Rašyk
Eilės (78023)
Fantastika (2303)
Esė (1549)
Proza (10903)
Vaikams (2707)
Slam (72)
English (1198)
Po polsku (368)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 12 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Tomas Bernhardas

Thomas Bernhard

„Tekstai kuriami, jie niekada nebus sukurti...“

Thomas Bernhard (1931-1989) – premijuotas ir apšmeižtas, garbintas ir koneveiktas nepakartojamo braižo austrų rašytojas, dramaturgas ir poetas. Didelis jo kūrybos palikimas: 5 eilėraščių tomai, 18 dramų, 27 prozos darbai, penkių dalių autobiografija.

Biografija:

T. Bernhard gimė 1931 m. vasario 9 d.  Heerlene prie  Mastrichto, Olandijoje. Motina motina kurį laiką augino sūnų viena, tačiau vėliau jį nuvežė pas senelį, rašytoją Alois Zuckerstätter. Ten Thomas lankė mokyklą. Tačiau turėjo problemų, todėl buvo išsiųstas į pataisos darbų koloniją Zalcburge. Iš jos vėl grįžta pas senelį, kuris rūpinasi tolesniu jo išsilavinimu: jis Thomui duoda piešimo, tapybos, dainavimo pamokas. Seneliui mirus, jis vėl grįžta į Zalcburgą. Ten lankė klasikinę gimnaziją, bet nutraukė mokslus ir pradeda mokytis maisto prekių parduotuvėje.

Dėl neišsigydyto peršalimo Thomas suserga pleuritu, kuris išsivysto į plaučių tuberkuliozę. Vienas po kito einančių apsilankymų įvairiose sanatorijose ir tuberkuliozės dispanseriuose metu, kurie tęsiasi iki 1951 m., T. Bernhard pradeda intensyviai skaityti ir rašyti.

Tais pačiais metais, kai miršta T.Bernhard‘o motina, pradėjo muzikos studijas Zalcburgo „Mozarteum“ (baigia 1957 m.), dalyvavo aktorių seminare. Dirbo reporteriu įvairiuose laikraščiuose, teismo pranešėju. Po to kaip laisvas rašytojas ligi savo mirties gyvena Austrijoje. T. Bernhard‘o kūrybai būdingos niūrokos kafkiškos pažiūros į gyvenimą ir ypač į savo tėvynės (Austrijos} realijas.

T. Bernhard mirė 1989 m. vasario 12 d. Gmundene, Aukštutinėje Austrijoje, kur gyveno nuo 1965 m. Tiesa, apie jo mirtį buvo pranešta tik po jo laidotuvių. Prieš mirtį jis uždraudė Austrijoje spausdinti jo nebaigtus darbus ir statyti teatruose jo pjeses.

Dabar jo name Aukštutinėje Austrijoje yra įrengtas muziejus, kuriame tarp kitų eksponatų puikuojasi ir šimtai rašytojo batų porų.

T. Bernhard už savo kūrybą 1965 m. buvo apdovanotas Bremer‘io literatūros premija, 1968 m. Didžiąja Austrijos valstybės ir 1970 m. Georgo Büchner‘io premija.

Kūrybos bruožai:

Negalėdamas Austrijai ir austrams atleisti nutylėtos ir „užglaistytos“ nacionalsocialistinės praeities, T. Bernhard savo knygose demaskavo ir su įsiučiu puolė vyriausybę, politikus, justiciją, katalikų bažnyčią bei konkrečius gerai žinomus asmenis. Be abejonės, tautiečius stulbino ir siutino neužmaskuotos, atviros, provokuojančios Bernhard‘o pasipiktinimo tirados. Gal ir nebūtina pridurti, jog turinį visiškai atitinka ir specifinė leksika bei meninio stiliaus priemonės. Viena jų - beribis hiperbolizavimas. Kita - nuolatinis frazių ir žodžių kartojimas, sukuriantis teksto ritmiškumą ir muzikalumą.


Bibliografija: 

Vertimai į lietuvių kalbą:

Senieji meistrai : romanas / Thomas Bernhard ; iš vokiečių kalbos vertė Jurgita Mikutytė. - Vilnius : Pasvires pasaulis, 2005 (Kaunas : Aušra). - 189, [2] p.
Grimzdėjas : romanas / Thomas Bernhard ; iš vokiečių kalbos vertė Teodoras Četrauskas. – Vilnius : Alma littera, 1999 (Kaunas : Šviesa). – 110 p.Gimė: 1931-02-02
Mirė: 1989-02-12
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą