Rašyk
Eilės (79300)
Fantastika (2345)
Esė (1605)
Proza (11100)
Vaikams (2739)
Slam (86)
English (1206)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Paryžiaus metro gaudė kaip galingas, nematomoje vietoje paslėptas mechanizmas, kaip ir visas miestas su nenutrūkstamu šurmulingu gyvenimu. Traukiniai dundėjo, klegėjo, sustodami tarsi žviegė. Šmėsčiojo stotys, pervažos, upė, tiltai.

Traukinys, kuriuo važiavome, tarsi išbėgdavo trumpam pasižvalgyti į gryną orą ir vėl slėpdavosi požemyje. Tą popietę keleivių buvo ypač daug. Beveik kiekvienoje stotyje išlipdavo tik keli, o įsigrūsdavo į vagoną visa minia. Paskutiniam alkūnėmis iriantis prie durų, jos automatiškai trenkdavosi kartais priverdamos drabužius ir vėl staiga atsidarydamos, tarsi atsiprašinėdamos, kad kažką netyčia prispaudė. Savaitgalis darė savo: dauguma skubėjo į centrą pasižmonėti – savęs parodyti ir į kitus pasižiūrėti, paklaidžioti po Eliziejaus laukus, pakilti į Eifelį, atidžiai apžiūrėti nors vieną Luvro salę, pastovėti ant Monmartro kalvos, paganyti akis dailininkų darbų margumyne, grožėtis gatvės žonglieriais ir modernaus šokio atlikėjais.

Mūsų keliautojų grupelė spietėsi vagono kampe ir laukė, kol bus paskelbta reikalinga stotis. Skubėjome išlipti, nes traukinys stabteldavo kelioms sekundėms, o durys darinėjosi automatiškai: traukinys nelauks vėluojančių ar šiaip kokių žioplių. Požemine perėja skubėjome prie laiptų į miestą.
Rudens rytas dar nebuvo šaltas, bet kiek miglotas, lyg gamta būtų susiruošusi lyti. Staiga ant laiptų pamačiau sėdinčią liesutę nenusakomo amžiaus moteriškę su vaiku ant kelių. Veidas jos buvo taisyklingos formos, lygus, baltas su natūraliai rausvomis lūpomis ir karštligiškai degančiomis juodomis lyg žiburys akimis. Tos akys buvo tokios išraiškingai liūdnos ir didelės, kad atrodė lyg veide nieko daugiau ir nebūtų. Ji laikė ištiestą ranką su viltimi gaudydama praeivių žvilgsnius ir atkakliai tylėdama. Jos žvilgsnis tarsi prašė: „Nepraeikit pro mūsų vargą. “ Atkišta ranka kiek virpėjo, o iš akių ant vaiko rankos krito mažos ašaros, kurias vaikelis tarsi žaisdamas braukė piršteliu tai į vieną, tai į kitą pusę. Kai jų daugiau prikapsėdavo ant pilkos languotos, beveik salomėjiškos suknelės, ji pati supurtydavo savo skreitą.
„Paryžiaus madona, – nejučia pagalvojau. – Galėtų būti tobula manekenė. “

Spalvinga minia skubėjo pro šalį: monetos į atkištą delną beveik nebyrėjo. Atrodytų, kad niekas tokioje vietoje nesitikėjo bado ar vargo ištiktos moteriškės lyg kokio keisto laikinumo ar gyvenimo netikrumo. Buvo neįtikėtina, kad taip gali būti, kad vargšų gali pasitaikyti tokiame gražiame ir jaukiame Paryžiaus senamiestyje, kur žmonės plaukė minioje orūs, tvarkingi, išdidūs ir tarsi viskuo aprūpinti.

Ilgai galvojau, ką man priminė šitas tobulai gražus veidas. Gal Karmen iš operos, gal madoną iš paveikslo su šventaisiais, gal Lietuvos kaimo moterį, prispaustą vargų ir ujamą vyro. Gal gal gal... Daugybė žodžių, išreiškiančių abejonę, aidėjo ausyse ir liko kaip niekada neatsakytas klausimas. Vargas visur yra vargas ir jo akys visada yra didžiulės – ne tik per visą kenčiančiojo veidą, bet ir per visą planetą.

2009-10-28 10:46
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-02-07 00:18
Arvena
Metro traukiniai sustodami nežviegia. Nei tarsi, nei ne tarsi. Yra šioks toks garsas, bet "žviegimu" to nepavadinsi.
"Traukinys, kuriuo važiavome, tarsi išbėgdavo trumpam pasižvalgyti į gryną orą ir vėl slėpdavosi požemyje." - greičiausiai tai 6 metro linija.
"Tą popietę keleivių buvo ypač daug." - metro keleivių niekada netrūksta. Tad nieko keisto. Ir nieko akcentuotino.
"Savaitgalis darė savo: dauguma skubėjo į centrą pasižmonėti – savęs parodyti ir į kitus pasižiūrėti, paklaidžioti po Eliziejaus laukus, pakilti į Eifelį, atidžiai apžiūrėti nors vieną Luvro salę, pastovėti ant Monmartro kalvos, paganyti akis dailininkų darbų margumyne, grožėtis gatvės žonglieriais ir modernaus šokio atlikėjais." - visa šita yra turistams. O Paryžiuje ir be šito yra ką veikti. Ir Eliziejaus laukais nėra ko klaidžioti. Tas pats būtų, jei sakytumėte, jog klaidžiojom po Gedimino prospektą arba Laisvės alėją.
"Skubėjome išlipti, nes traukinys stabteldavo kelioms sekundėms, o durys darinėjosi automatiškai" - na, keista būtų, jei metro traukinys kiekvienoje stotelėje stovėtų po pusvalandį - šiaip jau laiko užtenka ir įlipti ir išlipti, be to, būna perspėjantis signalas. Ir durys ne visur automatiškai atsidarinėja - kai kur galima paspausti rankenėlę.
"Mūsų keliautojų grupelė spietėsi vagono kampe ir laukė, kol bus paskelbta reikalinga stotis." - šiaip visuose metro yra lipdukai su metro maršrutu - ten sužymėtos visos to maršruto stotelės. Tad užtenka žinoti pradinę ir tau reikiamą galinę stoteles ir nieko nereikia laukti. Be to kiekvienoje metro stoty didelėm raidėm yra užrašytas tos stotelės pavadinimas.
"Spalvinga minia skubėjo pro šalį: monetos į atkištą delną beveik nebyrėjo. Atrodytų, kad niekas tokioje vietoje nesitikėjo bado ar vargo ištiktos moteriškės lyg kokio keisto laikinumo ar gyvenimo netikrumo." - dievuliau, kiek ten tokių vargdienių Paryžiuje! Ir metro stotyse, ir gatvėse, ir į metro traukinius įlipa: "Ponai ir ponios, praradau darbą, nebeturiu kur gyventi, neturiu tėvų nei jokių giminaičių ar draugų, kelias dienas nieko nevalgiau, žinau, kad galbūt tai jūs girdėjot ne kartą ir gal tai jus užknisa, bet būtų labai malonu, jei paaukotumėte man kelias monetas. Labai jums dėkoju".
"Buvo neįtikėtina, kad taip gali būti, kad vargšų gali pasitaikyti tokiame gražiame ir jaukiame Paryžiaus senamiestyje, kur žmonės plaukė minioje orūs, tvarkingi, išdidūs ir tarsi viskuo aprūpinti." - kaip danguje, taip ir ant žemės - t.y. nieko ten nėra kitaip nei Lietuvoje. Lietuvoje tokius bėdulius vadinam bomžais (benamiais, valkatom), ten jie vadinami SDF (sans domicile fixe). O apie Paryžiaus valkatas dar Hugo rašė "Paryžiaus katedroje" - dieną jie elgetos, prašantys pinigėlių duonai, o naktį Paryžius tampa rūbine ir dienos luošiai ir pavargėliai tampa plėšikais.
"Spalvinga minia skubėjo pro šalį: monetos į atkištą delną beveik nebyrėjo." - todėl, kad ten daug tokių prašančių, ir todėl, kad neaišku, kur tie paaukoti pinigėliai nueis. T.y. - gal ir vaiko maistui, o gal narkotikams. O gal ta, kuri sėdi gatvėje, tik renka pinigus, o juos pasiima visai kiti žmonės. Negali žinoti. 
Šiaip būtų įdomu sužinoti, ką vadinate Paryžiaus senamiesčiu. Nes šiaip tai lyg ir būtų 1 - 2 arrondisements, Ile de Cite, Notre-Dame, bet jei važiavote 6 linija (iškylančia į paviršių), tai greičiausiai važiavote prie Eifelio bokšto (champs de Mars ir ecole militaire) arba Triumfo arkos (Champs Elisee). O tai joks ne senamiestis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-11-29 09:52
Saliamonas
Blizgesys ir skurdas - visur :(
Sklandus pasakojimas, ypač ta vieta, kur moteris tiesia ranką į praeivį.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą