Rašyk
Eilės (79051)
Fantastika (2329)
Esė (1595)
Proza (11062)
Vaikams (2730)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Visiškai įtikėtina situacija, jog vienišas ir šiek tiek melancholiškai nusiteikęs žmogus, vėlyvą vakarą užsirašinėjantis dienoraštyje tik jam terūpinčius dalykus, kažkurią akimirką užsinori kažko, kažko tokio... ko net pats tiksliai nežino, ir nieko keisto, kad patraukia tiesiai į virtuvę, kur, tik įjungęs šviesą, randa ant stalo lėkštę, prikrautą mandarinų. Nenustebins ir tai, kad jis išsirinks tris mandarinus, kurių pirmas bus pats didžiausias, antras – vidutinio dydžio, o trečias – mažas. Tada žmogus juos nuplaus - iš pradžių vidutinį, po to mažą, ir galiausiai – didelį mandariną. Paskui šis melancholiškas žmogus grįš į kambarį, kur, beskaitinėdamas savo dienoraštį, pamažu juos nulups: pirmą - mažą, po to didelį, po to - vidutinį. Ir galiausiai visus juos suvalgys: iš pradžių sudalins visus tris mandarinus skiltelėmis, o kokia tvarka jas valgys, nustatyti beveik neįmanoma.
    Yra ir kitas, ganėtinai nepanašus į pirmąjį, žmogus, kuris niekada per daug nemėgo mandarinų, o galbūt tiksliau - visada buvo jiems gana abejingas. Mandarinus ir panašius dalykus jo gyvenime tvirtai atstojo džinas, viskis ir kiti pakankamai stiprūs gėrimai, kuriuos šis žmogus, atvirkščiai, labai mėgo. Dar jis mėgo kurti dainas ir jas dainuoti - kartu su keliais gerais draugais. Iš esmės tai ir yra viskas, ką šis žmogus mėgo - gerti stiprius gėrimus ir dainuoti. O ką jis mėgo, tą darė iš širdies. Ir taip daugelį daugelį metų jis dainavo, kas dieną gėrė džiną, viskį, ir viską darė aistringai, vienu metu, ir žmonės jau senai nebeatsiminė, kada jį matė tvirtai stovintį ant kojų, o jis vis gėrė ir dainavo. Ir vieną dieną, visai netikėtai, į šią senų draugų grupę įsibrovė mirtis. Tačiau ji nusinešė ne mūsų herojų, o jo draugą - tą, kuris dar ankstyvoje jaunystėje atsisakė stiprių gėrimų ir visų kitų žalingų pomėgių, sportavo, laiku gulėsi miegoti ir visaip kitaip stengėsi gyventi sveikai. Atrodo, jis mirė nuo širdies smūgio. Mūsų herojus labai sielvartavo ir tą dieną stipriai nusigėrė. Tą patį jis padarė ir kitą dieną, ir visas kitas, sekančias dienas. Panašu, kad ir iki šiol tą daro. Sielvartauja (na, gal jau kiek mažiau), dainuoja ir geria.
    Ko mus moko šios dvi istorijos? Tikiuosi, nieko. Svetimos istorijos nieko ir negali išmokyti. Bet jeigu kada nors iš prigimties gelmių sukilusi žmogiška didybė bandys mus įtikinti, kad pasaulyje patys galime kažką nuspręsti ar nulemti, kad mūsų pasirinkti veiksmai mus veda prie atitinkamai pasirinkto rezultato, bent jau nežiūrėkime į viską taip rimtai ir suvokime - ne, ne kad Viešpaties keliai nežinomi (nors jie tikrai nežinomi), o tai, kad viskas ne taip jau paprasta, ir sunkiausia šiame kelyje yra suprasti, ką iš tikrųjų pasirinkome (nes kaip be klaidų ir nusivylimų sužinoti, kokio dydžio mandarinais iš tiesų esame?), ir ar tikrai mūsų pasirinkimas veda į tą įsivaizduojamą ir, nors juokinga, gal netgi trokštamą rezultatą. Juolab, kad renkamės kiekvieną savo gyvenimo dieną. Visa kita - galbūt ir mūsų rankose. Tik kas dar jose lieka?
2011-08-30 00:12
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-09-01 23:54
Samir Moi
Labai nuoširdžiai ačiū :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-09-01 20:38
Laukinė Obelis
Tikrai drąsiai, sklandžiai ir įdomiai.
Rašykite!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-08-31 14:37
Bangpūtys
Vien už pirmo sakinio rišlumą - 4.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-08-31 14:34
Bangpūtys
Pasakojimo rišlumas pavydėtinas. Sakinys puikus, po jo einantis kitas sakinys papildo praėjusį.

O juk sakinys - svarbiausia gebėjimo rašyti kategorija.

Tačiau trūksta istorijos, veiksmo, be ko neįdomu skaityti. Pavadinimas neatitinka turinio - istorijų čia nebuvo.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-08-30 13:32
augaviskas
Lyg ir neblogai papasakota, tarsi alegorijų stiliumi, pabaiga primena filosofinį esė. Tikiuosi, autorius nepyks už subjektyvias technines pastabas.
Antrą pastraipą skaidyčiau į dvi – manau, kad mintis „Ir vieną dieną, visai netikėtai...“ būtų geriau suvokiama iš naujos eilutės – tai vis dėlto žymiai veikia pasakojimo ritmą. Istorijos nupasakotos skirtingais laikais (esamuoju-būsimuoju ir būtuoju), o geriau atrodytų išlaikius vieną laiką ir panašią intonaciją. Ilgasis sakinys trečioje pastraipoje galėtų būti filtru, filtruojančiu žemesnio intelekto skaitytojus, bet kam to reikia? Nežiūrint į tai, kad logika tarsi išlaikyta, mintys jame smarkokai suveltos, todėl siūlyčiau ne tik skaidyti sakinį į trumpesnius, bet ir gryninti pagrindinę mintį.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-08-30 10:15
Aurimaz
Jei šis pasakojimas būtų parašytas prieš kokius 30-40 metų, jis turėtų gana nemažą vertę. Dabar skaitytojas išlepintas, jam reikia išpūsto kabliuko, kad kiltų susidomėjimas. Na, panašiai kaip pirmame sakinyje nutėkšti kažkokį tabu, kažką tokio netikėto. Iš vienos pusės žiūrint, liūdna, kad taip yra. Rašytojas priverstas pūsti kūrinio kabliuką, o skaitytojas praranda sugebėjimą džiaugtis mažais kūrinio perliukais. Jam reikia didelių, aiškiai matomų perlų. Savo ruožtu maži perliukai tampa ne perliukais, o kažkuo įprastu. Panašiai kaip pirmasis Nokia telefonas tampa plastmasės gabalu, o ne pirmuoju pasaulyje bevieliu komunikacijos įrenginiu. Niekas nebeįvertina to dabartinėje "touch-screen" eroje.
Taip ir su panašiu kūriniu - skaitai ir jauti, kad viena tavo dalis sako - "tai jau skaityta, pamokymai matyti, palyginimai girdėti, nieko naujo, kuolas..."
O kita dalis jaučia, kad kartais būtina pakartoti tokius palyginimus - kas vienam yra pakartojimas, kitam gali būti pamoka.

Taigi, sunku įvertinti.

Pastaba - pabaigoje žmogaus palygiimas su mandarinu neturi pagrindo. Tai tik pažaidimas žodžiais, mano nuomone. Kaip ir mintis, kad mes kažką renkamės - tai neišbaigtas pamąstymas. Didžiąja dalimi visi žmonės ne renkasi, o pasiduoda natūralių, lengviausiai pasiekiamų įvykių tėkmei, net jeigu ji nuneša ne į išsvajotą tikslą. Vandens tekėjimo principas - jis teka ten, kur reikia mažiausiai energijos. Renkasi vienetai.
O va pradžioje aprašoma istorija puikiai atspindi pasaulio chaosą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-08-30 08:52
podlodka
pirmo sakinio per akis man... buvo turbūt, vakar.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą