Rašyk
Eilės (75621)
Fantastika (2217)
Esė (1518)
Proza (10661)
Vaikams (2555)
Slam (50)
English (1165)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Iš kur mergaitei tiek drąsos?

2006-06-26
Viesulai rautų, kaip mes menkai išmanome save. Atrodo, darbuojiesi, ne tik rašinėji – ir išleidi. Džiaugiesi, kad veltui neprabėgo laikas. O pasirodo, kad gyvenai nepagrįstomis iliuzijomis.

Štai atsiverti naują „Literatūros ir meno“ (2006.VI.2) numerį, ir visi tavo įtikėjimai griūva lyg kortų namelis. Dalia Černiauskaitė recenzuoja naująjį romaną „Melnragės akmenys“. „Apie jaunimą, bet ne jaunimui“ – pavadintas straipsnis. Kad rašo – gerai. Mūsų laikais nereta knyga ar autorius apskritai nutylimi, jie lyg ir yra, lyg ir ne. Nekyla noras ginčytis su autore, diskutuoti dėl jos įžvalgų – kai kurios iš tiesų taiklios ir vertingos. Kritikas pasveria kūrinį, remdamasis savo galiomis, erudicija. Pagaliau numoji ranka į visažiniškumą, kategoriškus apibendrinimus (tik dirstelkim į recenzijos pavadinimą). Supranti, kad autorė jauna, neturi didesnės patirties. Tik šit pati straipsnio pradžia: „Algimantas Zurba anais, sovietiniais, laikais (kad juos ir galas – A. Z.) buvo gerai žinomas paauglių ir jaunimo rašytojas, išleidęs keletą apsakymų, apysakų rinkinių ir romanų. Pastarąjį dešimtmetį rašytojo bibliografija gerokai sumenko. Kurį laiką apie A.Zurbą literatūros pasaulyje beveik nieko reikšminga nebuvo girdėti, ir štai pagaliau 2005 m. sulaukėme jo naujojo romano“.

Stypsai, tarsi kuolu per galvą trenktas, ir pats suabejoji – o gal per pastaruosius metus nieko ir nebuvo? Romanas jaunimui „Inkilas už miesto“ išėjo 1989 m., toliau – ničnieko. Gal romanų trilogija – „Savūnė“ (1994), „...eina...“ (2000), „..jai tešviečia“ (2002), iš viso 916 puslapių, tik pačiam pasivaidenęs miražas? Gal apie trilogiją nerašė viena profesionaliausių šiandienos prozos analizuotojų prof. E. Bukelienė, „Metuose“ (2002, Nr.2) išspausdinusi straipsnį „Nenutolus nuo žemės“? Ir tikrai nesusapnuotas, o juodu ant balto parašytas profesorės teiginys – leisiu sau jį pacituoti: „Šis fundamentalus kūrybinis sumanymas A. Zurbai yra pavykęs. Trilogijos vieta – tarp reikšmingiausių pastarojo dešimtmečio lietuvių literatūros veikalų, kuriuose bandoma apibendrinti nelaisvės metais išgyvenusio žmogaus psichologinius lūžius, dvasinę patirtį“. Viliuosi, kad ne sapnas ir tai, kad toji pati profesorė E. Bukelienė nemaža vietos autoriui skyrė ir savo knygoje „Proza ties tūkstantmečių riba“. Pagaliau dar viena detalė: beveik tuo pat metu „Literatūroje ir mene“ pasirodė platus studijinis prof. P. Bražėno straipsnis apie minėtą trilogiją. Ar ir tai ne realybė?

Gana. Kitų, kuklesnių, publikacijų, įvairių interviu nebeminėsime. Nebent klasikės pavyzdžiu galima paklausti: iš kur mergaitei tiek drąsos?..

Vis dėlto į kritikos arimus brendančiam žmogui nedera švaistytis apibendrinimais, nepasitikrinus, ar jie tikrai pagrįsti, – turiu galvoje įžanginę straipsnio dalį.

Juozas Aputis sykį juokaudamas vieną kritikę įtikinėjo: nepykstu, netgi tada, kai kritikuoji, nepykstu. Pyktis, aišku, prastas talkininkas. Tik norėtųsi, kad recenzentai būtų atidesni, atsakingesni, aukščiau pakeltų galvas – tada ir daugiau pastebėtų, jų darbas būtų objektyvesnis.

Beje, dar vienas dalykas. 35 metus teko darbuotis spaudoje, vos ne trisdešimtmetį redaguoti jaunimo žurnalą. Egzistavo nerašytas reikalavimas: paleisdamas į pasaulį publikaciją, redakcijos darbuotojas pasirašo. Taip ant savo pečių užsikraunama dalis atsakomybės. O gal dabar – kitaip?


Algimantas Zurba
 

Rašytojai

Algimantas  Zurba
1942 - 2018
 

Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-06-26 14:18
Weird Star
Dabar - kitaip. Mat leidinio veidas labai priklauso ir nuo redaktoriaus. O jie ne visada atitinka tavo moralinius principus, reikalauja "paskutinės minutės" straipsnių ir pan. Kita vertus - net ir patyręs žurnalistas, kritikas gali "nusirašyti į lankas". Kad teip neatsitiktų, reikia dažniau vartyti ne tik "google" ir "delfi", bet ir pasikonsultuoti su ekspertais:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą