Rašyk
Eilės (78091)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Emilija Džeinė Brontė

Emily Jane Brontë

Apie:

Emily Bronte – anglų rašytoja, romantizmo atstovė, rašytojos Šarlotės Brontės (romano „Džeinė Eir“ ("Jane Eyre") autorės) sesuo. Garsiausias ir vienintelis Emily kūrinys – „Vėtrų kalnas“ ("Wuthering Heights"), kita kūryba dar neatrasta ar nenustatyta jų autorystė. Kalbama ir rašoma, kad „Vėtrų kalną“ sukūrė būtent Šarlotė, taip nuoširdžiai norėdama užtikrinti sesers ateitį ir padėti jai nelengvam kelyje. Anglijoje Haworth miestelyje ir šiuo metu veikia Bronte šeimos muziejus, jis yra plačiai žinomas, lankomas, pavyzdžiui šeimai vienas bilietas kainuoja dvidešimt svarų sterlingų, labai brangu, bet neaplenkite tų apylinkių, būtinai nueikite. Atminkit, juk pro nepaprastas duris išėjo nepakartojami personažai, taip pamėgti mūsų močiučių, mamų, dukrų ir anūkių...

Rašytojos tėvas Patrick‘as Brunty, vėliau pasikeitęs pavardę į Bronte, buvo pastorius. Emily mama Maria mirė labai anksti, vaikai jos beveik neprisiminė. Šarlotė, kuriai sukako ketveri vėliau tai aprašys savo knygoje – motina atgims kaip siekiamybė ir viltis. Šeimoje augo penkios seserys ir brolis Branvelas. Dvi vyriausiosios seserys mirė nuo išsekimo ir džiovos. Brolis dėl silpnos sveikatos visą laiką mokėsi namuose, jis neblogai eiliavo, tapė portretus ir peizažus. Sveikatai pagerėjus Branvelas mokėsi katalikiškoje guvernantų mokykloje. Bet, jo gyvenime sykį nutiko sukrėtimas – mylima mergina ištekėjo už kito. Branvelas pradėjo be saiko vartototi vaistus ir alkoholį. Tiesa, reikia paminėti, kad Branvelas nutapė garsų visų seserų portretą. Emily dažniausiai vaizduojama būtent tokia: profiliu, rudais garbiniuotais plaukais, daili, elegantiška. Kitų, vėlesnių autorių Emily atvaizdai yra kiek abejotini. Tiesa, nėra išlikusių ir jokių jos fotografijų. 

Ūgtelėjusios seserys buvo išsiųstos į Dovydo dukterų mokyklą, į tokią mokyklą, kuri pasižymėjo geležine drausme, šalta tvarka, kokčiu šiurkštumu ir, joje nebuvo jokio mokslo pažinimo, meno, idėjų. Būtent šią mokyklą taikliai aprašys Šarlotė. Mokslo metu visoje Anglijoje siaučiant šiltinei, dvi Emily seserys Marija ir Elžbieta susirgo ir mirė. Epidemijai apslopus Emily sugrįžo namo, kur ją mokė tėvas su teta, bei auklė. Septyniolikos sulaukusi Emily patraukė į Roe Head merginų mokyklą, o ten jau mokytojavo jos sesuo Šarlotė. Ir ji ketino tapti mokytoja, tačiau dėl drausmės nesilaikymo, netvarkingumo, daugelio pastabų ji buvo išsiųsta namo. Seserys tikėjosi sukurti savo mokyklą, nors tai niekada taip ir neįvyko. Šeima išgyveno daug sukrėtimų, buvo nepasiturinti ir skurdžiai versdavosi, tad, joks bankas nebūtų galėjęs patikėti reikiamos sumos. Norėdama įgyti šiek tiek patirties, Emily įsidarbino Halifakse mokytoja. Tik jai nepavyko mokykloje ilgiau išdirbti, nes nebegalėdama susitaikyti su blogomis mokytojų ir mokinių išgyvenimo sąlygomis, bergždžiai stengėsi susidoroti su mokyklos trumparegiškumu, nenoru suprasti auklėtinius, tomis bevaisėmis darbo valandomis. Po kelių mėnesių mergina sugrįžo į Haworthą. Kiek nurimusi, Emily netikėtai panoro daug giliau pažinti mokslą ir aktyviai, tropiai studijavo moterų akademijoje Belgijoje. Tas pats persekiotojas nepriteklius ją atginė namo. Mokslininkės karjera buvo baigta. Ji ėmė svajoti, kad savo didžiausią gyvenimo dalį bus prasmingiausia praleisti tėvo name ir daugiausia dėmesio skyrė dvasinėms paieškoms ir buities darbams. Ji rūpinosi savo pasiligojusiu broliu ir giminėmis kaip įmanydama. Kaip ir tėvas, ji, atrodo, norėjo ramybės, namų šilumos, kūrybinio susitelkimo. Emily troško rašyti, tačiau tai padaryti buvo per sunku, nes moteris rašytoja neturėjo jokios ateities, nebent įtakingus, artimus asmenis, kurie galėtų užtarti. Tais laikais vyras rašytojas lengvai ir paprastai prasiskirdavo sau kelią, net jeigu jo romanai nebuvo itin patrauklūs ar skaitomi, jis be kovos laimėdavo garbingą vietą visuomenėje. Tą Emily suprato, bet nenuleisdama rankų ji kūrė, rašė poetų salonams, literatų vakarams, susibūrimams, kartais kurdavo už atlygį, prisidurdama sau ir sesei. Jos sesuo Šarlotė Bronte nesulaukusi dėmesio ir jokio redakcijų atsako, bet jau išleidusi romaną „Profesorius“, buvo beveik ant nusivylimo slenksčio. Po poros metų ji pasirašiusi vyrišku Currer Bell slapyvardžiu išleido romaną „Džeinė Eir“ ir pagaliau tai lėmė jos sėkmę. 

1847 m. E. Bronte paskelbė savo vienintelį romaną „Vėtrų kalnas“. Kaip vėliau skelbta: „tai yra galinga pasaka apie meilę, neapykantą, liūdesį ir mirtį“. Romanas tapo anglų literatūros klasika, perkamiausiu ir geidžiamiausiu kūriniu. Nors tuo metu jo keista ir neįprastai moderni struktūra ir sudėtingumas sukėlė margas visuomenės reakcijas ir netgi neapykantą; romanui pavyko išsimušti ir išsikovoti aukščiausią tašką skaitytojo širdyje. 

Nuo džiovos mirus broliui, Emily persišaldė ir atsisakiusi gydymo mirė 1848 m. gruodžio 19 d. Sakoma, kad tik mirties dieną ji pagaliau sutiko atsigulti į patalą ir taikiai laukė gydytojo, tačiau buvo per vėlu. 

Gaila, Emily Bronte beveik nieko nepaliko apie save. Nėra jokių dienoraščių, raštelių, užuominų, vos keli laiškai. Neseniai buvo rasti padriki, nesurištais lapais eilėraščių rinkinėliai, kuriuos dabar įnirtingai tiria anglų biografai. Sunku tiksliai nustatyti, kurie autorės eilėraščiai yra tik vaizduotės sukurta vizija ir kurie jų tiesiogiai susiję su jos charakterio dalimi, nes niekas negalėtų pasakyti kokia Emily buvo. Galima numanyti, nuo Šarlotės kūrybos jas skiria tai, kad ji niekada nerašė ir nekalbėjo apie aštrius gyvenimo priminimus, gyveno, lyg nebūtų buvę skausmo, sunkių išgyvenimų, o „Vėtrų kalne“ vien meilės, grožio, džiugesio, vilties, bei mistinės gamtos galios, žmogaus meilė ir liūdesys. 

Alicija Valentukevičiūtė ©



Gimė: 1818-07-30
Mirė: 1848-12-19
 


Knygos

Vėtrų kalnas
Emilija Džeinė Brontė
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą