Rašyk
Eilės (73716)
Fantastika (2198)
Esė (1500)
Proza (10405)
Vaikams (2524)
Slam (49)
English (1127)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 25 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Klarisa Pinkola Estes

Clarissa Pinkola Estes

Klarisa Pinkola Estes (Clarissa Pincola Estes) – plataus pripažinimo sulaukusi amerikiečių poetė ir rašytoja, psichoanalizės specialistė, įvairių tautų pasakų, sakmių ir mitų saugotoja.

Gimė 1945 m. sausio 27 d. Indianos valstijoje Meksikos ispanų darbininkų šeimoje. Dėl nežinomų priežasčių 4 metų amžiaus Klarisa buvo įdukrinta vengrų imigrantų, kurie buvo ūkininkai ir piemenys, kaip ir biologiniai rašytojos tėvai, nemokėję nei skaityti, nei rašyti. Klarisos šeimoje bei aplinkoje, kurioje ji augo, ypač buvo puoselėjama žodinė pasakojimo tradicija, kuomet pasakojimai būdavo perduodami iš kartos į kartą.

Rašytojos vaikystė prabėgo 600 gyventojų turinčiame kaime tarp ežerų, miškų ir laukinės gamtos, stebint gyvūnus ir pamažu suvokiant esminius gamtos dėsnius. Baigusi mokyklą, ji paliko gimtinę, apsistojo Kolorado valstijoje ir toliau gilinosi į laukinių gyvūnų gyvenimo paslaptis, ypatingą dėmesį skirdama vilkams.

1967 m. Klarisa ištekėjo, tačiau po 7 metų jos santuoka iširo. Tam, kad išlaikytų savo tris dukteris, buvo priversta dirbti įvairius darbus, pvz. kepti duoną ir pan. Nusprendusi tęsti studijas, 1976 m. Loretto Heights universitete įgijo psichoterapijos specialybę. Po to išvyko aplankyti savo pirmosios šeimos, ilgą laiką keliavo po centrinę ir pietvakarių Ameriką, klausydamasi įvairių tautų pasakojimų, kuriuos vėliau panaudojo savo veikaluose.

1981 m. autorė apsigynė daktaro laipsnį The Union institute (The Union Institute and University) iš lyginamosios kultūrologijos ir klinikinės psichologijos, vėliau tapo sertifikuota Jungo krypties psichoanalitike ir daugiau nei 40 metų skyrė darbui su sunkiai sužeistais vaikais, karo veteranais ir nuo įvairių stichinių nelaimių nukentėjusiomis šeimomis.

Savo, kaip rašytojos, veiklą Klarisa pradėjo sulaukusi 25 metų, rinkdama ir užsirašinėdama išgirstus mitus ir pasakas, tačiau prireikė tiek pat metų, kol buvo išleista jos pirmoji knyga. Būdama 45 metų amžiaus, ji ištekėjo antrą kartą ir neilgai trukus pradėjo aktyviai dalyvauti radijo laidose, kurios susilaukė didelio klausytojų ir leidyklų atstovų dėmesio. Šešios leidyklos konkuravo tarpusavyje, norėdamos pelnyti teisę išleisti milžiniško rezonanso sulaukusią Klarisos knygą Bėgančios su vilkais: Laukinės moters archetipas mituose ir pasakose (1992/1996), kuri per keletą mėnesių taip išpopuliarėjo, kad net 70 savaičių puikavosi pirmoje perkamiausių The New York Times knygų sąrašo vietoje.

Pasak autorės, jos knyga Bėgančios su vilkais: Laukinės moters archetipas mituose ir pasakose – tai daugelį metų trukusio jos psichoanalitinio darbo bei patirties apibendrinimas, pasitelkiant senųjų liaudies pasakų motyvus, kurie analizuojami remiantis Jungo psichologijos archetipų teorija. Tyrinėdama vilkų gyvenimą, Klarisa sukūrė analogišką Laukinės moters archetipą, kuris ir yra esminis jos knygos pamatas. Laukinė moteris – tai instinktyvioji moters prigimtis, suteikianti moters gyvenimui vientisumo ir prasmės. Šioje knygoje rašytoja paprasta, skaitytojui suprantama kalba per pasakose ir mituose slypinčius simbolius atskleidžia kiekvienos moters esmę, skatina įsiklausyti į save ir grįžti prie tikrosios savo prigimties, susigrąžinant prarastus instinktus, atgaivinant intuiciją, ginant savo teritoriją, nepasiduodant neteisingoms įtakoms ir sprendimams.

Šis klasikinis ir gana novatoriškas veikalas yra išverstas į daugiau nei 25 kalbas. Už jį autorė buvo apdovanota ABBY, Kolorado rašytojų lygos ir Nacionalinės Asociacijos premijomis.

Šiuo metu Klarisa gyvena Kolorado valstijoje, dirba TheModeratevoice.com ir kitų tinklaraščių redaktore, rašydama straipsnius aktualiomis kultūros, saviugdos bei politikos temomis.

Rašytojos kūriniai:

Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype (1992/1996)The Gift of Story: A Wise Tale About What is Enough (1993); Donne che corrono coi lupi (1993); The Faithful Gardener: A Wise Tale About that Which Can Never Die (1996)Hero With A Thousand Faces, Joseph Campbell (2004)La danza delle grandi madri: The Dance of the Grand Madri (2007); Untie the Strong Woman: Blessed Mother’s Immaculate Love for the Wild Soul (2011)Forte è la Donna: dalla Grande Madre Bennedetta, insegnamenti per i nostri tempi (2011).

Bibliografija (vertimas į lietuvių kalbą):

Bėgančios su vilkais: Laukinės moters archetipas mituose ir pasakose/ iš anglų k. vertė Lina Būgienė – Vilnius : Alma Littera, 2005. – 680 p.

Nuorodos:

http://www.goodreads.com/author/show/901977.Clarissa_Pinkola_Est_s

http://biography.jrank.org/pages/3855/Est-s-Clarissa-Pinkola-1943-Writer-Psychologist.html

http://www.litlovers.com/reading-guides/13-fiction/1174-women-who-run-with-the-wolves-estes?start=1

 

 Gimė: 1945-01-27
 


Knygos

 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą