Rašyk
Eilės (69671)
Fantastika (2116)
Esė (1674)
Proza (10095)
Vaikams (2397)
Slam (55)
English (1056)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 4 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter
Pagalba


1.
Apie svetainę
1.1.
Svetainės tikslai

Rašyk.lt yra literatūrinė svetainė. Ji skirta visiems, turintiems savos kūrybos ir norintiems ją parodyti kitiems, mėgstantiems skaityti bei vertinti, dievinantiems knygų skaitymą bei turintiems ką pasakyti apie perskaitytą kūrinį, besidomintiems literatūriniu Lietuvos ir pasaulio gyvenimu.

1.2.
Istorija
Visą informaciją rasite čia.
1.3.
Administracija
Visą informaciją rasite čia.
1.4.
Bendravimo tinklapyje normos
1.4.1.

Visiems vartotojams galioja bendravimo etikos taisyklės (tolerancija, pagarba kitiems vartotojams, draugiškumas);

1.4.2.

Už nepagarbų elgesį su kitais vartotojais, įžeidinėjimus, persekiojimą, bereikšmių žinučių siuntinėjimą ir kitų taisyklių nepaisymą administracija gali imtis sankcijų – vartotojas gali būti blokuojamas;

1.4.3.

Administracija neprisiima atsakomybės už vartotojų sukurtą turinį ir vartotojų tarpusavio konfliktus, tačiau pasilieka teisę šalinti Lietuvos įstatymams prieštaraujantį vartotojų sukurtą turinį. Atsakomybė už įstatymų pažeidimus tenka pačiam vartotojui.

1.5.
D.U.K.

Atsakymus į dažniausiai vartotojams kylančius klausimus rasite diskusijose.

2.
Registracija
2.1.
Registracijos formos užpildymas

Registruojantis būtina užpildyti visus reikalaujamus laukus (vardas, pavardė, gimimo metai turėtų būti tikri. Jei nepažymėsite atitinkamų laukelių varnelėmis, šiuos duomenis matys tik tinklapio webmasteris). „Prisijungimo vardas“ - tai prisijungimo vardas prie rasyk.lt svetainės. Jį mato ir žino tik pats vartotojas. Svetainėje visi mato Jūsų nurodytą „Autoriaus vardą“. Teisingai užpildžius visus laukelius, Jūsų nurodytu el. pašto adresu bus išsiųstas laiškas, kuriame rasite prisijungimo slaptažodį. Slaptažodį galite patys keisti.
Kad Jus būtų lengviau atpažinti, prisijungę pasikeiskite piktogramą („Mano duomenys“ -> „Kiti duomenys“). Piktogramoje negali būti kito vartotojo naudojamas paveikslėlis (arba panašus, sukurtas specialiai vardan provokacijos). Administracija turi teisę paprašyti pasikeisti arba pati pakeisti piktogramą, jeigu ji bus netinkama.

2.2.
Slaptažodžio priminimas

Jei pamiršote savo prisijungimo slaptažodį ar visus prisijungimo duomenis, neskubėkite registruotis dar kartą. Po prisijungimo forma yra užrašas: „Pamiršote slaptažodį?“. Ant jo paspaudus, Jums pakaks įvesti tik el. pašto adresą arba prisijungimo vardą ir svetainėje nurodytu el. pašto adresu Jūs gausite prisijungimo duomenis. Neišsigąskite, nes slaptažodis bus pakeistas. Toliau įdėmiai perskaitykite visas instrukcijas gautame laiške, nes tik jas įvykdę iki galo galėsite prisijungti.
Jeigu nepavyksta prisijungti, prašome kreiptis į vartotoją webmaster arba parašyti el. paštu info@rasyk.lt

2.3.
Vartotojų blokavimas ir šalinimas
Visą informaciją rasite čia.
3.
Knygos
3.1.
Recenzijų rašymas
Recenzija – tai svetainės autoriaus atsiliepimas apie perskaitytą knygą. Pagrindinis dėmesys rašant recenziją turi būti kreipiamas į knygos analizę, jos ypatumų nagrinėjimą. Rašant recenziją negalima nuosekliai perpasakoti knygos turinio, perrašyti leidyklos anotacijų arba kitose interneto svetainėse patalpintų recenzijų turinio. Kuo nors remiantis privaloma nurodyti, kad cituojama (išskiriant tekstą kabutėmis, kursyvu arba nurodant šaltinį, kuriuo remiamasi). Recenzijos apimtis nėra griežtai apibrėžta, tačiau tai neturi būti keli sakiniai, be to, cituojamas tekstas apimtimi neturi viršyti savarankiškai parašyto teksto. Recenzija turi būti parašyta be rašybos ir skyrybos klaidų, po visų skyrybos ženklų turi būti daromas tarpas. Recenzijos tekstas turi būti sklandus ir rišlus, be stiliaus klaidų.
3.2.
Pagrindiniai duomenys apie knygą
Siunčiant recenziją, reikia kuo išsamiau užpildyti anketą apie knygą, būtina atsiųsti trumpą knygos apibūdinimą (vienu trumpu sakiniu arba fraze) ir knygos įvertinimą (kaip recenzijos autorius vertina knygą skalėje nuo 1 iki 5 balų), taip pat, esant galimybei, nuskenuotą knygos viršelį (įdėtą į Word‘o dokumentą .jpg ar .gif formate).
3.3.
Siuntimas

Recenzijas galima atsiųsti iš svetainėje skyriaus „Knygos“ formos. Recenzijas gali atsiųsti tik svetainėje prisiregistravę vartotojai. Recenzija siunčiama Word formatu, prisegant .doc, .rtf arba .txt failą. Per svetainę išsiuntęs recenziją autorius gauna patvirtinimą, kad jo recenzija gauta ir kad tolesnė informacija apie recenzijos įdėjimą bus atsiųsta recenzijos autoriaus el. pašto adresu, kuris buvo nurodytas registruojantis.

3.4.
Recenzijos paskelbimas

Gauta recenzija patikrinama, ar atitinka recenzijoms keliamus reikalavimus. Jei recenzija visus reikalavimus atitinka ir netrūksta duomenų apie knygą, recenzija įdedama ir svetainėje pasirodo per savaitę. Apie tai recenzijos autorius informuojamas el. pašto adresu, kuris buvo nurodytas registruojantis svetainėje. Kitais atvejais recenzijos autorius informuojamas apie trūkumus ir jo prašoma recenziją pataisyti.

3.5.
Recenzijų trynimas
Svetainėje publikuotos recenzijos netrinamos.
3.6.
Mėnesio recenzijos
Kiekvienos mėnesio pirmą trečiadienį automatiniu būdu (pagal balsuojant skirtų balų vidurkį) išrenkamos dvi geriausios praėjusio mėnesio recenzijos.
4.
Kūriniai
4.1.
Kokybės ir techniniai reikalavimai

Rašyk.lt svetainė siekia skelbti, kaupti ir saugoti nebanalius, savitus ir įdomius literatūrinius įvairių žanrų kūrinius. Skelbiamuose tekstuose privalomos lietuviškos raidės (išskyrus rusų ar anglų kalba parašytuose kūriniuose). Būtina laikytis lietuvių kalbos gramatikos taisyklių.
Kokie reikalavimai keliami kūriniui yra trumpai apibrėžta ir ties kiekvienu iš skyrių. Pavyzdžiui, „Šiukšlių Dėžė“ skirta bet kokiems epikos, lyrikos ar dramos tekstams, kurie dėl tam tikrų ypatybių (eksperimentinė, neįprasta konstrukcija, jungiami skirtingų žanrų elementai, asmeniniai autoriaus motyvai ir k.t.), autoriaus manymu, nelabai tinkami skelbti kitose svetainės temose (rubrikose).

4.2.
Kūrinių publikavimas

Kiekvienas vartotojas per vieną parą gali paskelbti svetainėje vieną savo kūrinį. (Kitų autorių kūrinių išvertimas į kitą kalbą šioje svetainėje nelaikomas autoriaus kūriniu – vertimų publikavimas yra draudžiamas, išskyrus tuos atvejus, kada autorius verčia folkloro kūrinį arba savo paties sukurtą kūrinį.)
Svetainėje nerekomenduojame skelbti savo kūrinių kalbomis, kurios nebus suprantamos daugumos skaitytojų. Laukiami lietuviški, rusiški, angliški, lenkiški tekstai.
Kūriniai, surinkę keturis kritikų/administratorių vartotojų vienetus, pašalinami iš dienos kūrinių ir temos kūrinių sąrašų ir yra publikuojami tiktai autoriaus namuose.
Atsižvelgdami į tekstą, publikuodami nepamirškite uždėti varnelės ties: Tekste yra keiksmažodžių ir pan. vaikams netinkamų dalykų, jeigu taip ir yra. Pavadinimuose nerašykite keiksmažodžių, necenzūrinių, vulgarių žodžių.

Atkreipkite dėmesį ir į šias taisykles.

4.3.
Kūrinių koregavimas
Norint koreguoti kūrinį (pataisyti pastebėtą klaidą, pakeisti žodį, eilutę ar pan.) reikia kreiptis į už korekciją atsakingus administratorius.
4.4.
Komentarai

Visi vartotojai turi teisę komentuoti svetainėje skelbiamus darbus. Komentarai turi būti prasmingi ir apie kūrinį, o ne jo autorių. Komentarams, kaip ir kūriniams, galioja etikos normos. Komentaruose neleistini iš raidžių ir simbolių sudėlioti paveikslai (ASCII menas). Neatitinkantys taisyklių ir/arba įžeidžiantys autorius komentarai svetainės administratorių sprendimu gali būti trinami.

4.5.
Vertinimas

Teisė vertinti kūrinius penkiabalėje sistemoje suteikiama vartotojui, parašiusiam tris kūrinius, kurių įvertinimo vidurkis, balsavus ne mažiau kaip keturiems kritikams/administratoriams, yra didesnis arba lygus 3 balams arba tris recenzijas, kurios (atitinkamai) turi būti įvertintos ne mažiau kaip 3,4 balo. Skaičiuojami visų vartotojų balsai. Vartotojai, galintys balsuoti nėra išskiriami.

4.6.
Geriausi savaitės kūriniai

Kiekvienos savaitės ketvirtadienį (apie vidurnaktį) automatiniu būdu (pagal vartotojų balsų vidurkį) išrenkami 7 praėjusios savaitės (pirmadienio-sekmadienio) geriausiai įvertinti kūriniai. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kritikų ir administratorių vertinimas yra dvigubinamas. Po to kai šis sąrašas paskelbiamas svetainėje, besikeičiantys balsai nebeperskaičiuojami ir sąrašas lieka tokiu pačiu iki kito ketvirtadienio.

4.7.
Kūrinių trynimas

Kūrinys ištrinamas (svetainės administratoriaus sprendimu), jei tai:
- Antrą kartą įdėtas darbas (išskyrus šiuos atvejus);
- Skelbimas, reklama, atsišaukimas, provokacija ir pan.;
- Transkribuoti tekstai (pvz. rusiškas tekstas lotyniškais rašmenimis arba lietuviškas tekstas kirilica ir pan.);
- Plagiatas (plagijavimui pasikartojus, autorius blokuojamas);
- Kitur publikuoti (~jami) kūriniai, jei administracija nėra tikra dėl jų autoriaus ir rasyk.lt vartotojo tapatumo;
- Darbai, parašyti vien didžiosiomis raidėmis;
- Necenzūriniai, įžeidūs ir kitų etikos normų neatitinkantys kūriniai;
- Tekstai lietuvių kalba, be lietuviškų raidžių;
- Išversti kūriniai, išskyrus tuos atvejus, kai kūrinys ir vertimas yra to paties autoriaus.
Vartotojas gali pats išsitrinti norimą kūrinį (vienam kūriniui ištrinti reikia 400 taškų).
Kai taškų papildymas neveikia, vartotojas gali ištrinti kūrinį susisiekęs el. paštu info@rasyk.lt arba kreipdamasis į svetainės administratorius.
Blokuotas vartotojas gali susisiekti el. paštu info@rasyk.lt (rašydamas iš adreso, kuriuo registravosi) ir paprašyti, kad jo kūrinys ar visi kūriniai būtų ištrinti.
Antrą kartą publikuoti ištrintą kūrinį galima tik su tam tikromis išimtimis.

4.8.
Autorinės teisės
Visą informaciją rasite čia.
5.
Vartotojai
5.1.
Registracija
Skaitykite čia.
5.2.
Autoriaus vardas

„Autoriaus vardas“ – tai Jūsų susigalvotas slapyvardis, kuriuo Jus svetainėje toliau visi vadins ir pagal jį pažins. Slapyvardžiu gali būti ir Jūsų tikrasis vardas. Svetainėje visi „Autoriaus vardai“ yra skirtingi. Slapyvardžiu negali būti kitas žymus, visuomenėje žinomas žmogus. Slapyvardžiu negali būti necenzūriniai žodžiai. Kviečiame rinktis vardą taip, kad nesuklaidintumėte skaitytojų ir nepažeistumėte autoriaus teisių ar kitų svetainės taisyklių susijusių su etika.
Administracija turi teisę paprašyti pasikeisti arba įspėjusi savarankiškai pakeisti „Autoriaus vardą“, jeigu „Autoriaus vardas“ neatitinka šių taisyklių.

5.3.
Duomenų keitimas
Savo duomenis galima keisti tik prisijungus. Jums reikia pasirinkti meniu „Mano duomenys“. Visi Jūsų duomenys yra suskirstyti grupėmis. Pasirinkę grupę su Jūsų norimais keisti duomenimis, pakeiskite juos ir spauskite „Išsaugoti“. Visi duomenys bus pakeisti iškart, išskyrus el. pašto adresą. Keičiant el. pašto adresą, naujuoju adresu bus atsiųstas laiškas su prašymu patvirtinti duomenų keitimą. Įdėmiai perskaitykite instrukcijas, nes tik jas visas įvykdžius, el. pašto adresas bus pakeistas.
5.4.
Vartotojų reitingai

Visą informaciją rasite čia.

5.5.
Kūrinių archyvas
Visi autoriaus kūriniai, jei jie neištrinti, yra rodomi autoriaus svetainėje.
5.6.
Dienoraštis

Kiekvienas vartotojas gali rašyti savo dienoraštį. Griežtai draudžiama rašyti keiksmažodžius ir dalykus, kurie žeistų kitus vartotojus. Necenzūriniai, reklaminiai, įžeidžiantys, (ASCII meno) dienoraščiai svetainės administratorių sprendimu gali būti trinami.
Dienoraščio įrašų savarankiškai negalėsite redaguoti, todėl prieš rašydami, gerai apgalvokite. Jeigu būtinai prireikia pataisyti dienoraščio įrašą, prašome kreiptis į webmaster. Dienoraščių įrašai vartotojų prašymu nebetrinami nuo 2017-02-17.

5.7.
Žinutės

Vartotojai tarp savęs gali bendrauti žinutėmis. Jos skirtos bendrauti su skaitytojais, autoriais, kritikais, administratoriais, o ne šiukšlinti. Žinutės gali būti atviros ir privačios (matomos tik žinutės gavėjui). Žinutes gali rašyti visi prisijungę vartotojai. Patys vartotojai žinučių trinti negali. Automatiškai trinamos senesnės nei pusės metų žinutės.
Visoms žinutėms galioja etikos normos, taip pat ir privačioms. Gavus žinutės gavėjo prašymą, privati žinutė gali būti peržiūrėta svetainės administratoriaus ir už jos turinį pritaikytos nuobaudos. Žinutėse neleistini iš raidžių ir simbolių sudėlioti paveikslai (ASCII menas).

5.8.
Vartotojų blokavimas

Vartotojai blokuojami laikinai (nuo kelių dienų iki kelių mėnesių) arba visam laikui. Tai sprendžia administratoriai.
Vartotojai gali būti blokuojami už:
- Rasinį, tautinį, religinį, psichologinį kitų vartotojų persekiojimą, tautinės nesantaikos kurstymą;
- Kitų vartotojų įžeidinėjimą;
- Destruktyvią veiklą svetainės atžvilgiu;
- Keiksmažodžių ir necenzūrinių žodžių vartojimą;
- Plagijavimą, autorinių teisių pažeidimus;
- Reklamą kūriniuose, komentaruose, žinutėse, nepageidaujamų masinių žinučių (spam) siuntinėjimą;
- Kitų vartotojų skatinimą pažeisti taisykles (neobjektyviai balsuoti ir pan.);
- Kitų rasyk.lt taisyklių nesilaikymą ir administracijos įspėjimų nepaisymą.

Blokuojami visi vartotojo klonai. Blokuotas vartotojas bausmės metu negali registruotis iš naujo, nes bausmės terminas bus pratęstas. Nubausto vartotojo naujos prieigos, sukurtos nesibaigus bausmės laikui, blokuojamos be įspėjimų. Jeigu bausmės metu vartotojas vėl ir vėl kuria naujas prieigas, bausmės laikas pratęsiamas iki begalybės - toks žmogus tiesiog nebepageidaujamas svetainėje. Vartotojo savarankiškas išsitrynimas neatleidžia vartotojo nuo bausmės.
Administratorių sprendimas blokuoti pažeidusį taisykles vartotoją yra neginčijamas.
Blokuotas vartotojas turi teisę susiekti el. paštu info@rasyk.lt ir paprašyti pašalinti jo prieigą, kūrinius, dienoraščius, žinutes, komentarus ir t.t. Trinama tik tokiu atveju, kai aišku, kad tai tas pats vartotojas (rašyti reiktų iš el. pašto, kurį nurodė registracijos metu).

5.9.
Vartotojų šalinimas

Kiekvieno vartotojo aktyvumas patikrinamas kartą per metus ir automatiškai šalinami tie, kurie tikrinimo metu buvo neprisijungę ilgiau nei tris mėnesius ir neturėjo kūrinių ar recenzijų. Vartotojai gali išsitrinti ir savarankiškai: „Mano duomenys“ -> „Trynimas“.
Kartu su vartotoju ištrinami ir visi kūriniai. Ištrintus kūrinius galima skelbti svetainėje dar kartą tik išimtinais atvejais
Administracija turi teisę iš karto (be įspėjimo) šalinti vartotojus, kurie yra blokuotojo vartotojo klonai, kuriami sistemai apeiti.

5.10.
Klonai

Svetainėje klonai (to paties autoriaus vienas ar daugiau prieigų/prisijungimo vardų) toleruojami tol, kol nepažeidžia svetainės taisyklių. Nusižengus taisyklėms, nuobauda taikoma visiems vartotojo klonams. Balsavęs už savo klono kūrinius, vartotojas gali netekti balsavimo teisės. 
Vartotojas turintis kelias prieigas balsavimo teise turėtų naudotis tik prisijungdamas viena iš jų. Draudžiama balsuoti už tą patį kūrinį keliais skirtingais to paties autoriaus vardais. Pažeidęs šią taisyklę vartotojas gali netekti balsavimo teisės.

5.11.
Atsakomybė

Svetainė, ją kuruojanti organizacija ir administratoriai neprisiima atsakomybės už vartotojų sukurtą turinį, tačiau pasilieka teisę šalinti Lietuvos įstatymams prieštaraujantį vartotojų sukurtą turinį. Atsakomybė prieš įstatymus tenka pačiam vartotojui.
Vartotojams skirtos taisyklės išdėstytos puslapyje Pagalba. Laikoma, kad vartotojas pats turi susipažinti su taisyklėmis ir registruodamasis patvirtina, kad jos priimtinos.
Administracija pasilieka teisę taisykles redaguoti apie tai vartotojų neįspėdama. Jeigu vartotojui taisyklės nepriimtinos, jis gali pašalinti savo prieigą kartu su savo kūriniais iš svetainės savarankiškai ir nebesijungti.
Taisyklių ir įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

6.
Įvykiai
6.1.
Temos

Skyrelyje „Įvykiai“ skelbiama įvairi kultūrinė informacija: straipsniai apie literatūrinį gyvenimą, pranešimai apie renginius ir įvykius, nuomonės ir pan. 

6.2.
Įvykių pildymas

Įvykius papildyti gali kiekvienas svetainės vartotojas. Tam tereikia spustelėti mygtuką „Papildyti“ ir užpildyti formą. Svetainės vartotojai gali skelbti informaciją apie renginius, savo nuomones ir straipsnius. Kitų autorių straipsnius skelbti draudžiama.

6.3.
Skelbimai apie renginius

Skelbimai apie renginius publikuojami pildant tą pačią formą, kaip ir publikuojant įvykius, tačiau specialiai renginiams yra skirta papildoma forma, atsirandanti pažymėjus varnelę prie „Renginiai“. Norint paskelbti renginį, reikia užpildyti informaciją apie renginio vietą, tikslų pradžios laiką ir, jeigu renginys trunka ilgiau, nei dieną - renginio pabaigą.
Administracija pasilieka teisę redaguoti arba ištrinti skelbimus.

7.
Rašytojų aprašymai
7.1.
Informacijos apie rašytojus rinkimas
7.1.1.
Pagrindiniai duomenys
rašytojo aprašymui: vardas ir pavardė originalo kalba (išskyrus nelotyniškos abėcėlės šalių autorius. Pastarųjų vardai ir pavardės turi būti transkribuotos į lietuvių kalbą), gimimo ir mirties (jei rašytojas jau miręs) tikslios datos (metai-mėnuo-diena).
7.1.2.
Gyvenimo ir kūrybos aprašymas
turi būti sklandus, gramatiškai ir stilistiškai tvarkingas. Tiesiogiai kopijuoti iš kitų šaltinių draudžiama. Informacija turi būti surinkta ir sutvarkyta paties vartotojo.
7.1.3.
Kūrinių bibliografija
(būtinai - lietuvių rašytojų bei užsienio autorių vertimų į lietuvių kalbą). Kūrinių aprašai sudaromi pagal bibliografijos taisykles (Pavadinimas / vertėjas ir kt. atsakomybės duomenys. - Leidimo vieta: Leidėjas, Leidimo metai. - Puslapių skaičius) ir išdėstomi žanrine-chronologine tvarka.
7.1.4.
Nuotraukos
jei prie aprašymo prisegamos nuotraukos, jos turi būti geros kokybės.
7.2.
Informacijos apie rašytojus siuntimas ir paskelbimas

Rašytojo aprašymas ir jo priedai siunčiami iš svetainės formos. Jei aprašymas atitinka visus reikalavimus, jis paskelbiamas per savaitę. Kitais atvejais vartotojas informuojamas apie klaidas ar trūkumus.

9.
Diskusijos
9.1.
Taisyklės

Taisykles rasite pačiose diskusijose >>.

10.
Autorinės teisės
Sutikdamas skelbti kūrinį rasyk.lt tinklapyje, autorius:
- neatlygintinai perduoda teisę viešai rodyti kūrinį svetainėje;
- sutinka, kad publikuojamo kūrinio taisymo teisė būtų realizuojama per svetainės administraciją;
- pasilieka teisę skelbti savo kūrinius kada nori ir kur nori, apie tai neįspėdamas rasyk.lt administracijos.
11.
PaRaštės

PaRaštės – tai vieši renginiai literatūros mėgėjams. Jų metu skaitoma ir dainuojama poezija, klausomasi prozos kūrinių. Apie renginių vietą, eigą, laiką ir trukmę skelbiama tinklapio naujienose bei svetainėje parastes.kitoks.lt.

12.
Literatūriniai mūšiai

Literatūriniai mūšiai („batlai“) – tai virtualios literatūrinės kovos. Jų metu per fiksuotą laiką reikia įvykdyti tam tikras užduotis. Apie „batlus“ skelbiama tinklapio naujienose.

13.
Pasiūlymai

Rašyk.lt tinklapis atviras naujovėms. Pasiūlymus, patarimus, pageidavimus galite išdėstyti diskusijose arba siųskite el. paštu info@rasyk.lt. Visi jie bus aptarti, ir, jei pasirodys tinkami, įgyvendinti.