Rašyk
Eilės (74653)
Fantastika (2214)
Esė (1505)
Proza (10561)
Vaikams (2526)
Slam (50)
English (1137)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 23 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Fantastikos rašymo pradmenys

2004-10-23
Stebėdamas, kaip vis nauji rašykai bando įsitvirtinti fantastikos skyrelyje, bet neatlaikę ar nesupratę kritikos (beje, pelnytos) pasitraukia, nutariau pasidalinti savo žiniomis apie tai, kaip reikia rašyti fantastiką. Nesakau, jog esu puikus rašytojas, man dar toli iki senuko Harissono, bet aš stengiuosi tobulėti. O tuo pačiu, nutariau padėti ir tiems, kas stovi keliais „laipteliais“ žemiau. Fantastiką rašyti yra ir lengva, ir sunku. Lengva todėl, kad viskas paremta tik tavo vaizduote, o sunku dėl to, jog reikia domėtis: fizika, biologija, chemija (mokslinė fantastika); informatika, technikos inžinerija (kiberpankas); mitais ir istorija (fentezy). Viso šito reikia, norint parašyti fantastinį kūrinį. Bet geriau apžvelkime, ko reikia, norint pradėti rašyti:

Visų pirma: atkreipkite dėmesį į rašymo vietą. Ji turi būti patogi ir tokia, kur niekas negalėtų tau maišyti ir makaluotis aplinkui (daugelis rašo kompiuteriu, nes susitaupo pieštukams išleidžiami pinigai), bet siūlyčiau pirma rašyti į sąsiuvinį, o po to perrašyti kompiuteriu. Taip galėsite rašyti bet kur. Ir nors rašant kompiuteriu lengviau taisyti klaidas, bet rašant ant popieriaus geriau atsiskleidžia pats kūrinys. Tad siūlyčiau pabandyti rašyti ant popieriaus. O tai aktualu tiems, kuriems geriausios mintys kyla ten, kur nėra kompiuterio (aš pats daugelį savo kūrinių parašiau mobiliojo sms’ais, sėdėdamas kur nors autobusuose ar mieste ant suoliukų).

Antra: gerai apgalvokite kūrinio siužetą (galima pasidaryti ir siužeto planą, bet nepatariu. Vėliau bus labai sunku suteikti planui „gyvybę“. Bus labai „sausas“ kūrinys). Tiesiog kelias dienas „pasinešiokite“ galvoje kūrinio siužetą ir pabandykite  mintyse „nusipiešti“ kūrinio vaizdą. Jei ne visą, tai bent dalimis (vėliau pravers, norint aprašyti epizodus). Niekas vienu prisėdimu neparašys gero kūrinio. Kūrinio idėjai plėtoti reikia paaukoti nors kelias dienas ar naktis. Daugelis mano pažįstamų (beje, kaip ir aš) vieną kūrinį rašo net kelias savaites. Po truputį, po gabaliuką. Visa tai reikia daryti dėl to, kad siužetas nebūtų nuvalkiotas, kaip dažnai būna pradedantiesiems. Tačiau, kaip jau minėjau anksčiau, viskas paremta vaizduote.

Trečia: reikia atkreipti dėmesį į veikėjus. Jų sudarymo stilius priklauso nuo kūrinio ilgumo ir veikėjų skaičiaus jame. Jei kūrinys bus ilgas ir turės mažai veikėjų, vertų dėmesio, susikurkite pagrindinius veikėjus tikrus, pilnaverčius. Charakterizuotas Veikėjas turi būti individualybė, turėti šeimą, istoriją, pomėgius. Aš, kurdamas juos, vadovaujuosi maždaug tokiu planu: vardas, rasė ir išvaizda. Jo mėgstamiausi: maistas, spalva, priežodžiai, pomėgiai. Veikėjo specialybė, keistenybės, religija, gimtinė, šeima. Veikėjo charakteris: kas ne/patinka, būdo bruožai, gyvenimo tikslas. Jo ryšiai su aplinkiniais. Ir daugelis kitų aspektų, pagal kuriuos galima būtų charakterizuoti veikėją. Aš suprantu, jog tai katorgiškas darbas, bet jis tikrai atsiperka. O jei kūrinys bus trumpas ar su daugeliu veikėjų (pvz., masinės skerdynės), nėra prasmės veikėjo charakteristikai paaukoti daugiau popieriaus nei kūriniui. Užtenka trumpo aprašymo vien tik tam, kad veikėjas nebūtų šabloniškas.

Ketvirta: turint siužetą bei veikėjus, galima pagalvoti ir apie rašymą. Kūrinys gali būti vienos dalies arba kelių. Svarbu nepamiršti, jog geras kūrinys turi balansuoti ties veiksmo ir pasakojimo riba. Per daug aplinkos aprašymo ir veikėjo vidaus problemų sprendimo - kūrinys darosi nuobodus ir daugeliui atrodo beprasmis. Per daug veiksmo, jis nenuoseklus - kūrinys atrodys kaip bereikšmis žodžių kratinys. Svarbu atrasti tą ribą. Ir dar: dažnas naujokas neatsižvelgia į kūrinio ilgumą. Taip skaitytojus pasiekia kosminė epopėja, sutalpinta į kelis šimtus žodžių. Arba veikėjo išgyvenimai perteikiami keliomis dalimis. 

Penkta: o dabar pati linksmiausia dalis. Duokim valią savo vaizduotei. Man fantastika patinka todėl, jog gali sugalvoti (ar patobulinti) bet ką: pradedant nuo paprasčiausių apyvokos daiktų ir baigiant galaktikomis. Tačiau dauguma loginių klaidų pasitaiko būtent čia. Kaip antai: plačiai užverti vartai, žmogus, spiegiantis žemu balsu... Norint jų išvengti, reikia: įsivaizduoti, jog esi senas kritikas perdyla ir skaitai kažkieno kūrinį. Ir jei tekste yra vieta, kurią galima suprasti ne taip, kaip įsivaizdavai tu, tai taip ir atsitiks. Pvz., „lazeriu užtaisytas ginklas“. Autoriui tai buvo suprantama, tuo tarpu kritikams - nelabai. Juk lazeriu ginklo neužtaisysi. Lazeriniais šaudmenimis gal, bet lazeriu tikrai ne. O geriausias variantas būtų: lazerinis ginklas (genialu tai, kas paprasta). Kad neatsirastų tokių fantazijos tvarinių, prieštaraujančių logikai, reikia šiek tiek domėtis ta sritimi, kurios dėka tas dalykas bus sukurtas realybėje (o tavo vaizduotėje dabar). Pvz., rašant kūrinį apie kompiuterinius įsilaužėlius, reikia šį tą apie juos ir išmanyti.

Šešta: pats kūrinys turi būti parašytas taisyklinga lietuvių kalba. Išskyrus veikėjo tiesioginę kalbą, jei jis vartoja žargoną (tai netgi pabrėžia veikėjo charakterį). Arba įvairiausius įmonių pavadinimus ar sutrumpinimus. Bet su jais reikia elgtis atsargiai. Jei kūrinys bus tiesiog prikimštas visokių MGR, PTS, ARBO ir kitokių santrumpų, jis tikrai nebus teigiamai įvertintas skaitytojų. Nebekalbėsiu apie rašybos, skyrybos bei stilistikos klaidas. Viso to reikėjo (ar reikia) išmokti per lietuvių pamokas.

Septinta: parašę kūrinį, perskaitykite jį kelis kartus. Perskaitykite jį kitą dieną ar dar kitą. Taip pastebėsite klaidas, kurių neištaisėte rašydami. Bet atsiminkite, jog per didelis kūrinio redagavimas gali neigiamai atsiliepti jo kokybei.

Rodos, apžvelgiau visus svarbiausius kriterijus, skirtus pradedančiam fantastikos rašytojui. Svarbu neužmiršti, jog tobulėjimui ribų nėra. Na, o straipsnio pabaigoje pateiksiu tris dažniausiai pasitaikančias pradedančiųjų rašytojų klaidas:

1. Banalios mintys, paimtos tiesiai iš holivudinio šlamšto. Pvz., Artėjantis Žemės kataklizmas arba Velnio prisikėlimas ir artėjantis Žemės kataklizmas (čia du dažniausiai pasitaikantys siužetai). Dar galima būtų susitaikyti su minties banalumu, tačiau minties pateikimas skaitytojui taip pat dažniausiai nežiba.

2. Apsidaugtaškiavimas. „Jis... Ėjo koridoriumi... Koridorius buvo... tamsus... Tamsa... buvo juoda...“ Trys taškai gilios minties nesuteikia. Jie lėtina kūrinį, daro nerišliu ir visaip kitaip negeru. Daugtaškis, kaip ir bet kuris kitas skyrybos ženklas turi būti savo vietoje.

3. Ir, aišku, veikėjų blankiškumas. Kiekvienas veikėjas turi turėti savo požymius, savo kalbėjimo ir elgsenos stilius. 

„Didelis Ačiū“ (vėl gausiu kuolą už jį:) visiems rašykams, prisidėjusiems prie  fantastikos naujokų apmokymo.


 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-01-07 01:43
Poltergeist
Labai ačiū Valkas už tai kad rekomendavai šitai perskaityti ir ačiū Suglumes kad tai parašiai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-11-17 10:28
Išeinu žemai nukelta galva
Va matai kuolo negavai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-11-16 18:26
Valkas
Jo jo jo. Būtent. Yra toks dalykas: tie prisiekę naujokų žudikai, į kurių tarpą gal ir pats kada papulsiu, pastoviai keičiasi. Mane kadais nusmukdė toks "Popietinis Niekas", rašyke viešpatavęs apie metus ir nieko nesigailėjęs. Iki jo bevo kiti, dar kiti atsirado dabar.
Bet norėčiau paprašyt visų, rašančių komentarus fantastikos skyriuje. Būkit žmonės, vos tik atsiranda naujokėlis, pameskit jam nuorodą į čia, bus išvengta daug beprasmių aukų, jas pakeis nors ir ne gausūs, bet užtikrinti šedevrai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-10-14 15:20
DeSeG
Perskaites sita straipni tikrai norejau pasakyti „Didelis Ačiū“, bet pasiskaites komentaru pagalvojau, kad galiu ir si ta daugiau parasyti.
Sakydamas: "dar toli iki senuko Harissono" teigi, kad jis geriausias fantastikos rasytojas? Gal kiti turi ir kitokia nuomone. (As tai ne kitokia :)).

Zodziu, si rasymo insrukcija tikrai padetu kai kuriems, bet kaip zmogus gali ja cia surasti? Jeigu as buciau zinojes, kad ji cia yra dar pries tai, kai zudantys mano kuriniu komentarai ateme mano nora rasyti, o dar geriau, kai isvis pradejau rasyti... O kodel gerbiamieji komentuotojai man neparekomendavo pasiskaityti sio straipnio? Moka tik rekauti apie tai, koks blogas kurinys.
Ar si instrukcija verta demesio ar ne, netenka prasmes, nes jos neskaitys tie, kam jos reikia. Neskaitys, nes nezinos, kad ji egzistuoja. O kas pareklamuos?
Duociau 5 balus tau, jei tik galeciau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-08-29 19:32
Tamsos Šešėlis
Didelis ačiū. Būtinai pasinaudosiu patarimais.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-07-14 20:32
Haldir
parasyti toki straipsni paprasta, bet ar nors vienas dundukas pasinaudoscia parasyta informacija? Ne velnio. Is patirties sakau, kad tik rasydamas ir priimdamas ziauria (kuo ziauresne) kritika gali tapti tuo KAZKUO, kuris jau KAZKA sugeba.

Ryzpekt
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-16 20:27
Narcissa
Mano nuomone naudingi patarimai =)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-04-14 10:52
Aukščiausias taškas 2
pasinaudosiu planu ir patarimais:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-01-15 03:02
iozhik v karmane nozhik
knygu rasymo vadovėlis :DDDDD juokinga..
galbut patarimai ir neblogi, bet vien tik skaitant, susidaro ispudis kad autorius nori sukurti taisykles kaip kurti. reikejo tada jau griebt jauti uz ragu:
1) paimi rasikli arba mobilu telefona.
2) atsisedi patogiai, gali pasiimti alaus.
2) aprasai pagrindini veikeja ir jo seima
ir t.t.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-01-14 17:41
nick
Taip geras instruktažas jai nori rašyti fantastiškus kūriniu. Manau šias taisykles galima panaudoti kurian bet kokį kūrinį.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-28 16:31
wana
kai tik parasiau komentara,iskart nubegau autoriaus kuriniu paskaityt,ir ka jus sau manot? radau viena(ty tik viena perskaiciau) toki- "Ir ant sniego galima rasti nuorūką"!
sakyciau gal nebukime tokie ziaurus autoriui,jis juk tik save norejo pamokyt!
o dar atsizvelgiant i amziu......
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-28 16:16
wana
ak,kaip liudna skaityt si str... autorius itartinai susireiksmino, panasu i "artejanti didziojo autoriaus prisikelima".
brangus autoriau,jei jau nusprendete kitus pamokyti rasyti fantastika,tai siulau pirma ja perskaityti,o po to isvis to pamokomo str nerasyti.
is jusu str supratau, kad fantastinis kurinys turetu tiesiog zibete zibeti autoriaus ismone 1)panaudojant zinias is biologijos/karvedybos/astronomijos/kompiuterijos ir tt ir pn.
2) itin issamiais heroju portretais(seimos istorija,kaip juokinga)
3)sugebejimu parasyti kurini(?) NET per kelias savaites!
cia jau buvau pribloksta ir negalejau ilgai atsigaut...
pabaigai noriu pasakyti,kad jei jus kurini rasote NET kelias savaites tai gal geriau nemokykite kitu rasyti,nes viena diena,tie,su "lazeriu uztaisytais ginklais",prises pusei metu(o gal NET metams!)ir parasys kazka tokio,kas vadinsis "fantastika" ir tada jau JUMS teks pasimokyt.
ps siulau paskaityt reju bredberi,issamus heroju portretai,"nenusakomos"zinios visame kame-to nereikia norint buti fantastu.
sekmes:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-28 13:15
Svajoklis I
Manau, geriau būtų buvę, jei šis straipsnis būtų buvęs parašytas kaip planas (įžanga gali likti). Plano dalys- šio straipsnio pastraipų pavadinimai (''bold'inti''), o prie jų būtų pačios pastraipos kaip komentarai.

Beje, bent dabar aš galvoju taip: "Kam tos fizikos ir t.t. žinios? Juk nebūtina visko moksliškai pagrįsti. Vistik tai fantastika."
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-12-01 12:04
ATL
ATL
ačiū už patarimus :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-11-17 18:26
Nežinomasis
Oho! :) man pravers:), nes aš čia kaip ir naujokas:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-11-15 16:04
St Sebastianas
Šiaip šis straipsnis turi porą rimtų trūkumų:
1. Daugelis grafomanų jo neskaitys.
2. Tie grafomanai, kurie skaitys, išvadins tai nesąmone.:)
Gali būti, kad ir pats skaitysiu pamokslą grafomanams, o šis straipsniukas visai neblogas įvadas. Tikiuosi, kad ir pats Suglumęs dar ne kartą žengs švietėjiškos veiklos keliu.;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-11-13 20:06
Amarito
Visi patarimai tikrai nudingi. Nepraverstų man pačiam juos įsiminti:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-11-04 09:44
almost_angel
manau, kad šitas "vadovėlis" tinka ne tik fantastikos rašytojams ;))
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-10-31 19:45
Egipto_Princesė
fantastika....:)
nuostabiai parašyta...;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-10-28 13:42
paracetamolis
O nuo kada cia begalwiai kalakutai burbuliuoja?...Nu fantastika!;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
1 2
[iš viso: 29]
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą