Rašyk
Eilės (78027)
Fantastika (2303)
Esė (1549)
Proza (10903)
Vaikams (2707)
Slam (72)
English (1198)
Po polsku (368)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Stasys Santvaras

Apie:

S.Santvaras gimė 1902-ųjų gegužės 27 dieną Rūstekoniuose (Jurbarko rj.). Kaip menininkas - poetas, dramaturgas, operos solistas, vertėjas - jis formavosi ir brendo Kaune. Čia išleido ir pirmąją eilėraščių knygą Saulėtekio maldos. Autobiografijoje yra prisipažinęs, jog daugelį šios knygos eilėraščių parašė saulei tekant, sėdėdamas Aleksoto šlaite ant skardyje besilaikančio kelmo. Neįtikėtiną drąsą parodė 22 metų jaunuolis, pasiryžęs su tuo rinkinėliu aplankyti ir pagerbti savo neakivaizdinį kūrybos Mokytoją - Maironį. Įleistas paties namų Šeimininko, jaunasis Santvaras įteikė jam knygelę su autografu „Didžiajam Maironiui - Autorius. Kaune, 1924.X.2“. Buvo svetingai priimtas, išsiaiškino, jog abu esą pakraščio žemaičiai, pasikalbėjo apie kūrybą, net išgėrė po stiklelį sesers Marcelės krupniko. Maironis buvo uždaras, maištingojo jaunimo prisibijojo, todėl toks S.Santvaro priėmimas tikrai išskirtinis. Šį susitikimą S.Santvaras nešiojo iki mirties, gerbė Maironį ir didžiavosi ta pažintimi. O knygelė Saulėtekio maldos iki šiol saugoma tarp Maironio memorialinės bibliotekos knygų.

Galbūt dėl to jau silpstantis S.Santvaras, likus metams iki mirties, rašė šių eilučių autorei: „Kelis dešimtmečius rinkome lietuviškąsias knygas, o dabar susirūpinom, kad jos neatsidurtų išmetamų daiktų tarpe. Savo bibliotekėlės dalį siunčiu Maironio muziejui“ (1990.XI.2). Ta dalis bibliotekėlės - per 400 knygų. S.Santvaras padovanojo muziejui tik autografuotąją bibliotekos dalį. Jau po vyro mirties Alė Santvarienė persiuntė ir Poeto epistolinį palikimą, kuris istoriniu, kultūriniu ir literatūriniu atžvilgiu yra ypač informatyvus. Laiškų - keli tūkstančiai. Juos parašė daugiau kaip 150 korespondentų. Tai beveik visi žymūs Lietuvos ar išeivijos žmonės: rašytojai, aktoriai, muzikai, dailininkai. Laiškai atveria 1944-1991 metų kultūrinę ir literatūrinę panoramą, supažindina mus su išeivijos rašytojų veikla, kasdienybe ir šventėmis.

Yra muziejaus fonduose ir paties S.Santvaro laiškų. Jų adresatai: M.Vaitkus, A.Vaičiulaitis, S.Zobarskas, Bern.Brazdžionis, J.Jankus, L.Andriekus, K.Almenas, M.Karčiauskas ir kiti.


Bibliografija:

Laivai palaužtom burėm : ketvirtoji lirikos knyga / Stasys Santvaras ; [iliustravo A. Vaičaitis]. - Tübingen : Patria, 1945 (Reutlingen : Bardtenschlager\\\'io sp.). - 172 p.
Atidari langai : rinktinė lyrika / Stasys Santvaras ; [dailininkas Telesforas Valius]. - Boston : Lietuvių enciklopedijos l-kla, 1959. - 167 p.
Aukos taurė : penktoji lyrikos knyga / Stasys Santvaras. - Boston (Mass.) : Lietuvių enciklopedijos l-kla, 1962. - 152 p.
Lyrika : eilėraščiai / Stasys Santvaras ; [sudarė Vytautas Kazakevičius ; dailininkas Vytautas Kazys Jonynas]. - Vilnius : Vaga, 1984. - 181 p.
Saulėleidžio sonetai / Satsys Santvaras. - Cleveland (Ohio) : "Vilties" l-kla, 1990 (Chicago (Ill.) : M. Morkūno sp.). - 96 p.
Dar ir dabar : eilėraščiai / Stasys Santvaras ; [sudarė Robertas Keturakis]. - Kaunas : Rezistencinio paveldo archyvas "Atmintis", 1994. - 22 p.
Septyni miestai : eil. / Stasys Santvaras ; sudarė M. Karčiauskas. - Vilnius : Valst. leidybos centras, 1994. - 146 p.
Raštai / Stasys Santvaras. - Kaunas : Spindulys, 1996-1997Gimė: 1902-05-27
Mirė: 1991-04-12
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą