Rašyk
Eilės (79055)
Fantastika (2329)
Esė (1595)
Proza (11062)
Vaikams (2730)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Šis darbas buvo pateiktas konkursui. 

Esu Segreta. Toks vardas buvo duotas per atsitiktinį nesusipratimą ir... blogą nuotaiką.
Kitą dieną po mano gimimo, tėtis lankė motiną ligoninėje. Atėjusi kūdikių surašinėtoja buvo nekaip nusiteikusi. Tėtis pasakojo: jinai buvo riebių rankų, apkūni moteris. Spėju, kad neturėjo vaikų, nes be jokio reikalo suėsti man pusė gyvenimo galėjo tik nemylima ir nusivylusi viskuo moteriškė... Bent jau aš taip galvojau iš pradžių. vėliau susitaikiau. Su viskuo. O labiausiai – su paslaptingu gyvenimu ir jo išdaigomis.
Tėtis laikė mane ant rankų, palaimingai žvelgdamas į mano dideles dangaus akis. Mama gulėjo savo lovoj, paskendusi pogimdyminėj depresijoj, atkakliai stebėdama tą vienintelį tašką už lango.
Griaudėjantis „pribuvėjos asistentės“ (pribuvėjas aš įsivaizduoju riebias, o kūdikių surašinėtojai uždaviau šį titulą dėl tėčio pasakojimo detalių) nutraukė mamos liūdesio meditaciją:
- Koks bus mergaitės vardas? –užkaukė ji storu balsu.
- See... -lina – palaimingai pratarė tėtis.
- ... GRETA!!! – surėkė isteriškai motina.
Tėvai atsiimdami iš ligoninės mane ir mano gimimo liudijimą, suprato, kad turi mergaitę, vardu Segreta. Turbūt buvo pernelyg išsikankinę dėl tuo metu sudėtingų gyvenimo aplinkybių ir nepajudino nei piršto atitaisyti šį nesusipratimą.
Vyresnėse klasėse vaikai mokykloje mane pravardžiuodavo Seiliuke –mat, buvo apsišvietę liaukų ir sekrecijų biologijoje. Paauglystės metu, gražiems vaikinams prisistatydavau Selina, o būdama piktos nuotaikos, išrėkdavau:
- GREEETA – surūgus, kaip Greeeetinė!!!
Kartą vaikis buvo viena ausim kurčias (o gal abiem), be viso to, dar turbūt ir bukas. Jis nekaltu veidu padavė man dešinę ir tarė:
- Malonu, Kreeetina, esu Liuoooolikas.
- Žinai, tu man panašesnis į Buooooliką..., tiksliau Buooožgalvį.... – sumurmėjau atsitraukdama tolyn ir pasišalindama.

Tą dieną, kai mirė daugiau nei pusę mano pasaulio, užgimė kitas ... gyvenimas, o vėliau dar ir kitas pasaulis.

Tėtis mirė 53-jų. Diagnozė - vėžys. Aš buvau ką tik perkopus savo dvidešimtuosius metus. Ilgiau nei pusė metų sunkiai negaluodamas, jis stengėsi mane paruošti lemtingam momentui, bet aš kaip pirmokė neišmokau nei vienos iš jo pamokų.
Stovėjau suakmenėjus prie lovos, aplinkui zujo greitosios pagalbos medikai, o aš regis pavirtusi į graikišką statulą, o gal greičiau į raudančią Šventąją Mergelę, nejaučiau nei laiko, nei erdvės pokyčių. Dešimt minučių atrodė amžinybė, o aš taip prastovėjau tuziną jų...
Laidotuvių dieną privažiavo daug nepažįstamų žmonių. Nepastebėjau nei vieno jų, stovėjau salės kampe, atokiau karsto ir meditavau savo statulos vaidmenį.
- Sele, užjaučiu, - prabilo dėdė už nugaros. Jis buvo jaunesnysis tėčio brolis. – Turėtum įkvėpti gryno oro, jau ilgas valandas čia stovi. Nuo žvakių ir gėlių tvaiko gali apalpti. ... šis vaikinas – mano žmonos sūnus - tavim pasirūpins, eik su juo, Grite. - Atsisukęs į jauną, išvaizdų vaikiną tarė:
- Leonai, palydėk merginą į lauką, ir padaryk viską, kad ji jaustųsi su tavim jaukiai.
Vaikinas atsargiai paėmė mane už riešo, įbedė savo ugningas akis į manąsias ir pratarė:
- Aš manau verta trumpam išeiti laukan. Tikiuosi leisi palaikyti tau kompaniją... – jo balsas tyliai aidėjo mano ausyse, kiekvienas garsas kaip akordas. Sodrus, savimi ir situacija pasitikinčio žmogaus palaimingas balsas. Nustebino vaikino santūrus užtikrintumas.
Jei jo vietoje būtų kitas, turbūt būčiau ištraukusi savo ranką ir isteriškai pradėjusi rėkti: „Palikite mane visi amžinojoje ramybėje!!! “, bet šiuo atveju, kaip paklusnus bevalis pudelis nusekiau jį iš paskos. Jis švelniai spaudė riešą vesdamas mane durų link.
Diena buvo apsiniaukusi, nors nelijo, bet grasinosi kiekvieną minutę prapliupti. Man jau buvo visko per daug. Lietaus, ašarų, mirties. Nusėdom ant suoliuko lauke, aš nudelbiau akis į tą mistinį vienintelį tašką ant asfalto. Po kelių tylos akimirkų pajutau stiprią ir rūpestingą ranką apkabinančią mano pečius:
- Man buvo dvylika, kai tėtis žuvo... Metai po to, buvo siaubingi, - žodžiais nenusakomi. Bet žmogui skirta tik tiek, kiek jis gali pakelti – tai amžina gyvenimo tiesa ir amžina paslaptis.. Jei ją žinotume, drąsiau gyventume... Riba tarp gyvasties ir mirties, kartais plonesnė už siūlą...
Kai tik jis prilietė mano petį, aš refleksiškai atgręžiau akis į jo veidą. Veidas buvo liūdnas, bet ramus. Tą akimirką tarsi visas mano kūnas apmirė, gyvenimas prabėgo pro šalį. Nors vis dar norėjosi gultis į karstą šalia tėčio, kažkokia paslaptinga galia, privertė mano akis sublizgėti, o sielvartas vieną trumputę akimirką, - gal dešimtąją dalį milisekundės, - kažkur pasitraukė.
Tai sekundės daliai pasibaigus, akys sublizgo, tik dabar jau nuo ašarų vandens. Aš gėdingai vėl jas nudelbiau į tą patį betoninį tašką.
- Kiek tau metų, misteri? – pradėjau kukčioti aš. - Laikas greičiausiai išgydė tavo žaizdas, o man jos dar tik atsiveria... ir ką tu gali apie visa tai žinoti? Savo patirties paslaptis, gali pasilaikyti sau... – net gėda buvo savęs klausytis iš šalies, bet „Misteris“ nė kiek nesutriko.
- Kuo tu vardu?
- Seeee-GRETA!... – išlemenau aš, ir nuo to pasidarė dar graudžiau...
- Retas ir paslaptingas vardas...
- Taip, ir dar gera priemonė traukti mane per dantį. – trumpam pamiršau savo liūdesio priežastį. Keistas pyktis mane ėmė. Prieštaringai norėjau išnykti ir bijojau, kad mano kompanionas staiga pasitrauks pats - tyliai pasišalins. Kažkodėl ir kažkaip buvo jauku ir nejauku tuo pačiu metu.
-  Mane vadino seile, seilinuke ir pan. ... tuoj pradėsiu kloti savo gyvenimą, ir kalbėti savo paslapčių kalba – isterija manyje augo, o aš nebežinodama ką darau, atmečiau savo galva ant jo peties. Jo marškiniai drėko nuo mano ašarų, o pastarosios, didesnės už pupas, bėgo upeliais.
Nepažįstamasis vėlgi nei kiek nesutriko ir tyliai prabilo:
- Aš Leonidas. Mane vadino Lioliku, kažkam gal buvau panašus į buožgalvį... manau, mes turim kažką bendro.
...
Dabar iš tiesų mes turim kai ką bendro.
Jos vardas – Selina. Jai – 5-keri.
Nepakeliamo skausmo nebūna, o kiekviena kritinė situacija – tai ženklas, kad greit įvyks atgimimas.

„Tai tikėjimo paslaptis. Mes skelbiame mirtį ir išpažįstame prisikėlimą, laukdami kažko ateinant... “

2011-10-08 11:51
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 6 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-18 08:50
Mojo Jojo
Pirmoje dalyje personažų biografija atima daug ženklų, todėl antroje dalyje lieka tik mažytis epizodas kuris dar apkarpytas filosofavimu. -
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-11-01 12:24
St Sebastianas


Ech, nebepamenu kas pasakė, kad net jei pirmas atitempsi nugaišusį kuiną iki finiško linijos, vis tiek niekas jo nevadins ristūnu. Darbelis tikrai nepretenduoja tapti laimėtoju. Tenka pripažinti, kad ir kiek plačiai mes bežiūrėtume į temą „Paslaptis“ vis tiek šis kūrinukas iki jos bus pritemptas. Kaip tas vargšas nugaišęs kuinas mano komentaro pradžioje. Na, tarkime, kad kūrinys paslaptingas vien dėl vardo Seee-GRETA. Taip, taip, antroji dalis būtinai rašoma didžiosiomis. Jei temos pavadinimas būtų „Netikėtumas“, manau, kad vertinimas galėtų būti kitoks.

Istorija pakankamai paprasta, nestebinanti, kiek naivoka, tačiau iš esmės nėra bloga. Sveikintina, kad rašyta pakankamai linksmai. Juoktis ar nusišypsoti neprivertė, tačiau nebuvo perdėto ašarų liejimo per laidotuves ar visokiausių melancholiškų paburbenimų.

Skaitant kūrinį susidarė įspūdis, kad bent 50% vaizduojamo pasaulio moterų yra nutukusios, riebiomis rankomis. Ir ta mintis buvo kišama pakankamai įkyriai: štai ir surašinėtoja riebiomis rankomis, ir pribuvėja... Norom nenorom pradedi galvoti, kad ir likusios pasaulio moterys su anoreksija neturi nieko bendro. Tokie mobilūs lašinių rezervai...

Pasakojimas apie mokyklos laikus atrodo toks pusiau ne į temą. Manau, kad jis būtinas, nes lemiami įvykiai nutinka personažei būnant dvidešimties metų, o tokiame amžiuje be mokyklos ne kažin ką turi prisiminti, tačiau čia pateiktas netinkamai. Nekaip nupiešti erzinimai, pareiškimas, kad surūgus kaip gretinė. Buvo galima tai pateikti kažkaip kitaip.

Personažų kūrinyje yra du su puse. Segreta ir Leonidas (iš Spartos), o kas tas trečiasis? Epizodiškai paminėtas tėtis? Mama? Riebiarankė? Taip pat personažai neįtikinantys. Negaliu įsivaizduoti, kad tai galėtų būti gyvi žmonės. Kliūna tiek veiksmai, tiek ir žodžiai.

Istorijos posūkis, kuriame paaiškėja, kad panelė lieja ašaras ant buožgalvio Lioliko peties nujaučiamas. Vis dėl to tai šioks toks posūkis, o ne ėjimas nuo pradžios į pabaigą tiesiausiu keliu.

Sveikinti negaliu, tačiau nėra labai baisu. Vertinimas: 3 (trys balai)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-31 02:39
Valkas
Aprašysiu vertinimo svyravimą mano galvoje skaitant kūrinį:

1 (kas per pavadinimas, po velnių, vaikiška...)
1 (šlamštas)
2 (ei, o dialogai visai nieko)
3 (visai smagus pasiskaitymas, gaila, kad pradžioj taip nuvertinau)
4 (atsiranda stilius, užuominos į prasmę, geras – turbūt duosiu šešetą)
3 (pala, iš kur ta lėkštoka lyrika? Ką tik jos nebuvo!)
2 (daaaaaaaaugtaškiai...............)
1 (daaaaaaaar daugiau daaaaaaaugtaškių. Ir apsitaškymas seilėmis. Ir niekam tikus pabaiga)

Va šitaip. Segretos pakilimas ir nuopolis. Kaip galutinį balą rašysiu du (vidurkis beveik), o autorei patarsiu atsisakyti to, kas sudarė paskutinį kūrinio trečdalį – nežinau kas ten, apeliacija į Meyer, Rice ar kažkas panašaus, bet kokiu atveju – netinkamas žingsnis.

2
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-29 21:04
Varinė Lapė
Kadangi turbūt visi kūrinius pradeda skaityti nuo pavadinimo, iš karto man tokios asocijacijos: anonimas, panelei Segretai siunčiantis keistas dovanas ir laiškus, kuriuose visada tik po keturis žodžius, tykoja Segretos kiekvieną dieną prie daugiabučio laiptinės švampdamas pigias cigaretes, nors mėgsta cigarus, bet nenori pasirodyti išskirtiniu, vieną dieną jis prisistato esąs tas X‘sas, Segreta jam trenkia per veidą ir pasako, kad... Na kažką. O čia tas X‘sas yra Liolekas. Anoks jis X‘sas, jei atvirai.

Čia meilės istorija, ne paslapties. Ne paslaptis, kad tai tas pats Liolekas, čia Segreta visus gyvenime sutiktus Misterius pamiršta. Pasirinkta istorijos vieta – prie mirusiojo – niekaip nenuteikia romantikai, tuo labiau paslapčiai. Pabaiga – neįtikėtina.

2,2
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-28 15:38
pilkė_
- Segreta galėjo būti Grelina. Tik mamai reikėjo prabilti pirmai.
- Na ne, Segreta dar nors pakenčiamai skamba. Misteris X prasčiau. Jo tėvams turėjo būt visai haliucinacijos.
- Ir vėl tu neatidžiai skaitai. Jo vardas gi Liolekas.
- A aaa...  Tada turėjo būti misteris L. Ir apskritai, koks dar misteris? Lietuviškai turėtų būti “ponas” arba “ponaitis”, jiegu dar netek... nevedęs.
- Klausyk, ką tu čia mokai? Jei misteris, tai, vadinasi, misteris.
- Man atrodo, viskas tvarkoj su tais vardais. Tik galbūt sceną su Selina ir Greta reikėjo perkelti kur nors kitur... į metrikacijos įstaigą, pavyzdžiui. Aišku, prieš tai... mažumėlę pakoregavus.
- O koks skirtumas?
- Na, nežinau. Kiek mano atmintis siekia, niekas nerašo vaikelio vardo į tas korteles. Tik svorį, ūgį ir dar tenai visokius duomenis. Vardas taigi mamos ten būna... todėl kaip pavadins, dar kelias dienas kaip nieko gali galvot. Ir gimimo liudijimų ligoninėse neduoda.
-  Ak šitaip... O ką tu žinai,gal kur nors rašo ir ligoninėse.  Gal yra išimčių. Pagimdai, o čia akušerė jau stovi, įrėmus tušinuką į kaktą. Va taip ir atsiranda visi nesąmoningi vardai, gal ne?

Man pasirodė simpatiška pirma dalis su tuo vardo rinkimu. Na, pagaliau, nėra galbūt taip svarbu, kur tai vyksta. Tiesiog elementarus žmogiško nesusišnekėjimo pavyzdys, kūrybiškai "apvilktas"
vaiko gimimo istorija :). Tolimesnis siužetas irgi nėra prastas, bet kažkodėl atrodo, kad būtent nuo to tėčio laidotuvių epizodo autorė pradėjo skubėti.

Dešimt minučių atrodė amžinybė, o aš taip prastovėjau tuziną jų - tuziną minučių ar tuziną amžinybių, t.y. dvi valandas? Antras atvejis įspūdingesnis, bet vis tiek nieko ypatingo...
Kiekvienas garsas kaip akordas? Kaip tai reikėtų suprasti? :)) Na, nesu specialistė... bet šiaip jau akordą sudaro lyg ir keli garsai... Siaubas, ne balsas.
Yra dar nemažai  kalbos ir logikos  dalykų, kurie mėgstančiam pasijuokti žmogui atrodytų juokingi, bet vargu ar verta prie jų sustoti.
Būtų tikęs į pernykštį konkursą. Čia ir tema turbūt meilė, o ne paslaptis :).
Ir paskutinį, nevykusiai perfrazuotą, sakinį  būtina uždažyti (3).
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-27 12:01
augaviskas
Ypač dirbtinai atrodo žodžiai „žmogui skirta tik tiek, kiek jis gali pakelti – tai amžina gyvenimo tiesa ir amžina paslaptis.. Jei ją žinotume, drąsiau gyventume... Riba tarp gyvasties ir mirties, kartais plonesnė už siūlą... “ – manau, reikėtų sutrumpint ir išverst į šnekamąją kalbą, kad taptų labiau įtikinama. Pritariu komentatorėms – verkimo aprašymas neatrodo tikras ir labai įdomus. Patiko trumpa ir aiški pabaiga, nors pati istorija gal jau nuo vidurio ėmė artėti prie muilo operos. Galbūt stiliaus priemonėm būtų galima tą įspūdį dar pamažint (jei neklystu, tokių pastangų jau įdėta). 3
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-16 15:22
Lengvai
taip taip taip, pimra dalis - smagi, o antroji jau daug silpnesnė. Mėta teisi - tos laidotuvės ir emocijos neatrodo natūraliai, bet iš esmės tekstukas visai nieko, šypsojausi skaitydama pirmą dalį, hhi
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-10-14 21:49
sesė_mėta
Nu nu nu, šitaip šaipytis iš tokio gražaus vardo "GREEETA – surūgus, kaip Greeeetinė". Dar kiek ir įtrauksiu jumi į juodajį sąrašą :) .
O iš tikro pirma dalis buvo kur kas geresnė už antrą (tą per tėvo laidotuves). Kuo toliau tuo labiau netikra viskas čia man ėmė atrodyt. Ir Segretos tokia staigi emocijų kaita, ir judviejų bendravimas, ypač tas verkimas ant nepažįstamo peties. O ta pabaigos (beveik) citata, toks vaizdas, skirta tik tam kad kūrinukas būtų pritemptas prie temos "paslaptis" nes prie šiaip tai prie visko ji nelabai limpa
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą