Rašyk
Eilės (79051)
Fantastika (2329)
Esė (1595)
Proza (11062)
Vaikams (2730)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 10 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Svarstymai apie šių dienų bestselerius

2007-02-14
Neseniai teko skaityti Dalios Zabielaitės knygą „Nuo Prousto iki Beigbederio: egzistencija romano tinkluose“, kurioje pristatomi ir analizuojami bestseleriais tapę naujausi pasaulio rašytojų kūriniai. Būtent ši knyga privertė susimąstyti, kokį peną bei naudą skaitytojui (kartu ir man) teikia šiuolaikiniai bestseleriai. Tikriausiai ne vienas iš mūsų pastebėjome, jog knygynuose sudaromi perkamiausių knygų dešimtukai. Ir ką? Kas pastaruosius kelerius metus puikuojasi dešimtuko viršūnėse? Ogi romanai! Ir ne bet kokie, o atmiešti paviršutinio dvasingumo, ezoterikos bei niekad neprarandančios populiarumo meilės tematikos...

Prisiminkime brazilų rašytojo Paulo Coelho kūrybą. Ji pastarąjį dešimtmetį yra viena skaitomiausių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ir kodėl gi ji tokia populiari? Paulo Coelho romanų skaitymas– tai mados vaikymasis? O gal juose yra kažkas ypatingo? Žavinčio? Kerinčio? Prisipažinsiu, perskaičiusi pirmą į rankas pakliuvusį rašytojo romaną pavadinimu „Alchemikas“, jį „graužte sugraužiau“ per pusdienį, o po to visą savaitę vaikščiojau lyg ant sparnų. Taigi tada ir užkibau (matyt, kaip ir daugelis kitų Coelho gerbėjų)... Po „Alchemiko“–  „Veronika ryžtasi mirti“, „Šviesos kario vadovas“, „Penktasis kalnas“ ir kt.

Visgi vienas klausimas neduoda man ramybės: kuo gi patraukia Coelho kūryba? Gal knygose deklaruojamu dvasingumu? Bet kad jis gerokai paviršutiniškas! Tačiau, matyt, mes skubantys, lekiantys „pinigų kartos“ žmonės esame taip išsiilgę dvasinių dalykų, jog mums patogu pasisemti iš populiariosios literatūros bent dalelę, kad ir paviršutiniško, supaprastinto dvasingumo, sukurpto iš įvairių religijų (krikščionybės, budizmo, induizmo) ir judėjimų (New Age) mišinio. 

Kita vertus, ne vien minėtasis dvasingumas yra varomasis bestselerių kūrėjų varomasis arkliukas. Tikėjimas, tyra meilė, seksas, suaktualintos egzistencinės bei socialinės problemos taip pat traukia dabarties skaitytojus. Čia galime paminėti, kad ir Jurgos Ivanauskaitės romanus (pavyzdžiui, „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Miegančių drugelių tvirtovė“).


Reikia pastebėti, jog dažnai skaitytojus patraukia tai, kas nežinoma, slapta arba tai, kas intriguoja. Pastaruoju metu išpopuliarėjus ateities pranašavimams, būrimams bei įvairiems ezoteriniams (slaptiems) mokymams mėgiama ir ezoterinė literatūra. O ką jau kalbėti apie intriguojančią ezoterinės bei biblinės tematikos prisodrintą grožinę literatūrą! Minėtinas amerikiečių rašytojo Dano Browno bestseleriu tapusi knyga „Da Vinčio kodas “, kurioje naujai skelbiamos ezoterinės idėjos, pateikiamas modernus požiūris į religiją, naujai interpretuojama krikščionybės istorija ir pan.

Taigi aptarus kai kurių bestselerių tematiką ir jų patrauklumą skaitytojui, norėtų šį pasvarstymą užbaigti jau minėtos D. Zabielaitės mintimi, kad sekuliarios dabarties žmogui religija vis dar yra svarbus dalykas, tačiau kartu manoma, jog jos tradicinės tiesos jau pasenusios ir neturi įkvepiančios galios, todėl nenuostabu, kad dvasinių ir metafizinių dalykų išsiilgęs žmogus vis dažniau renkasi netradicinius– ezoterinius tikėjimus. O tokie rašytojai kaip P. Coelho, D. Brownas ar J. Ivanauskaitė intuityviai jausdami tam tikrus skaitytojų poreikius kaip tik juos ir tenkina, kurdami bestseleriais tampančius romanus.


 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2007-02-15 21:32
Mari Poisson
Gerai, kad apie tai parasei. Naudinga apie tai pagalvoti. As irgi svajoju parasyti bestseleri;)))

Parskaiciau tikrai susidomejusi.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-02-15 13:30
Prozerpina
kad labai jau trumpas pasvarstymas, neįsigilinta ir, manau, priežasčių, kodėl skaitomiausios būtent tokios knygos, yra gerokai daugiau ir įdomesnių ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą