ar žinot, kuo poezija skiriasi nuo mitologijos
ar poetinis tekstas nuo mito
2011-03-16 10:52
šakniastiebiai - ne lapai, kojinės - ne akiniai :))
kūrybingai čia jūs patiekiat analogijas :)
bet įsivaizduokim idealų tapatumo atvejį: poetų (ar poetinės prozos meistrų) kolektyvas sukuria poetinį tikrovę paaiškinantį tekstą, kuris savo forma nesiskiria nuo mito (šiuolaikinio - gyvo, ne antikinio ar folklorinio - mirusio!)... jei bendruomenė to teksto turiniu įtikėtų - tai būtų mitas, jei neįtikėtų - ne mitas?
taigi, aš turiu omenyje ne mirusių mitų pavyzdžius, laikomus prasimanymais, o gyvuosius mitus, kuriais tikima dabar, tokius kaip miesto legendos (urban legends) (nors turbūt tai nėra visai tas pat, kaip mitai plačiąja prasme)
2011-03-16 10:25
poezija gali būti (ir yra) visokia - tame tarpe ir mitologizuota arba kokio mito pagrindu , kaip ir mitai gali būti visokie - poetizuoti, poetiškai sukurti , ar grubiai moksliškai matematiškai "pagrįsti" :) , taip kad ieškoti skirtumų/panašumų - nebent tik jei mitą ir poeziją vertinti kaip prasimanymus kūrybinius , tik mitas - labiau gal kolektyvinė kūryba , o kita vertus - panašu lyg palyginti akinius su kojinėmis , bet kas paneigs kad gali atsirasti tipas derinantis kojines prie akinių ar atvirkščiai :))
2011-03-16 09:13
hm, pagalvojau apie vištą ir kiaušinį: pasakojimas grindžia pasaulėžiūrą ar pasaulėžiūra grindžia pasakojimus?
kaip suprantu, kol pasaka absoliučiai tikima be įrodymų, tol ji yra gyvasis mitas
nors labai plačiai į viską žvelgiant (jei jau užkabinamas tikėjimo tikrove klausimas) turbūt visą pažinimą, kultūrą ir netgi mokslą galima suvest į mitologiją
kiekvienas bent kažkuo tiki (paprastai tai būna kolektyviniai padavimai), ir tai yra neišvengiama tokioms būtybėms
2011-03-16 08:52
mitas yra pasakojimas, kuriuo grįsta konkreti pasaulėžiūra... turbūt... o pasaka yra pasaka.
2011-03-16 08:43
šiuolaikinėj spaudoj žodis „mitas“ tikrai vartojamas beveik vien neigiama prasme, vos ne kaip melo ar propagandos sinonimas...
o poetiškas požiūris turbūt vis dėlto yra, jei jau kalbam apie tai arba įsivaizduojam, kad jaučiam skirtumus...
kad lengviau būtų įsivaizduoti, kas yra mitas, gal galima turėti omenyje lietuviškas pasakas (kažkur mačiau jas vadinant mitologinėmis sakmėmis)?
iš šiuolaikinio žodyno ateina į galvą žodis „magija“, kaip suprantu, poezijoje ir mituose jis įgauna kiek kitus prasmės atspalvius
2011-03-16 07:38
...yzy: nėra jokios poezijos, tai tik mitas...
2011-03-15 19:41
na, manau, reikėtų tiksliau apsibrėžti sąvokas... nes galima turėti omeny poeziją plačiąja prasme, poeziją kaip kūrybos tipą, poeziją modernaus eilėraščio prasme, mitą kaip pasakojimą, mitą kaip asmens/kolektyvo pasaulėžiūros dalį etc etc... Tai ir tie svarstymai skirtųsi.
2011-03-15 19:17
viena iš nuomonių yra, kad jie labiausiai skiriasi savo atsiskyrimo, atsitolinimo nuo pasaulio tipu (nemoku gal išversti - по типу отрешенности, detachment), atseit, mito esmė - tikroviškumas, subjekto išvarymas į sceną, atsitolinimas nuo kasdienybės, poezijos - tikrovės stebėjimas, atsitraukimas nuo faktų...
ar tai reikštų, kad mite apie kentaurus svarbiausia bus veiksmas ir prasmė, o poezijos kūrinyje apie kentaurus svarbiau bus autoriaus požiūris į tuos kentaurus ir su jais susijusius dalykus?
2011-03-15 16:31
Galima sakyti, nesiskiria. Bet tada ir arbata nuo vandens nesiskiria. Ir, kaip ten ją, toji... ai, rizoma - nuo lapo. Aišku, kaip pažiūrėsi... :)
|
|
|