Rašyk
Eilės (78096)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 10 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Kūrėjo ir mąstytojo atminimui

2007-10-16
Kūrėjo ir mąstytojo atminimui

Alytaus kraštotyros muziejuje veikia paroda, skirta iškiliam rašytojui, Nobelio premijos laureatui Czeslawui Miloszui. Ją surengė Suvalkų apygardos ir Alytaus kraštotyros muziejai. Tai jau antrasis šių dviejų kultūros įstaigų renginys. Prieš porą metų alytiškiai turėjo galimybę aplankyti fotoekspoziciją „Kairiajame Nemuno krante“, kur galėjo pamatyti Suvalkų gubernijos miestų ir miestelių (tarp jų ir Alytaus) vaizdus, užfiksuotus XIX-XX a. sandūroje, iš Suvalkų ir Alytaus muziejų archyvų ar asmeninių kolekcijų.

Parodą pristatė Suvalkų apygardos muziejaus direktorius Jerzys Brzozowskis ir parodos iniciatorius bei kuratorius Zbigniewas Faltynowiczius, dalyvavo rašytoja Birutė Jonuškaitė, gimusi ir augusi Punsko krašte. Vieną įdomiausių knygų apie poetą „Maištingasis Czeslawo Miloszo autoportretas“ vertusi viešnia perskaitė keletą savo pačios verstų Cz. Miloszo kūrinių ištraukų.

Paroda sulaukė nemenko rezonanso Lenkijoje, ypač Suvalkų apygardoje, nes būsimasis rašytojas dažnai lankydavo čia atsikėlusius gyventi savo tėvus. Dar išskirtinesnę reikšmę jam turėjo Krasnogrūdos dvaras, kur išgyventa pirmoji jaunystės meilė, iškentėtas skaudus nusivylimas.

Cz. Miloszo biografija susijusi ir su Lietuva. Gimęs ir augęs Kėdainių valsčiuje, dvare, priklausiusiame jo senelei, poetas visą gyvenimą širdyje nešiojosi vaikystės įspūdžius ir meilę šiam kraštui. Knygoje „Isos slėnis“ pateikiami vaikystės ir paauglystės metų prisiminimai bei įspūdžiai sušildyti to laiko ir tos vietos nostalgijos. Knygoje ryškūs ir įsimenantys veikėjų, ypač senelės, charakteriai, tiksliai perteiktos ano meto Lietuvos kaimo kasdienybės realijos. Iš ten mažasis Czeslawas arkliais kinkytu vežimu išvyko į Vilnių, tada buvusį Lenkijos teritorijoje. Ten jis mokėsi gimnazijoje jau kaip Lenkijos pilietis, tačiau suaugęs ne kartą akcentavo, kad jo šaknys – lietuviškos. Gal todėl 1931 m. Lietuvos atstovybėje Paryžiuje jis susirado Oskarą Milašių, savo bendrapavardį ir giminaitį, su kuriuo užmezgė gana artimą bičiulystę. 1940 m. iš Bukarešto jis atvyko jau į lietuviškąjį Vilnių, dėl to sulaukė kai kurių savo tėvynainių priekaištų.

Įžengusį į vidų lankytoją pasitinka išdidintas meninis rašytojo portretas, pristatantis jį kaip Žmogų, Kūrėją, Mąstytoją. „Milošas buvo didžiulės gyvybinės galios žmogus... Tai buvo labai sensuali, aktyvios jutiminės patirties asmenybė... Jį likimas buvo dosniai apdovanojęs asmeniniu žavesiu“. Taip rašytoją charakterizuoja jaunas lenkų kritikas A. Franaszekas („Metai“).

Ekspoziciją paįvairina tekstai – eilėraščiai originalo kalba arba vertimai, ištraukos iš poemų ar esė. O alytiškiams, atėjusiems į atidarymą, parodos rengėjai pateikė netikėtą reginį – du pantomimos etiudus, kuriuos suvaidino Kauno pantomimos teatro aktorius mimas Virgis Bortkevičius.



Teklė Džervienė
 

Rašytojai

Česlovas  Milošas
1911 - 2004
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą