
Kadaise esu teigęs, kad beveik visi žanrai lietuviams paklūsta, tik kelioninės eseistikos, kelionių dienoraščių nėra. Ačiū Dievui, klydau. Ši knyga – Tomo Venclovos kelionių po Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalis dienoraščiai. Autorius rašo apie tai, kas jį domina Japonijoje, Pietų Korėjoje, Brazilijoje, Ekvadore, Pietų Afrikos Respublikoje, Kinijoje bei Indijoje. Knygoje nieko nėra apie Europą, nes, pasak rašytojo, ji dabar pasiekiama kiekvienam.
Stebėtina autoriaus atmintis, dėmesys detalei, kultūrinės žinios ir komentarai, vengimas vertinti emocionaliai, rašant ir stebint išlaikoma distancija daro šią knygą ypač patrauklią. Daugiausia dėmesio skiriama kultūros paminklams ir neįprastiems civilizacijų aspektams. Niekas nedangstoma, viskas vertinama kritišku intelektualo žvilgsniu.
Skaitydamas sugebi pajusti tų šalių atmosferą, suprasti žmones. Kadangi tai yra dienoraščiai, įvykiai fiksuojami karštomis pėdomis. Žinoma, esama šiek tiek monotonijos, tačiau tai neišvengiama, kai kur, ankstesnių kelionių metu, minimos sovietinės realijos, o autoriui lankantis Pietų Afrikos Respublikoje egzistavo apartheidas. Šiek tiek įkyri ir nuolatinis aplankytų šalių negerovių lyginimas su buvusia sovietine sistema, tačiau ką jau padarysi.
Tai knyga, kurią perskaitai su didžiuliu susidomėjimu. Rekomenduojama kelionių ragavusiems ir keliauti norintiems.
M. B.