Rašyk
Eilės (74253)
Fantastika (2201)
Esė (1498)
Proza (10537)
Vaikams (2511)
Slam (49)
English (1138)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 30 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Lietuva gedi Marcelijaus Martinaičio

2013-04-06
Lietuva gedi Marcelijaus Martinaičio

Poeto, eseisto, vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Marcelijaus Martinaičio gyvybė užgeso penktadienio vakarą. M.Martinaičio mirtis sukrėtė visą Lietuvą.

Prezidentė: M.Martinaičio knygos - esminiai mūsų kultūros žingsniai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl poeto Marcelijaus Martinaičio mirties.

Pasak šalies vadovės, išgyvenęs karą ir pokarį, sugebėjęs kūrybingai priešintis sovietiniam režimui, Marcelijus Martinaitis tapo ryškiu modernėjančios lietuvių poezijos veidu. Jį, kaip pagrindinį savo mokytoją, įvardija ne viena poetų karta.

„Marcelijaus Martinaičio knygos - esminiai mūsų kultūros ir istorijos žingsniai. Jau kūrybinio kelio pradžioje pasiryžęs niekur nebėgti nuo žmogaus ir jo tikrovės, poetas iki paskutinių gyvenimo akimirkų ėjo kartu su visų mūsų atmintimi, su Mažuoju žmogumi, kurio praeitis yra galimybė suvokti dabartį. Daugybė literatūrinių ir valstybinių įvertinimų nepakeitė kuklios jo laikysenos, visada mums priminsiančios, koks tikras gali būti žmogus ir kaip toli nuveda jo talentas", - rašoma Prezidentės užuojautoje.   Lietuvos vadovė pareiškė gilią užuojautą poeto šeimos nariams, bičiuliams ir gausiam ratui jo kūrybos gerbėjų.

V.Daujotytė: jis buvo Sąjūdžio žmogus, siekęs teisingumo visu gyvenimu

Poetas Marcelijus Martinaitis buvo Sąjūdžio žmogus, didis kūrėjas ir didi asmenybė, siekęs teisingumo kūryba ir gyvenimu, sako lietuvių literatūros tyrinėtoja profesorė Viktorija Daujotytė-Pakerienė.

"Netekome didelio poeto ir didelio žmogaus - žmogaus, kuris labai seniai, savo viename iš ankstyvųjų eilėraščių "Motina žemė" ištarė tokius žodžius: "Teisingumo nieks kaip arklo man iš rankų neišmuš". Iš "Saulės grąžos" yra šis eilėraštis - iš ankstyvojo rinkinio. Jei žmogus taip anksti gali pavadinti eilėraštį "Motina žemė" ir kai gali pasakyti taip apie teisingumą, tai rodo, koks tai buvo žmogus", - apie poetą kalbėjo V.Daujotytė.

"Jis to teisingumo siekė visa savo kūryba, visu gyvenimu. Buvo vienas iš tų, kurie priėjo 1988-ųjų metų ribą ir drąsiai atsistojo ten, kur turėjo atsistoti: Sąjūdžio žmogus, Sąjūdžio veikėjas ir vienas iš tų nedaugelio žmonių, kurie tada, kai, atrodo, jau buvo laimėta, už ką buvo kovota, vėl grįžo į Lietuvių literatūros katedrą, savo darbą, nenorėjęs nieko iš to, kas buvo jau duoda tarsi galimybė pasinaudoti - grįžęs į savo kūrybą", - prisimena literatūrologė.

Jos teigimu, poeto sukurtas garsusis veikėjas Kukutis - nemirtingas personažas.

"Kūrybos centru ir kūrybos esme laikau M.Martinaičio atvertus labai gilius prigimtosios kultūros klodus: iš tos patirties, iš to gyvenimo - ne tik graudumo, bet ir karnavališkumo - sukurtą jo nemirtingąjį Kukutį. Galiu pasakyti, kad M.Martinaitis yra poetas, kuris sukūrė nemirtingą savo poezijos veikėją", - teigė V.Daujotytė.

V.Braziūnas: jis labai jautė kitus

Poetas Vladas Braziūnas, prisimindamas M. Martinaitį, pabrėžė, kad jis buvo artimas kiekvienam. „Ypatingas ir sunkiai paaiškinamas M. Martinaičio artumas kiekvienam, kuris šiaip nėra artimas. Drįstu šnekėti daugelio žmonių vardu. Man atrodo, kad vis tiek keistas toks jautimas žmogaus, kaip savo: tai eina iš to labai natūralaus pasaulio matymo, kalbėjimo apie pasaulį, pasaulio jautimo būdo, kuris atliepia daugelio mūsų jautimą“, – LRT radijui kalbėjo poetas V. Braziūnas. 

Rašytojai

 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-04-06 17:04
Ana_Brydė
Gailanet labai, lenkiu žilą galvą prieš Poetą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą