Rašyk
Eilės (77853)
Fantastika (2280)
Esė (1536)
Proza (10855)
Vaikams (2678)
Slam (67)
English (1203)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Robertas Bernsas

Robert Burns

Apie:

Robertas Bernsas (Robert Burns) gimė 1759 metais Alovėjo kaimelyje netoli Ero (Airos) miesto Škotijoje, Viljamo Bernso, neturtingo ūkininko šeimoje. Šeima vertėsi varganai, bet tėvas pasirūpino, kad jo sūnūs Robertas ir Gilbertas įgytų mokslo žinių pradmenis. Robertas kurį laiką lankė Kirkosvaldo mokyklą, ten pramoko skaityti ir rašyti ir nuo to laiko nesiskyrė su knyga. Tačiau nei Robertas, nei Gilbertas negavo universitetinio išsilavinimo. Robertas padėdavo savo tėvui ūkyje, o po jo mirties, tapęs vyriausiuoju sūnumi, turėjo išlaikyti visą šeimą. Robertas nuo jaunystės buvo nervingas, jį kamavo depresiją, turėjo problemų dėl alkoholio.

Robertas Bernsas eilėraščius pradėjo rašyti būdamas penkiolikos. 1781 m. išvyko į Irviną mokytis linų apdorojimo meno, nes čia turėjo parduotuvę. Švenčiant Naujus metus, jų krautuvė užsidegė ir Robertas liko be savo eilėraščių, iš gaisro kišenėje išsinešė tik 6 balades.

Tuo pat metu Robertas įsimylėjo kaimynų mergaitę, tačiau ji į jo meilę neatsakė. Jis pradėjo lankytis jaunimo susibūrimuose, buvo mėgiamas už gerą jumoro jausmą.

Būdamas 25 metų Robertas neteko tėvo. Po jo mirties šeima paliko ūkį. Poetas vėl įsimylėjo – Džeinę Artur, tačiau jos tėvas stalius pasipriešino šiai draugystei.

Savo kūriniais jis išgarsėjo apylinkėje ir paskatintas draugų R. Bernsas parengė eilėraščių rinkinį spaudai. 1786 metais jis buvo išleistas Kilmarnoko miestelyje pavadinimu Eilės, daugiausia škotų dialektu (Poems Written Mostly in the Scottish Dialect).

R. Bernsas eilėraščius kūrė anglų kalba, kurioje naudojo škotiškus žodžius ir posakius. Tai suteikė jo kūrybai daugiau savitumo ir išskirtinumo. Jo knyga sulaukė didžiulio publikos susidomėjimo. Literatai, susižavėję R. Bernso pirmuoju kūriniu, pakvietė jį į Edinburgą. Valteris Skotas, prisiminęs Bernso atvykimą į Edinburgą, rašė: „Jo akys buvo didelės ir juodos ir kai jis karštai apie ką nors kalbėdavo, jos švytėjo kaip neužgesusi anglis.“ Tačiau ten jis nepritapo ir grįžo atgal į kaimą.

Už trečiąją knygą gavęs 400 svarų, išsinuomavo fermą, persikėlė ten gyventi ir vedė Džeinę Artur. 1791 gavęs darbą muitinėje, Damfrio mieste, ten apsigyveno.

Po metų jam pasiūlė išleisti dainų pagal jo tekstus rinkinį. Poetas leidiniui pateikė 100 dainų, kurių dalis iki šiol dainuojamos Škotijoje, tačiau už rinkinį gavo juokingą honorarą – žmonai buvo įteiktas šalikas, jam du svarai sterlingų ir Dovydo Aleno paveikslas. Tai labiai įžeidė poetą.

Paskutiniais gyvenimo metais metais už satyrinisu posmus ir revoliucinius motyvus juose, jis buvo išvytas iš literatūrinio olimpo. Susidėjo su skurdžiais ir valkatomis, girtuokliavo, buvo įlindęs į skolas, vos nepateko į kalėjimą.

Robertas Bernsas mirė 1796 metais sulaukęs 37 metų.

Laidojo R. Bernsą garbingai. Jo draugai prie kapo tris kartus saliutavo šautuvų salvėmis. Liepos 25 d. poeto žmona pagimdė sūnų.
Robertas Bernsas savo melodingų dainų neskyrė salonams ir įžymioms miestų damoms. Jo jautrią mūzą įkvėpė gimtosios Škotijos upės, kalneliai, medžiai, dirbama žemė, kurioje augo javai ir žydėjo gėlės. Poetas savo įkvėpimą lygino su Eolo arfa, kuri skamba pūstelėjus nors mažiausiam gimtų laukų vėjeliui. Jis nepaprastai mylėjo ir visada atjautė kiekvieną savo aplinkos daiktą ir padarą. Jis parodė pasauliui kaip gyvena visuomenės atstumtieji žmonės („Linksmieji ubagai“). Jo kūriniuose didžiausiomis vertybėmis išliko tiesa, revoliucinis patosas, gailestingumas. Dėl to Škotijoje jo kūriniai leidžiami ir šiandien, dainuojamos jo sukurtos dainos, verčiamos jos į daugelio pasaulio tautų kalbas.

Svarbiausi kūriniai: eilėraščių rinkinys Eilės bei dvi poemos – Du šunes  (The Twa Dogs, 1785) ir Linksmieji valkatos (The Jolly Beggars)


Bibliografija

Roberto Bernso poezijos lietuvių kalba neišleista, bet jo eilių yra rinkiniuose:
Ji spindi žavesiu slaptu… : [pasaulio meilės lyrika / sudarytojas Julius Jasaitis. - Marijampolė : Ramona, 2000. - 276 p.
Ne laikas eina : iš pasaulio poezijos / vertė Jonas Juškaitis. - Vilnius : Aidai, 2004. - 209 p.
Kaip man jaunystės neminėt : škotų daina : iš kino filmo "Vaterlo tiltas" / V. Deviso harmGimė: 1759-01-25
Mirė: 1796-07-21
Nerimtas Poetas, Edvardas
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą