Rašyk
Eilės (75827)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2570)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

William Buttler Yeats

Apie:

W.B. Yeats’as, poetas, dramaturgas, literatūrinės Nobelio premijos laureatas, svarbiausias airiško-keltiškojo renesanso atstovas ir priskiriamas prie reikšmingiausių XX a. rašytojų.

W.B. Yeats’as gimė 1865 m. birželio 13 d. Sandymount’e (dab. Dublinas). Jo tėvai -  advokatas bei garsus portretų tapytojas John’as Butler’is Yeats’as ir turtingojo Slige (šiaurės vakarų Airijos miestas) šeimos duktė Susan Pollefxen.

W.B. Yeats’as lanko mokyklas Londone ir Dubline, Metropolijos Meno mokykloje studijuoja menus. Atostogas leidžia Slige. Būtent čia W.B. Yeats’as susižavi Airijos kultūriniu paveldu. 1887 m. kartu su tėvais išsikrausto į Londoną, kur tuojau patenka prancūziškojo simbolizmo, P. Bysshe Shelley’aus ir W. Blake’o įtakon. Šiuo laiku W.B. Yeats’as pradeda domėtis  hinduizmu, teosofija ir okultizmu. Jis kuria lyriškus,  simboliais persunktus  eilėraščius, kuriuose aprašinėja pagoniškąsias Airijos tradicijas. Tokių eilėraščių ryškiausiais pavyzdžiais The Wanderings of Oisin (1889) ir The Lake Isle of Innisfree (1893). Ankstyvuosiuose poeto eilėraščiuose vyrauja romantiška, kiek melancholiška nuotaika. Taip Yeats’as įsivaizduoja ir perteikia senųjų keltų būdą, gyvenseną. Apie jo susidomėjimą keltų mitais byloja ir 1893 m. pasirodęs esė tomas The Celtic Twighlight ir 1897 m. išleistas apsakymų rinkinys The Secret Rose. Viešėdamas Airijoje poetas susipažino su žymia aktore ir kovotoja už laisvę Maud Gonne. Šiai moteriai W.B. Yeats’as visą gyvenimą puoselėjo didžią, nors ir be atsako, aistrą. Maud Gonne įtaka jaučiama daugelyje vėlesnių W.B. Yeats’o darbų. Dėl jos poetas prisijungė prie nacionalistų, kovojančių už Airijos išsivadavimą.

1896 m. W.B. Yeats’as vėl grįžta Airijon. Jis palaiko draugiškus santykius su airių rašytoja ledi Isabella Augusta Gregory, daug laiko leidžia jos dvare Coole Park’e, kur vyksta airių intelektualų susibūrimai; lydi ją kelionėje po Italiją. 1904 m. abu įkurią žymųjį Abatijos teatrą (Abbey Theater). Būdamas teatro direktoriumi ir dramaturgu W.B. Yeats’as nuveikė nemažai, kad teatras pelnytų tarptautinį pripažinimą, ir taptų literatūrinio judėjimo, vėliau įgausiančio airiško–keltiškojo renesanso pavadinimą, centru. Žymiausios W.B. Yeats’o scenos veikalai šiam teatrui – Cathleen ni Houlihan (1902), Cathleen  (Houlihano duktė) – ryškią nacionalistinę žymę turinti drama (parg. vaidmenį čia atliko jau minėtoji Maud Gonne); ir eiliuota tragedija Deirdre (1907).

Šioje kūrybos fazėje sukurti poetiniai darbai, pvz.: The Wind Among the Reeds (1899), The Shadowy Waters (1900), The Green Helmet (1910), jau rodo Yeats’o pastangas savo pradžioje gana minkštam ir lengvam eiliavimui suteikti įtampos. Mitiniai ir simboliniai elementai jo poetikoje tampa antraeiliais, stilius tampa aiškesnis, net tiesmukesnis.

Vėlesniais metais W.B. Yeats’as aktyviai veikia politikoje - nuo 1922 iki 1928 m. dirba nepriklausomybę atgavusios Airijos senatoriumi. Kūryboje jam pavyksta išvystyti ir ištobulinti savitą stilių. Jo vėlyvieji darbai laikomi literatūriniu apogėjumi. Didelės įtakos rašytojui turėjo jo žmona (su ja susituokė 1917 m.) Georgie Hyde – Lees, dirbusi tuometinėje Airijos žiniasklaidoje. Kartu su žmona  parašo mitinį – filosofinį veikalą A Vision (1925). Čia W.B. Yeats’as paaiškina mitologinius, simbolinius ir filosofinius savo darbų kontekstus ir operuoja amžinomis priešpriešomis, veikusiomis jo pasaulėžiūrą – subjektyvumas ir objektyvumas, menas ir gyvenimas, kūnas ir dvasia etc. W.B. Yeats’o filosofija artikuliuojama ir išreiškiama jo bene reikšmingiausiuose lyrikos darbuose The Wild Swans at Coole (1917), The Tower (1928) ir The Winding Stair (1933)

W.B. Yeats’as parašė keletą vienaveiksmių pjesių apie legendinį keltų didvyrį Cuchulain’ą – visos kartu jos pavadintos Four Plays for Dancers (1921). Apskritai, visos jo  dramos orientuojasi į japoniško nō – teatro estetiką (pasiskolintieji elementai – kaukės, choras ir šokis). Šio žanro sceninius veikalus 1913 m. vertė amerikiečių rašytojas Ezra Pound’as, kuris tuomet gyveno W.B. Yeats’o namuose Sasekse ir dirbo sekretoriumi. W.B. Yeats’o dramos  skirtos daugiau nedidelėms, išskirtinai menu besidominčioms intelektualioms grupelėms, nei masinei teatrų auditorijai. W.B. Yeats’as sukuria kokybiškai naują poetinės dramos formą, kurioje realūs ir mitiniai elementai sinkretiškai susilieja į stilizuotus bei sunkiai apčiuopiamus svajonių paveikslus.

Savo mąstymą W.B. Yeats’as reflektuoja autobiografiniuose raštuose Autobiographies (1927) ir Dramatis Personae (1936). 1923 m. už kūrybinę veiklą rašytojui įteikiama literatūros Nobelio premija.

W.B. Yeats’o gyvenimas nutrūksta 1939 m. sausio 28 d. Roquerbtune-Cap-Martin’e (netoli Nicos). 1948 m. palaikai pergabenami atgal į Airiją.

/parengta pagal: http://www.yeats-sligo.com [oficialus Yeats'o tinklalapis]; http://www.kirjasto.sci.fi/wbyeats.htm; Enzyklopädia Encarta '97


Bibliografija (En):

Fairy and Folk Tales of the Irish Peasantry (1888);
The Collected Works in Verse and Prose (8 tomai; 1908);
Per Amica Silentia Lunae (1918);
The Trembling of the Veil (Londonas, 1922);
A Vision (Londonas, 1925; 1937; 1962);
Autobiographies (Londonas, 1926; 1955);
A Packet for Ezra Pound (Cuala, 1929);
Mythologies (Londonas/ Niujorkas, 1959);
Essays and Introductions (Londonas/ Niujorkas, 1961);
The Variorum Edition of the Plays of W. B. Yeats (Londonas/Niujorkas, 1966);
The Speckled Bird, With Variant Versions (Torontas, 1976);
The Secret Rose, Stories by W. B. Yeats: A Variorum Edition (Ithaca /Londonas, 1981).


Laiškai (En):

The Collected Letters of W. B. Yeats (4 tomai; Oxford: Clarendon Press, 1986- 1997);
The Letters of W. B. Yeats (Londonas, 1954);
A Bibliography of the Writings of W. B. Yeats (1951).


Nuorodos:

Kai kurie svarbesni W. B. Yeats’o eilėraščiai (En):
http://www.chiark.greenend.org.uk/~martinh/poems/yeats.html

W. B. Yeats’o darbų bibliografija (En): 
http://www.yeatsvision.comGimė: 1865-06-13
Mirė: 1939-01-28
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą