Rašyk
Eilės (77020)
Fantastika (2252)
Esė (1533)
Proza (10776)
Vaikams (2619)
Slam (65)
English (1186)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 12 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Michailas Michailovičius Prišvinas

Михаил Михайлович Пришвин

Apie:


Michailas Michailovičius Prišvinas - rusų rašytojas, publicistas, apybraižos meistras, gamtininkas.

Gimė vasario 4 Orlovo gubernijos Chruščiovo dvare, bankrutuojančio pirklio šeimoje. Tėvas bepirkliaudamas prarado turtą, taip šeima prarado pragyvenimo šaltinį. Visais reikalais teko rūpinris motinai, ji patyrė daug vargo, tačiau nenuleido rankų ir vaikai galėjo mokytis.

Michailas 1883 m. pradėjo mokytis Elecko (Елецкая) gimnazijoje, iš kurios netrukus buvo išmestas. Tai atsitiko dėl susikirtimo su geografijos mokytoju V. V. Rozanovu. Vėliau šis mokytojas studijavo filosofiją, tapo rašytoju. Po daugelio metų jis susidraugavo su savo nuskriaustu mokiniu M. M. Prišvinu ir tapo jo bendraminčiu. M. M. Prišvinas baigė Tiumenės realinę mokyklą. 1893 m. įstojo į Rygos politechnikos institutą, kur susižavėjo Markso mokslu. Dalyvavo marksistinių sambūrių veikloje, dėl to 1897 m. buvo suimtas ir vienus metus kalinamas Mintaujos miesto kalėjime. Paskui 2 metams buvo ištremtas į Elecką.

1900 – 1902 m. Leipcigo universitete mokėsi agronomijos. Dirbo agronomu Lugoje. Bedirbdamas paskelbė keletą specialybinių straipsnių, išleido knygų. Pirmas apsakymas „Sašok“ (Сашок) 1906 m. buvo išspausdintas žurnale „Rodnik“ (Родник).

Vėliau M. M. Prišvinas atsisakė agronomo karjeros, pradėjo dirbti įvairių redakcijų korespondentu. Labai susidomėjo etnografija ir folkloru, nutarė pakeliauti po šiaurinius Europos kraštus (Karelija, Norvegija). Keliaudamas mokėsi kalbų, susipažino su atskirų vietovių žmonių buitimi, užrašinėjo padavimus. Visa tai atsispindėjo apybraižose ir išleistose atskirose knygose „Išgąsdintų paukščių šalis“(1907 m.) ir 1908 „Užburto balandžio ieškojimas“. Paskelbęs šiuos kūrinius tapo žinomu rašytoju.

1908 m. keliavo Pavolgiu. Ši kelionė aprašyta knygoje „Prie nematomo miesto sienos“. Iš kelionių po Krymą ir Kazachstaną parašytos ir išleistos knygos: „Adomas ir Ieva“ ir „Juodasis arabas“.

1912 – 1914 m., pritarus rašytojui M. Gorkiui, išleisti M. M. Prišvino rinktiniai raštai.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui dirbo įvairių laikraščių korespondentu, spausdino apybraižas iš karo metų gyvenimo.

Po Spalio perversmo mokytojavo Smolensko srity. Labai pamėgo medžioklę, kraštotyrą. Ta veikla atsispindi serijoje medžioklei ir vaikams skirtų apsakymų, kurie 1935 m. išspausdinti knygoje „Gamtos kalendorius“. 1923 m. jis pradėjo rašyti autobiografinį romaną ir rašė jį iki mirties.

1930 m. pabuvojo Tolimuosiuose Rytuose, kur buvo parašyta knyga „Brangūs žvėrys“, vėliau iš šio siužeto išsirutuliavo apysaka „Gyvenimo šaknis“ (1930 m.). Iš kelionių po Kostromos ir Jaroslavlio žemes susidėjo apysaka „Neaprengtas pavasaris“.

Antrojo pasaulinio karo metais rašytojas parašė knygas „Apsakymai apie Leningrado vaikus“ (1943 m.), „Mūsų laiko apysaka“ (1945 m.), pasaką „Saulės turtai“. Gyvenimo pabaigoje daug laiko ir jėgų paskyrė savo autobiografijai ir publicistiniams apmąstymams. 1957 m. panaudojant tą medžiagą buvo išleista knyga „Žemės akys“.

Mirė rašytojas M. M. Prišvinas Maskvoje sulaukęs 81 metų (1954 m. sausio 16 d.).

M. M. Prišvino kūrybai būdingas betarpiškas gamtos reiškinių suvokimas, įvairiausiai skambančių gamtinių variacijų supoetintas interpretavimas. Jo kūryboje plačiai ir ryškiai atsispindi folkloristika ir kraštotyra.

Kitas kūrybos aspektas – tai filosofiniai – autobiografiniai apmąstymai ir bešališkas įvykių (stalinizmo, valstietijos naikinimo ir t.t.) vertinimas. Ryškiausia tokio pobūdžio knyga išleista 1957 m. „Žemės akys“.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Saulės lobynas, vertė A. Štukarevičius - Vilnius : Valst. grož. lit. l-kla, 1964  - 69 p.
Aukso pieva, vertė Stasys Dabušis -  Vilnius : Vaga, 1974 - 150 p.
Pilkoji Pelėda, vertė Stasys Dabušis - Vilnius : Vaga, 1971 - 212 p.
Žmogaus pavasaris - Vilnius, 1950 - 583 p.
Zėjos pakrantėje - Vilnius, 1951 -  270 p.Gimė: 1873-02-04
Mirė: 1954-01-16
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą