Knygos
Romanai (1925)
Poezija (616)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Platforma

Platforma Šios knygos nereklamavo taip garsiai kaip „Politikos“, jos reklaminiai plakatai nešvietė ant skelbimo stulpų mieste. Galbūt tam ji nepakankamai skandalinga? Nepakankamai atvirai kalbanti apie seksą? Jei tik to reikia knygai, kad ji būtų gerai perkama, tai sekso čia ne ką mažiau negu „Politikoje“ ir su S ženklu iš didžiosios raidės – skirtumas toks, kad šalia to dar ir prasmės yra. Ir dėmesio ji verta žymiai daugiau.

Apie ką šis romanas? Trumpai: vienišas vyriškis po tėvo mirties išvažiuoja į turistinę kelionę. Į Tailandą. Knygoje aprašomu laiku dar jokių stichijų nepaliesti šios šalies kurortai – tikras rojaus kampelis žemėje. Gamta teikia atgaivą sielai, dailios taitietės – kūnui. Kelionės metu jis susipažįsta su mergina…

Bet iš tikrųjų knyga ne apie tai. Na, tiksliau, ne visai apie tai. Ji apie daugybę dalykų:

- apie paieškas to, dėl ko verta gyventi. Mišelio – toks pagrindinio veikėjo vardas – dienos Paryžiuje slenka tyliai ir ramiai. Nuobodžiai. Visada ramus, mandagus, korektiškas, vertinamas kolegų ir viršininkų. Neturintis artimų draugų. Viską darantis taip, kaip reikia. Nieko nedarantis aistringai. Žiūrintis į pro šalį bėgantį gyvenimą iš stebėtojo pozicijos („o paskui, be jaudulio stebėdamas politines permainas, ėmiau senti“…). Nesąmoningai ieškantis kažko, už ko būtų galima užsikabinti, dėl ko būtų verta keltis kiekvieną naujai išaušusį rytą. Kiek milijonų europiečių (be jokio pasitenkinimo) atpažins šioje knygoje save? Galbūt neilgai trukus tai bus aktualu ir mums – juk atkakliai siekiame to paties europietiško, „sotaus“ gyvenimo standarto. Ar tik kartu, kaip nemokamo priedo – du viename, nuostabus pasiūlymas – negausime to paties gyvenimo tuštumos jausmo? Susvetimėję žmonės, besisukantys siaurame kasdienybės, kompleksų, žlugusių vilčių, patogios egzistencijos rate – išties niūrokas Europos vaizdelis. Ir vis dėlto optimistiška gaidelė yra, nes nereikia pamiršti… žr. kitą pastraipą.     

- apie meilę. Amžiną jos ilgesį. Apie tai, kad nepaisant mūsų cinizmo laipsnio, gyvenimo patirties, materialinės padėties ar išsilavinimo iš esmės visi tikimės sutikti tą, savąjį/ją. Ar sutikę išdrįsime prieiti – kitas klausimas. Gal patogiau apsisukti ir nueiti į „masažo saloną“, kur už atitinkamą užmokestį paslaugų kokybė garantuota, be jokių pašalinių klausimų ir bendravimui užmegzti reikalingų pastangų? Taigi, Europos kritika neapsiriboja vien tik gyvenimo būdo srityje, užkliūva ir europietiški partnerio paieškos ypatumai. Knygos herojus, kaip tikras europietis, ilgai nesiryžta parodyti savo jausmų (o gal man ir taip gerai, o gal čia dar palauksiu geresnės progos kažką pasakyti...), kol galų gale pavyksta įrodyti, kad meilę rasti įmanoma. Tik kaip ilgai pavydus pasaulis leis ja pasidžiaugti? Užsisukę darbų rutinoje, galime nerasti laiko laimei. O atsiradus laiko, gali nebelikti laimės.

- apie keliones. Tailandas, Kuba… Net nesvarbu, kur važiuojama, tiesiog atpažįsti tą jausmą, kuris apima išsiruošus į kelionę. O iškeliavus į egzotiškas šalis - kuo arčiau gamtos, tuo mažiau suvaržymų, tuo stipresnis išsilaisvinimo iš civilizacijos gniaužtų jausmas (jau beveik skamba ausyse Ž.Ž. Ruso: „atgal į gamtą!“). Taip pat čia rasite taikliai ir su ironija aprašytą turistų grupės psichologinio mikroklimato paveikslą – jų tarpusavio santykius ir konfliktus, praktiškai neišvengiamus ten, kur įvairūs žmonės, vedini skirtingų tikslų ir atsitiktinai patekę į vieną grupę, tam tikrą laiko tarpą priversti praleisti kartu.

- apie turizmo verslo užkulisius. Tai tarsi nedidelis verslo vadovėlis. Užduotis: bet kokiomis priemonėmis atgaivinti nerentabilų viešbučių tinklą. Pavyks – garbė tau ir šlovė (ir materialinė nauda, kas be ko). Nepavyks – vadovybė paliks tave vieną lauke karį ir visa sunki atsakomybės našta užgrius tavo pečius. Sėkmės atveju bus užmerktos akys į tai, kokios netradicinės verslo idėjos pagalba to buvo pasiekta; nesėkmės atveju – vargu. Pajėgsi?..

Tai drąsi knyga, kurioje pateikiama žmonių tarpusavio santykių šiuolaikiniame pasaulyje analizė, bandant atskleisti tiesą tiek apie blogąsias, tiek apie gerąsias jų puses – nuogą, atvirą tiesą, kuria galima pasišlykštėti, kurią galima atmesti arba... pripažinti. Kaip sako knygos autorius: „Tiesa šokiruoja. Bet be jos viskas netenka vertės. Sąžiningas ir naivus pasaulio atspindys jau pats savaime yra šedevras…“

Dėl šedevro gal ir galima būtų ginčytis (išliekamąją vertę parodys išbandymas laiku, kaip kad sakoma), tačiau bet kuriuo atveju tai viena geresnių knygų, kurią pastaruoju metu teko skaityti ir kurią perskaityti verta. Tuo labiau, kad kaip teigia pats knygos herojus: „Gyventi be knygų pavojinga: žmogus turi tenkintis realybe, o tai rizikinga“. Ar realybė tokia jau baisi?..

PS: tik prie ko čia ta platforma, taip ir nesupratau... Gal kiti skaitę knygą turi kokių idėjų?
2005-02-01
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Tyto alba
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Vertėjas (-a): Vita Malinauskienė
Puslapių: 308
Kodas: ISBN 9986-16-381-1
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-11-06 15:22
Paukstis Lunatikas
Kodėl pavadinimas Platforma irgi galvojau, nes tik tiesioginė reikšmė neįtenkina vis. Tai kiek perkeltine prasme ją radau paminėtą 218p: "mes kūrėme pasaulio padalijimo programos platformą." Žodžiu, pagal kriterijų tą "kur dar galima bandyti įvesti sex turizmą, o kur ne.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-02 11:07
Varnas
Platforma prie keliones slenkscio. Gera recenzija, labiau panasi i reklaminin aprasa. Butu gerai jei tokie zmones kaip sminga rasytu knygos nugareles tekstus.
Recenzija gana asmeniskai nusviesta (be konteksto) taciau tai jokiu budu ne minusas o tavo nuomone. man patiko isskirti tave sudomine aspektai (jei jie original tai respect tau).
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-02 10:18
sminga
Kažkiek yra, bet dar ne tiek.. Pas mus dar jaučiasi judėjimas pirmyn, kažkas vystosi, keičiasi - ten nebe. Kas siekta, pasiekta, viskas gerai, tačiau stovintis vanduo.. Jie ir patys taip galvoja, teko pakalbėti su vienu olandu, su keliais vokiečiais.

To Mylene: gali paskaityti abi, tada galėsi palyginti:) "politika" juk irgi apie santykius:)

To Maumaz: kodėl ne? pvz., tai, kad merginą išprievartauja ir sumuša traukinyje, o kiti žmonės tik perlipa į kitą vagoną? kad laisvalaikis apsiriboja tv programomis ir peep-show? kad, kaip sako, visi europiečiai dirba kiek gali, iš tikrųjų šlykštisi savo darbu, bet apsimeta, kad jis jiems patinka.. ir tt. čia ne vakarų kritika?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-02 00:07
Gaspadorylazz
5 verta recenzija. Galėčiau - duočiau. Tik dėl to gyvenimo tuštumo, kurį pasak recenzentės, paveldėsime iš Europos. Nejaugi jo nėra dabar?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-01 20:22
Mylene
Neskaiciau visos recenzijos, taciau ji nebloga. Man nepatiko tik tas "Politikos" ispeikimas pradzioje, siendien kaip tik norejau ja nusipirkti, taciau kazkaip apsigalvojau, bet kadangi, sminga, pasakei jog ji skandalingesne, nusipirksiu... :) Jei si knyga, "Platforma", apie meile, seksa, ivairius santykius tai kazkaip tas manes nevilioja. Bet knyga pasirode pakankamai idomi, gal vertetu perskaityti.
O griztant prie recenzijos, tai ji tikrai nebloga, man patiko. Graziai aprasyta, "nuspalvinta" knyga.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-01 15:04
Maumaz
Pagaliau dar kažkas apie Platformą parašė be skaityta.lt :) Man knyga patiko - ir įdomu prisiminti, ir įdomu apgalvoti. Kodėl platforma - gal todėl, kad vakarų yra pastatytas ant tam tikros platformos - gerovės siekimo ir ta platforma dažnai lemia mūsų būties turinį.  Nors ta anonsuotoji vakarų kritika man liko neaiškiausia ir perdėm nemotyvuota knygoje.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-01 12:31
sminga
Jei iš to pirmo sakinio tau pasirodė, kad šita knyga tokia pati kaip "Politika" ir kad dėl to jai bus surašytas šlovinamasis himnas, tai suklydai.
"Politika" man asmeniškai nepatiko ir sulyginti šias knygas galima nebent tuo, kad abi toli gražu ne vaikams. Tiesiog jos buvo išleistos beveik vienu metu, "Politika" išreklamuota, nes skandalingesnė, o šita nustumta į šalį, nors geresnė.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-02-01 12:11
Bangpūtys
Užteko perskaityt pirmą sakinį, kad nesivarginčiau baigt anei rezenziją, anei juoba knygą skaityti :p
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą