Rašyk
Eilės (77271)
Fantastika (2263)
Esė (1538)
Proza (10804)
Vaikams (2638)
Slam (65)
English (1199)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 2 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Įvertintos 2006 metų vaikų bei paauglių knygos

2007-04-17
Kasmet balandžio 2-ąją, Tarptautinę vaikų knygos dieną, aptariamos praėjusių metų kūrybos vaikams tendencijos, pokyčiai, problemos, knygų leidybos situacija. Knygų vaikams ir paaugliams išleidžiama vis daugiau ir įvairesnių. 2006-aisiais pasirodė 666 paveikslėlių, grožinės ir pažintinės knygos, pusantro šimto daugiau nei ankstesniais. Dabar vaikams ir paaugliams skirtos knygos sudaro apie šeštadalį bendro kasmet išleidžiamų knygų srauto.

Naujų lietuvių autorių knygų išėjo daugiau kaip devyniasdešimt. Skaičius įspūdingas, tačiau geros literatūros – mažiau. Reikšmingų, meniškai vertingų knygų parašė žinomi vaikų ir paauglių literatūros kūrėjai – Ramutė Skučaitė, Sigitas Geda, Martynas Vainilaitis, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Daiva Vaitkevičiūtė, Nijolė Kepenienė, Bronius Bušma, Kęstutis Kasparavičius, Sigutė Ach ir kiti. Būta ryškesnių debiutų – Vytauto Landsbergio eilėraščių knyga, Sigito Siudikos pasakos, Justino Žilinsko romanas. Išsamias praėjusiais metais išleistos prozos ir poezijos vaikams apžvalgas parašė literatūros tyrėjos Džiuljeta Maskuliūnienė (ŠU) ir Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė (VDU), o jas paskaityti galima „Rubinaičio“ žurnalo pirmame numeryje.

Penkioliktą kartą Lietuvoje buvo teikiami apdovanojimai už geriausias ir reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių knygas. Jais siekiama skatinti kūrybinę iniciatyvą, aktyvinti vaikų grožinės literatūros kūrybą, įvertinti geriausius vaikų rašytojų, vertėjų bei dailininkų iliustruotojų darbus. Premijas įsteigė – Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

Geriausia 2006 m. vaikų bei paauglių knyga komisija pripažino Vytautės Žilinskaitės „Kintą“ (leidykla „Alma littera“). Vaikų literatūroje labiau žinoma kaip pasakų kūrėja V. Žilinskaitė šįkart parašė realistinę apysaką, sukūrė daugiaprasmį abejingo, savanaudžio paauglio paveikslą. Kaip rašė kritika, „tai gerai sukomponuota ir žodinga kalba įtaigiai parašyta istorija apie melą ir atsakomybę, apie lengvai sufantazuojamą herojišką savivaizdį ir sunkiai įgyjamą tikrą drąsą ir stiprybę, apie neprognozuojamas savanaudiškumo ir pamatinių vertybių nepaisymo pasekmes“.

Geriausia metų poezijos knyga išrinkta Martyno Vainilaičio eiliuota pasaka „Akivarų tiltas“ (leidykla „Kronta“), kūrybingai iliustruota Irenos Žviliuvienės. Jį ženklina paskutinį poeto kūrybos etapą, kai, panaudodamas mitus, liaudies pasakų siužetus, jis kūrė savitas, originalias pasakas. Deja, šios knygos pasirodymo bei premijos teikimo poetas nesulaukė, premija įteikta žmonai Sofijai Vasilenkaitei-Vainilaitienei.

Mažiausiems skaitytojams skirtų knygų kategorijoje nugalėjo įdomaus siužeto ir savitų iliustracijų Pauliaus Juodišiaus knyga „Amarėlio pyragas“ (leidykla „Kronta“). Dailininkas P. Juodišius rašo tekstus ir iliustruoja knygas, o kai vienas autorius kuria paveikslėlių knygą, dažniau pavyksta pasiekti teksto ir paveikslų vienovės.

Reikšmingiausiu vaikų literatūros debiutu komisija pripažino Justino Žilinsko knygą „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ (leidykla „Tyto alba“). Vis dažniau vaikų literatūros debiuto premiją laimi mokslų daktarai. Pernai – fizikos mokslų daktaras Gendrutis Morkūnas, šiemet – socialinių mokslų (teisės) daktaras. Iki tol rašęs fantastinius kūrinius, J. Žilinskas atsigręžė į Lietuvos istoriją ir sukūrė nuotykinį fantastinį kūrinį. Šiai knygai pristatyti yra specialiai sukurta interneto svetainė www.gugis.lt.

Gintarės Adomaitytės pasakojimai apie rašytojus „Gražuolės vaikai“ (leidykla „Gimtasis žodis“) buvo įvertinti kaip reikšmingiausia vaikų literatūros tyrinėjimų ir sklaidos knyga. Šioje knygoje rašytoja jai būdingu stiliumi pasakoja apie XX a. pradžioje gimusius autorius, rašiusius vaikams, – Pamelą Travers, Tovę Jansson, Astridą Lindgren, Viktorą Dragunskį, Kazį Borutą ir kitus.

Už reikšmingiausius ir meniškiausius vertimus apdovanotos dvi vertėjos: už vertimą vaikams – Viltarė Urbaitė, išvertusi suomių rašytojų Sinikkos ir Tiinos Nopolų knygas „Šiaudinukė ir Veltinukė“, „Šiaudinukė, Veltinukė ir Lituvėnų padauža“ (leidykla „Nieko rimto“), už vertimą paaugliams – Indrė Klimkaitė, iš vokiečių kalbos išvertusi Juttos Richter knygą „Lydekos vasara“ (leidykla „Alma littera“).

Buvo įvertinti ir dailininkų iliustruotojų darbai. Gražiausia metų vaikų knyga pripažinta Jūratės Račinskaitės iliustruota Ramutės Skučaitės eilėraščių knyga „Aš esu – kas?“ (leidykla „Kronta“). IBBY Lietuvos skyrius, norėdamas paskatinti dailininkus daugiau iliustruoti paaugliams, teikia apdovanojimą „už nespalvotas iliustracijas“. Jį laimėjo dailininkė Eglė Kuckaitė, iliustravusi Juttos Richter knygą „Lydekos vasara“ (leidykla „Alma littera“).

2006 metų premijos buvo įteiktos Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Laureatai gavo diplomus ir simbolines pinigines premijas, kurias finansiškai parėmė IBBY Lietuvos skyrius, leidyklos „Gimtasis žodis“, „Tyto alba“, „Žara“, UAB „Sabelija“, dailininkas Algis Augustaitis ir Šarūnas Marčiulionis.


Roma Kišiūnaitė
 

Rašytojai

Knygos

 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą