Knygos
Romanai (1924)
Poezija (622)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (908)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Vanduo nemoka kalbėti

Vanduo nemoka kalbėti Jei internete nešmėžuotų aktyviai apie žurnalistų etiką rašančios autorės tekstai, vargu ar būčiau susidomėjusi. Bet parūpo patikrinti, ar šios žurnalistės tekstai atitinka jos keliamus ir propaguojamus reikalavimus kolegų darbui: „Kažkodėl rodomi blogi dalykai tiesiog prilipdo žiūrovus prie televizorių ekranų ir skaitytojus prie panašaus turinio knygų. Tačiau tai pasižiūrėjus, perskaičius žmoguje nieko nelieka – tokie kūriniai neugdo dvasinių, jausminių gebėjimų, jie moko lipti per galvas. (...) Tad turėjau parašyti kūrinį, kuris pa­ro­dytų –­­ taip elgtis negalima“ (www.ana.lt/alytausnaujienos/ paskutinio­numeriostraipsniai/?nid=2055). Taip ir nesupratau, kodėl tada ji pati parašė kraupią istoriją apie žudynes, kokių ir taip pilnos kriminalinės laikraščių ir TV kronikos? Užmojis, aišku, kilnus – parodyti, kaip motinos meilė nugali visas kliūtis, ieškant teisybės, ir kaip atkakliai nuskriaustoji ieško teisybės visose įmanomose instancijose. Tačiau šiuo atveju ne taip svarbu, ką žmogus daro, o kaip tą daro. Veikėja Emilija pavaizduota kaip savotiška maniakė, žūtbūt užsispyrusi išsiaiškinti visas sūnaus nužudymo smulkmenas. Jei jos būtų parodytos per TV, spėju, autorė pirmoji pultų skambinti varpais: nupjauta galva, gyvūnų nuėsta kaukolė, be žinios dingusios lavono plaštakos... Motina, turėjusi įkūnyti visas šventas dorybes, nepasižymi ypatinga išmintimi: tokius liurbius, su kokiu ji sutinka gyventi (nes „moteriai nepadoru gyventi vienai“), reikia iš karto siųsti kuo toliausiai, o ne tąsyti juos paskui save. Apskritai, visi knygos veikėjai apgailėtini: jei iš tikrųjų tokių žmogelių pilnos Lietuvos provincijos, nereikia stebėtis, kad jų konfliktams žiniasklaidoje neskiriama dėmesio. O dar skatinama užjausti moterį, kuri sūnui leidžia brakonieriauti ir net nesidomi, kur jis įsivėlęs, su kuo prasidėjęs. Šiuo atveju apie dorovę niekas neužsimena, nes, anot tradicijos, Lietuvoje motinos sūnums visada ir viską leidžia. Žodžiu, neįtikino manęs kaip skaitytojos nei tos naivios moterėlės, toliau savo daržo nematančios, nei dorybingoji žurnalistė, banaliai samprotaujanti apie tikėjimą. „O priežastis, dėl ko krinta žiniasklaidos reitingai, ne žurnalistų darbas“, – ne mažiau naiviai įtikinėja autorė. Tad kas gi tada? Autorė kartu su D. Jazukevičiūte galėtų ne knygas rašyti, o pagaliau išsiaiškinti, dėl ko tie paslaptingi reitingai krinta. Iš tokio tyrimo tikrai būtų daugiau naudos.
Aleksandra Fomina
2008-11-21
 
Kita informacija
Tema: Romanai
Leidykla: Ciklonas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2008
Puslapių: 175
Kodas: ISBN 978-9955-880-06-6
Daugiau informacijos »
Kitos knygos recenzijos
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-11-22 17:29
Martynas Vilnonis
Kadangi esu kilęs iš šios autorės knygos miesto, teko skaityti šia knygą. Įdomu sekti kraštiečių pėdomis.

Sunkoka sutikti su recenzijoje išsakytomis mintimis. Ir ne vien dėl to, jog tokie sakiniai kaip "parodyti, kaip motinos meilė nugali visas kliūtis, ieškant teisybės" parodo jog recenzijos autorė elementariai neperskaitė kūrinio. O gal skaitė, bet nesuprato ką - nes knygoje motinos meilė nenugalėjo jokių kliūčių, o kaip tik atsirėmė į sistemos sieną ir liko rymoti prie jos.

Motinos portretas knygoje yra vienas pagrindinių taškų. Maža moteris, liekanti viena, tačiau itin atkakliai siekianti tikslo, tampančio jos gyvenimo prasme ir prakeiksmu. Aukojančia save. Žmogui iš hedonistinės aplinkos, turinčiam įtakingų draugų, o galbūt tiesiog nesusidūrusiui su neteisybės tinklu, žinoma, sunku suvokti herojės motyvaciją.

Taip, knyga nėra skirta maloniam atsipalaidavimui. Perskaitę ją, galite išgyventi panašų jausmą, kaip po Kafkos "Proceso". Deja, "zumzos" - žmonės, kurie savo nuodėmes teisina galimai didesnėmis kito nuodemėmis ir iš nesuvokiamų šaltinių gauta teise į kito menkinimą - yra dalis mūsų visuomenės. Aklas to nemato, ir itin laimingas su jais nesusiduria. Deja, knygos herojės nepriskiriamos nei prie vienos iš paminėtų kategorijų.

Vanduo nemoka kalbėti - knyga, skirta žmogui, gebančiam jausti, įsigyventi. O geri dalykai nebūtinai visada ateina per linksmybes ir šviesos garbinimą. Geri dalykai kartais būna labai liūdni.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą