Rašyk
Eilės (77849)
Fantastika (2279)
Esė (1536)
Proza (10855)
Vaikams (2678)
Slam (67)
English (1203)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Juan Rulfo

Apie:

Meksikos rašytojas, novelistas, vienas žymiausių ispanų Amerikos rašytojų. J. Rulfo išleido tik dvi plonas knygas, kurios rašytojui pelnė pasaulinį pripažinimą: novelių rinkinys Degantis lėktuvas (El llano en llamas; 1953 m.), tarp kurių yra ir paties rašytojo mėgstamiausia novelė Pasakyk jiems, kad manęs nežudytų, ir romanas Pedras Paramas (Pedro Páramo; 1955 m.)

Juan Rulfo gimė Sayula (Jalisco provincijoje, Pietų Amerikoje), žemvaldžių šeimoje. Pagal vieną šaltinį rašytojas gimė ne 1918 m., o 1917 m. Jo protėviai atkeliavo į Pietų Ameriką iš Ispanijos apie 1790 m. Rašytojo vaikystė prabėgo regione, kuris buvo karo ir politinių įvykių centras. Šie įvykiai vėliau buvo pagrindas rašytojo kūriniams. Juan matė Meksikos revoliuciją (1910-1920 m.) ir cristero sukilimą. J. Rulfo šeima patyrė finansinę krizę. Rašytojo tėvas ir du dėdės buvo nužudyti riaušių metu, o motina 1927 m. mirė nuo infarkto. J. Rulfo tapo našlaičiu ir buvo išsiųstas į vaikų namus. 1928-1932 m. Juan lankė Luis Silva našlaičių mokyklą Guadaljara mieste, o vėliau seminariją ir vidurinę mokyklą. Vėliau J. Rulfo išsikėlė į Mechiką, kur studijavo teisę Nacional Autónoma de México universitete. Tačiau rašytojas buvo priverstas mesti mokslus, tuo metu jis kurį laiką dirbo imigracijos tarnyboje Mechike, Tampico, Guadalajara ir Veracruz. 1947 m. J. Rulfo vedė Clara Aparicio, jie turėjo dvi dukras ir tris sūnus.

1947-1954 m. J. Rulfo dirbo Goodrich-Euzkadi gumos kompanijoje. Šešto dešimtmečio pabaigoje rašytojas kūrė scenarijus Mechike ir dirbo Guadalajara televizijoje. Septinto dešimtmečio pabaigoje J. Rulfo dirbo (vėliau tapo direktoriumi) Nacionalinio instituto Redakcijos skyriuje. 1980 metais jis buvo paskirtas Meksikos literatūros akademijos nariu. J. Rulfo mirė 1986 metais Mechike. Rašytojas yra gavęs kelis apdovanojimus, tarp kurių: Nacionalinė literatūros premija 1970 m. ir „Príncipe de Asturias“ premija 1983 m.

J. Rulfo rašyti pradėjo maždaug 1940 m., bet pirmąjį savo romaną pats sunaikino. Kai rašytojui buvo 35 metai jis išleido pirmąjį novelių rinkinį Degantis lėktuvas, kurį sudarė penkiolika kūrinių. 1935 m. J. Rulfo pradėjo rašyti romaną Pedras Paramas. Pastarasis romanas ir novelių rinkinys sudaro vadinamąjį „Meksikos revoliucijos kūrinių“ rinkinį. J. Rulfo nedaug kalbėdavo apie savo kūrybą. Jis yra parašęs romaną pavadinimu Kalnų grandinė (La cordillera), tačiau šio romano rankraščio niekam nerodė. Rašytojas taip pat kūrė scenarijus filmams iš kurių garsiausias yra Auksinis gaidys (Gallo de oro).

Rašytojo novelės Pasakyk jiems, kad manęs nežudytų pagrindas – paties rašytojo patirti įvykiai, ypač jo tėvo nužudymas. Pastaroji tema tęsiama romane Pedras Paramas. J. Rulfo derina juodąjį humorą ir modernaus pasakojimo detales su Meksikos tautosaka. Romanas Pedras Paramas labai paveikė visą Lotynų Amerikos literatūros tradiciją. Gabriel Garcia Marquez savo knygoje Šimtas metų vienatvės įtraukė sakinį iš šio romano.

J. Rulfo savo kūryboje maišė realybę ir fantaziją, mėgo trumpus sakinius, didesnį dėmesį skyrė elgesio detalėms, o ne personažų dvasiniam pasauliui. Jis vengė tiesiogiai vertinti savo kuriamus personažus. J. Rulfo kūrybą įtakojo tokie skandinavų rašytojai kaip Knut Hamsun, Selma Lagerlöf, F.E. Sillanpää ir Halldor K. Laxness, taip pat tokie rašytojai kaip Emily Brontë ir William Faulkner.

Tipiniai J. Rulfo kūrybos bruožai: problematiniai tėvo ir sūnaus santykiai, praeities įvykių prisiminimai, „atvirkštinė“ chronologija, vizijos ir kaltės bei mirties našta. Kitas meksikiečių rašytojas Octavio Paz kartą yra pasakęs, kad J. Rulfo yra „vienintelis Meksikos rašytojas, kuris savo kūriniuose pateikia mus supančio pasaulio vaizdą,  nors jo tiksliai ir aiškiai neaprašo“.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Pedras Paramas / iš ispanų kalbos vertė Jurga Katkuvienė. - Baltos Lankos, 2005. - 135 psl. [kitas leidimas - 1979 m.]


Nuorodos:

Oficialus J. Rulfo puslapis ispanų kalba:
http://www.clubcultura.com/clubliteratura/clubescritores/juanrulfo/

Romano Pedras Paramas fragmentas:
http://www.tekstai.lt/metai/200501/pparamas.htmGimė: 1917-05-16
Mirė: 1986-01-07
 


Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą