Apie:
Hermanas Bangas - danų rašytojas novelistas, filosofas, žurnalistas, fotografas, metraštininkas, keliautojas, po savęs palikęs tik rankraščius.
Gimė pastoriaus šeimoje Adserbale Aslo saloje. Baigęs vidurinę mokyklą H. Bangas 1875 m. persikėlė į Kopenhagą. Jo 1880-aisiais išleistas pirmasis romanas "Karta be vilties" buvo uždraustas Aukščiausiojo Teismo, tačiau dėl to H. Bangas nė kiek nenusiminė ir rašė toliau, vis drąsesnius kūrinius.
H. Bango romanas "Mikaelis" laikomas ryškiausiu modernybės pavyzdžiu.
Prasmingas ir gilus jo autobiografinis romanas "Baltieji namai", verčia susimąstyti, kad autorius numatė daugelį dabarties įvykių.
Romanai "Prie kelio. Tinė" skaitytojui gerai pažįstami, vertos dėmesio istorijos.
H. Bangas studijavo teisę, keliavo po Skandinaviją. Dirbdamas lektoriumi skaitė paskaitas studentams ir buvo mėgiamas dėstytojas.
Nors šeimoje jis ir buvo mylimas ir viskuo tėvų aprūpintas, bet gyvenimas jo nelepino. Dėl H. Bango kūrybinio atvirumo, išvykusį už Danijos ribų jį persekiojo tarnybos ir įvairūs valdžios asmenys, laikydami pavojingu iškrypėliu. Tačiau Hermano Bango kūryboje nėra nieko amoralaus, netgi priešingai: paliečiamos dorovinės, gilios emocinės, žmogaus vienišumo problemos, nuosekliai atskleidžiamos mergaitės-moters-senutės nereikalingumo ir nevertinimo problemos. Beveik visose knygose moters portretas piešiamas atsižvelgiant į rašytojo motinos dalią.
Nesuprastas visuomenės, rašytojas stengėsi nepakliūti viešumon ir daug metų gyveno atskirtyje. H. Bangas mirė nuo išsekimo, keliaudamas traukiniu iš Jutos valstijos į Švediją. Pasklido gandas, kad rašytojas neištvėręs nelaimingos meilės nusižudė. Bet mirties priežastis buvo kita: žmogaus nuvertinimas visuomenėje, atskirtis, nenoras priimti, valstybės išdavystė piliečio atžvilgiu.
Gimęs karo sūkuriuose Danijai pralaimint, kritikų laikomas kančios rašytoju, giliai ir prasmingai savo kūriniuose pasakojantis apie liūdesį ir praradimus. Tik nedidelė H. Bango kūrybos dalis išversta į lietuvių kalbą.
© Alicija Valentukevičiūtė