Rašyk
Eilės (73716)
Fantastika (2198)
Esė (1500)
Proza (10405)
Vaikams (2524)
Slam (49)
English (1127)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Džoisė Karolina Oates

Joyce Caroline Oates

Džoisė Karolina Oates (angl. Joyce Caroline Oates) - garsi amerikiečių rašytoja, daugybės romanų, apsakymų ir dramų autorė. 

Gimė 1938 m. birželio 16 d. Niujorke tvarkingoje darbininkų šeimoje. Džoisė lankė mokyklą, kur turėjo galimybę susipažinti su įvairiais rašytojais, ir nuo pat mažumės įniko į literatūros skaitymus. Būdama vos 14os, ji pradėjo rašyti, o baigusi mokslus, tęsė literatūros mokslų studijas Sirakuso universitete. 1961 m. Džoisė apsigynė magistro laispnį Viskonsino-Medisono universitete. 

Savo literatūrinę karjerą ji pradėjo 1963 m., kuomet pasirodė pirmasis jos apsakymų rinkinys Ties Šiaurės vartais (By the North Gate). Vos po metų šviesą išvydo jos romanas Su virpančiu rudeniu (With Shuddering Fall). 

1961 m. Džoisė pradėjo dėstytojauti Detroito universitete. Tuo pat metu ji ištekėjo už studijų metais sutikto savo vyro Raimundo J. Smito, literatūros profesoriaus, su kuriuo jie ėmėsi leisti žurnalą The Ontario Review, laikui bėgant įsteigė leidyklą. 

1970 m. Džoisė laimėjo prestižinį Valstybinį knygos apdovanojimą už romaną juos (them). Romane rašytoja aprašo 1930-60 m. juodaodžių kvartaluose verdantį gyvenimą, neatsiejamą nuo rasistinių konfliktų, narkotikų bei nusikaltimų. 

Per visą savo gyvenimą Džoisė yra parašiusi daugiau kaip 40 romanų, nemažai apsakymų ir poezijos rinkinių bei dramų, už kuriuos ji buvo ne kartą nominuota Pulicerio premijai. Savo kūriniuose ji nagrinėja opias skurdo, seksualinės prievartos, turtinės nelygybės ir skirtingų rasių temas. Taipogi gilinasi į valdžios ir smurto keliamus klausimus. Kai kurie kritikai kaltina Džoisę tuo, kad jos romanuose per daug smurto, tačiau rašytojos populiarumas neslopsta. 

Šiuo metu Džoisė toliau dėsto humanitarinius mokslus Princtono universitete. Gyvena su antruoju vyru, už kurio ištekėjo neilgai trukus po to, kai netikėtai nuo plaučių uždegimo komplikacijų mirė jos pirmasis. 

Rašytoja ir toliau aktyviai dalyvauja literatūriniuose skaitymuose, diskusijose, užsiima kritika. Į lietuvių kalbą yra išversti keturi jos romanai. 

Bibliografija (lietuvių k.):

Žemės rojus: romanas/ iš anglų k. vertė Silvija Lomsargytė-Pukienė. - Vilnius: Vaga, 1976. - 465 psl. 

Prašmatnūs žmonės: romanas/ iš anglų k. vertė Regina Rudaitytė. - Vilnius: Vaga, 1990. - 246 psl. 

Žalstvyklė: mergaičių gaujos išpažintis: romanas/ iš anglų k. vertė Lidija Vanagienė. - Vilnius: Alma littera, 1996. - 350 psl. 

Tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridau: romanas/ iš anglų k. vertė Virgilijus Čepliejus. - Vilnius: Alma littera, 2011. - 261 psl. Gimė: 1938-06-16
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą