad dalys per trumpos. Taip kad bent jau šiek tiek ilgesnės būtų, a? ;]
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-15 11:31
St Sebastianas
Pripažinsiu, nesugalvoju ką pasakyti išskyrus "Kada kita dalis?":)

Primena klasikų kūrinius. Sakyčiau, atitinka dvasią tų laikų, kai technologijos skriejo pirmyn ir atrodė, jo tik kelių mėnesių ar poros metų tereikės, kad žmonės keliautų į Marsą ar dar toliau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-14 15:56
Flax
Protagonistas irgi galėjo būti išgydytas, jeigu būtų turėjęs pakankamai lėšų.

Todėl, kad viskas kainuoja ir, panašu, kad nanotechnologijos mano pasirinktame scenarijuje ne kiekvienam įkandamos. Lygiai kaip ir šiais laikais, ne visas ligas dengia draudimas ir tie, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių neturi asmeninių finansavimo šaltinių savalaikiam gydymui, dažnai gali atsidurti medicinos užribyje net jeigu turimos technologijos leistų juos išgydyti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-14 15:47
pilkė_
O šičia dar geriau.
Antspauduoju letena.
p.s. o kodėl nano(ro)botukų amžiuje negalima sutvarkyti diabetikės gangrenuojančių galūnių?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-13 21:35
Flax
19 amziaus norvegu zvejybinis burlaivis, daugiausia plaukiojes siaureje. Didelis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-13 20:48
Aurimaz
Jei ne paslaptis, kas per velnias ta "jekta"?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą