Rašyk
Eilės (78093)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 23 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Frances Hodgson Burnett

Frensė Hodžson Bernet (angl. Frances Hodgson Burnett, gimė 1849 m. lapkričio 24 d. – mirė 1924 m. spalio 29 d.) – anglų kilmės amerikiečių rašytoja, dramaturgė. Kūrė vaikams ir suaugusiems, tačiau į literatūros istoriją įėjo kaip vaikų literatūros klasikė. Žymiausių rašytojos kūrinių – „Mažasis lordas Fontlerojus“ (1886 m.), „Mažoji princesė“ (1905 m.) bei „Paslaptingas sodas“ (1911 m.) – populiarumas neblėsta iki šių dienų.

Frances Hodgson Burnett visą gyvenimą lydėjo gėlės ir knygos. Sykį rašytoja pasakė: „Kol turi sodą, tu turi ateitį; o kol turi ateitį, esi gyvas.“ Kur tik ėjo, Frances ieškojo sąlyčio su gamta, nepaleisdama iš rankų knygos.

Frensė Hodžson Bernet gimė Mančesteryje. Buvo vidurinė atžala penkių vaikų šeimoje. Kartu su seserimis lankė seminariją, tačiau aukštojo išsilavinimo neįgijo. Nepaisant to, būsimoji rašytoja skaitė Šekspyro, Valterio Skoto, Čarlzo Dikenso ir kitų rašytojų kūrinius. Jau vaikystėje susidūrė su didžiuliais socialiniais kontrastais, stebėjo nepriteklius kenčiančių žmonių likimus – visa tai padarė įtaką ir rašytojos kūrybai. F. H. Burnett augo šeimoje, kurioje buvo skatinama skaityti ir žaisti. Būsimoji rašytoja naršydavo po nemažą tėvų biblioteką, kartu su broliais ir draugais kūrė istorijas ir statė vaidinimus. Trečia iš penkių E. Boond ir E. Hodgson atžalų vaikystę praleido Londone – ten ir užsižiebė meilė knygoms. Viena pirmųjų F. H. Burnett knygų, įduota senelės, buvo „Gėlių abėcėlė“ – ją mergaitė pamilo labiau už bet kokį žaislą ir nepaleisdavo iš rankų. Šeima gyveno pasiturinčiai, tėtis buvo verslininkas ir Frances turėjo laiko ir galimybių skaityti, leisti laiką lauke, fantazuoti ir rašinėti. 

Gyvenimas smarkiai pasikeitė staiga mirus tėvui. Motina perėmė verslą, tačiau jai sekėsi sunkiai, tad teko persikraustyti į skurdesnį Londono rajoną, o galiausiai nepritekliaus nualinta šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. Dar iki tol F. H. Burnett ėmė slapčia užrašinėti savo istorijas. Atsikrausčius į kitą šalį šeimos finansiniai reikalai neišsisprendė ir duktė įsidrąsino pamėginti išspausdinti kelias noveles. Išmėginusi laimę, gavo teigiamą atsakymą iš laikraščio Godey‘s Lady‘s Magazine Filadelfijoje. Netrukus F. H. Burnett publikavo trumpų istorijų seriją „Sara Kriu“ (angl. „Sara Crewe“), kuri vėliau pavirto knyga „Mažoji princesė“ (angl. „A Little Princess“), ir populiarumą atnešusią apysaką „Mažasis Lordas Fontlerojus“ (angl. „Little Lord Fauntleroy“). Knygos buvo leidžiamos Jungtinėse Valstijose ir Londone, ir F. H. Burnett pradėjo vaikų rašytojos karjerą. Išgarsėjusi vėl smarkiai praturtėjo (panašią kelionę iš pasiturinčio gyvenimo į skurdą ir atgal matome romane „Mažoji princesė“), mėgo išlaidauti, pirkti gražius rūbus sau ir savo vaikams, nemažai keliavo, daugiau nei trisdešimt kartų kirto Atlantą, dažnai viena, be palydos, vėliau įsigijo nuostabų dvarą su ištaigingu sodu, kuris kai kurių kritikų manymu ir įkvėpė romaną „Paslaptingas sodas“.

F. H. Burnett knygos atspindi XIX a. amerikiečių vaikų literatūroje vykusius pokyčius. Nors autorė neplanavo apsiriboti vien knygomis vaikams (aktyviai rašė ir suaugusiems), tačiau būtent šios jos knygos suvaidino svarbų vaidmenį besikeičiančioje amerikiečių vaikų literatūros tradicijoje. Kintančios literatūros kontekste F. H. Burnett pristatė žavų vaiką, tęsiantį dikensišką angeliško vaiko vaizdavimo tradiciją. Ji kūrė ne statišką, o labilų ir romantišką vaiką, kuris, užuot auklėjamas suaugusiųjų, juos auklėja pats. Šitokio posūkio užuominas matome jau Louisa May Alcott knygoje „Mažosios moterys“ bei kitų autorių darbuose, tačiau romantiško vaiko manifestu laikomas F. H. Burnett „Mažasis lordas Fontlerojus“.

1870 m. mirė rašytojos motina. 1873 m. Frensė Hodžson ištekėjo už Svono Berneto. Santuoka truko iki 1898 m. Svonas Bernetas buvo gydytojas, padėjo žmonai tvarkyti leidybinius reikalus, tačiau jųdviejų ryšys dėl skirtingo požiūrio į gyvenimą nebuvo tvirtas.

1874 m. Bernet pagimdė sūnų Laionelį, o 1876 m. – Vivianą, su kuriuo rašytoja visą gyvenimą išlaikė tvirtą ryšį. Sūnus Vivianas paskatino Bernet parašyti žymiąją knygą „Mažasis lordas Fontlerojus“, kuri rašytojai atnešė pasaulinę šlovę. 1905 m. Frensė Hodžson Bernet priėmė Amerikos pilietybę. Mirė 1924 m., nesulaukusi savo 75–ojo gimtadienio.

Slaptas sodas buvo pritaikytas ekranui, televizijai ir scenai. BBC eteryje tris populiarius televizijos adaptacijos (1952, 1960 ir 1975). Žymios filmų versijos buvo sukurtos 1949 m. ir 1993 m. (su Maggie Smith kaip ponia Medlock), o istorija buvo vaidinama kaip Brodvėjaus miuziklas (1991–1993 m.).

Bibliografija lietuvių kalba:

  • Mažoji Sara / iš anglų kalbos vertė Vikt. Kamantauskas. – Plungė: „Vilnies“ knygyno leidinys, 1931. – 100 p.
  • Paslaptingas sodas: romanas / iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas; iliustravo Aida Janonytė. – Vilnius: Alma littera, 1996. – 349 p.
  • Mažoji princesė: romanas / iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas; iliustravo Aida Janonytė. – Vilnius: Alma littera, 2000. – 286 p.
  • Mažasis lordas Fontlerojus: apysaka / iš anglų kalbos vertė St. Kalvaitis; iliustravo Reginald B. Birch. – Vilnius: Alma littera, 2003. – 254 p.


Gimė: 1849-11-24
Mirė: 1924-10-29
 


Knygos

Paslaptingas sodas
Frances Hodgson Burnett
 
Paslaptingas sodas
Frances Hodgson Burnett
 
Mažoji princesė
Frances Hodgson Burnett
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą