Rašyk
Eilės (74882)
Fantastika (2210)
Esė (1513)
Proza (10617)
Vaikams (2541)
Slam (50)
English (1153)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Martynas Mažvydas Vaitkūnas

Martynas Mažvydas Vaitkūnas (1510m.-1563m.gegužės 21 d. Ragainėje (Mažoji Lietuva) yra lietuvių rašytojas, žymus lietuvių kultūros veikėjas, kunigas bei pirmosios lietuviškos knygos autorius.Jis parengė, parašė, sukūrė pirmąsias šešias lietuviškas knygas ir knygeles. Visos išleistos Karaliaučiuje. Tris paskelbė pats.

 

Apie M. Mažvydo veiklą Lietuvoje beveik nėra duomenų. Manoma, kad jis priklausė ar bent buvo susijęs bajorų luomu. Iš jaunystės pritarė reformacijai, mokytojavo Abraomo Kulviečio įsteigtoje Vilniaus protestantų pakraipos kolegijoje, senamiesčio centre. Ją uždarius, buvo katalikų bažnyčios vyresnybės persekiojamas ir tikriausiai kalintas.

 

Prūsijos kunigaikščio Albrechto Brandenburgiečio dienos kvietimu atvyko į Karaliaučių. Tų pačių metų rudenį  jis įstojo į Karaliaučiaus universitetą. Kunigaikščio remiamas studijavo teologiją. Vos pradėjęs studijuoti, M. Mažvydas pateikė spausdinti savo parengtą Katekizmą. Bakalauro laipsnį jis įgijo greičiau negu per dvejus metus. Nuo 1549 m. iki mirties kunigavo Ragainės evangelikų liuteronų bažnyčioje, buvo paaukštintas arkidiakonu.

 

Tilžės klebono skatinamas, Mažvydas vedė vyresniąją Ragainės bažnyčios klebono A.Lanteršterno našlės dukterį Benigną. Rūpinosi savo akla uošve, šelpė keturis žmonos brolius ir seseris. Dvieji metai prieš savo mirtį iš kunigaikščio Albrechto jis gavo gerąžemės sklypą Virbalyje - jame tikriausiai norėjo įkurdinti žmonos artimuosius. Savo vaikų M.Mažvydas neturėjo.

 

 

Bibliografija:

 

„Katechizmusa prasty žadei, makslas skaityma rašta yr giesmes“ – 1547 m.;

„Giesmės krikščioniškos“, d. I – 1566 m.;

„Giesmės krikščioniškos“, d. II – 1570 m.;

Parafrazis“ – tai maldos „Tėve mūsų“ aiškinimas. Ji išleista kartu su trimis J. Bretkūno darbais 1589 m.;

 Gimė: 1510
Mirė: 1563-05-21
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą