Rašyk
Eilės (74896)
Fantastika (2210)
Esė (1513)
Proza (10619)
Vaikams (2541)
Slam (50)
English (1153)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 39 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

2004-01-26 18:27
Irna Labokė

***

MENIŠKASIS  AŠ

Rašytojas Džeraldas Alperis yra  privačiai praktikuojantis Niujorko psichoanalitikas. Jis kurį laiką specializavosi su menininkais. Alperis apibūdina meniniką kaip prototipą bendroms psichologinėms sąlygoms suvokti. Savo pacientus menininkus Alperis vadina atipiškais pacientais. Tačiau jis turi galvoje aptikęs ne tik pacientų grupės būdingų bruožų, bet ir būdingų paties meninio proceso psichologinių ypatybių. Meniškumo poveikį Alperis aprašo kaip ypatingą narcisizmo variantą. (...) narcisizmas pats savaime nėra negatyviai užtaisyta sąvoka. Tai kitas reikiamybės būti patvirtinimas, kad galėtum pajusti esąs gyvas, pavadinimas.

Meniškojo narcisizmo būdingas bruožas tas, kad jis, anot Alperio, yra intensyvus savęs tvirtinimas. Iš dalies tai yra intrapsichiška, susiję su pačiu kūrimu, su veikiančiuoju talentu. Tai santykiai su išgyvenimu, kad gali kurti. Alperis teigia, kad mūsų ankstyvuosiuose santykiuose susidaro modeliai, kaip galime išmokti patys save paguosti. Daugeliui saviguoda gali tapti sava veikla ir ko nors kūrimas. Kartu su savo produktu aš nesu vienas.


( ...) Jis (Alperis – mano past.) kalbėjo apie menišką talentą ir naudojimąsi talentu, kuris, palyginti su kitų žmonių, yra daug pajėgesnis, lengviau pasiekiamas ir sudaro spontanišką narcizišką priedą. Naudojimasis talentu gali turėti magišką poveikį, didinantį ir intensyvinantį. Besibastanti savigarba kūrybos metu gali būti atsukama į pajėgumą. Meniškas talentas yra efektyviai performuojantis. Meniškojo kūrybingumo magiškas jausmas, anot Alperio, yra lygiavertis didingajam AŠ.

( ... ) Kūrybiškumo svaigulys turi tą privalumą, kad jis kuria asmenybės struktūras. Dažniausiai kitaip nei kiti svaigalai, kurie labiau skaldo. Svaigalų privalumas, kita vertus, yra tas, kad jie nereikalauja sunkaus darbo. Pagirių rizika kūrybingumas panašus į cheminius svaigalus. Daugelis pasakoja, kad po panašių į transus veržlumo periodų juos sugniuždydavo depresija.


( ... ) Būnant meninikų gydytoju, sunku žinoti, kada depresija yra kūrybinių apribojimų šauklys, kada padarinys. Kūrybiškasis blokavimas menininką gali taip psichiškai sužlugdyti, kad depresija bus adekvačiausia reakcija. Alperio žodžiais tariant, „kadangi tiek daug savojo Aš ir tapatumo yra sukoncentruota meniškajame Aš, kūrybinis blokavimas gali būti išgyvenamas beveik kaip AŠ  SAVIŽUDYBĖ“.

Ištrauka iš Finn Skarderud knygos „NERIMAS. Klajonės po modernųjį Aš“ .
2004-01-21 21:59
Irna Labokė

***

Pakirdo gaižūs gaivalai vasario
Šyva dangaus paklodė šiurpso
Paširdy disonuoja...
2004-01-19 14:31
Irna Labokė

***

Toks jausmas, tarsi sustojo viso pasaulio laikrodžiai.. neteko amo pati gamta, stebėdamasi savo baltu nuotakos apdaru...
Supratau, kad medžiai gražūs net be lapų!
Ko nepasakysi apie žmones :))))
2004-01-12 14:37
Irna Labokė

***

Gripas... kosulys... Galėčiau atidaryt skreplių kioskelį...:)))) 
Pasiilgau traukinio... Tai bent kelionės būdavo. O dabar net kaip traukinys atrodo pamiršau :))) Bet teks važiuot autobusu ... prie jūros....
2004-01-08 12:40
Irna Labokė

***

Išsiskalbkim dienas lyg paklodes... Ir padžiaukim ant šerkšno  - nereikės jų balinti , nereikės net išpažinties eiti...:))))
2004-01-01 20:07
Irna Labokė

***

Visus, visus, visus - su Naujaisiais!  Tebus gerų emocijų, lengvų veiksmų metai! Teišsipildys - šaram- pikalum- džiungšt!
2003-12-22 16:41
Irna Labokė

***

Sveiki, mieli broliai ir sesės, užeję į mano grįtukę... Neturiu rūmų, neturiu turtų, neturiu brangių dovanų, bet turiu didelį norą  palinkėti Jums jaukių, šiltų ir džiugių (sieloje) žiemos švenčių su šimtakišenio Kalėdų senio siurprizais ir mistiškų išminčių, vadinamų Trimis Karaliais (K+M+B) simbolinėmis dovanomis: auksu, smilkalais ir miros šakele (apmąstymams)... O nuo savęs pridursiu - kūrybinės sekmės, mielieji, čia - rašykuose!!!
2003-12-15 13:49
Irna Labokė

***

Žygis per poetinę Lietuvą - kitaip neįvardinsi praėjusios savaitės... Kai kas  - tiesiog puiku!
2003-12-08 18:50
Irna Labokė

***

Gruodžio 11 d. 17 val. Kaune  Maironio lietuvių literatūros muziejuje rengiamas tradicinis kasmetinis moterų kūrybos vakaras... Kam įdomu...
2003-11-29 11:50
Irna Labokė

***

Gakštus ir iškalbingas
žaliųjų šimtarankių kimono
išblukusioje margo rato
atkarpoj...

Delnai į dangų iškelti -
mažos ir didesnės (ir didelės)
išorinio pasaulio
lempelės....

Pažvelk į jas. Nurimk.
Ir semkis, taip kaip jos,
iš amžino Gausybės Rago...


1 --- 3 --- 6 --- 9 --- 12 --- 15 16 17 18 19 20 21 --- 23
[iš viso: 226]
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą