Džeimsas Grahamas Ballardas (James Graham Ballard) gimė 1930 m. lapkričio 15 d. (Šanchajus, Kinija) – mirė 2009 m. balandžio 19 d. (Londonas, Jungtinė Karalystė) – tai anglų rašytojas ir eseistas.
Gimė 1930 m. Šanchajuje, Kinijoje, kur tuo metu dirbo jo tėvas. Gyvenimą Kinijoje apsunkino prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas, kurį Džeimsas su savo šeima praleido karo stovykloje. 1945 m. pabaigoje šeima grįžo į Didžiąją Britaniją, tačiau po poros metų išvyko atgal į Kiniją, palikę jį gyventi su seneliais. 1949 m. Džeimsas įstojo į medicinos universitetą, ruošdamasis tapti psichiatru.
Įkvėptas psichoanalizės ir tapytojų siurrealistų, pirmaisiais medicinos studijų metais jis pradėjo rašyti avangardines noveles. 1951 m. parašyta novelė Žiauri popietė (The Violent Noon) laimėjo kriminalinių istorijų konkursą ir buvo publikuota studentų laikraštyje. Padrąsintas literatūrinės sėkmės, Džeimsas nutraukė medicinos studijas.
Pradėjo anglų literatūros studijas viename iš Kembridžo universitetų, tačiau pirmų metų pabaigoje jas nutraukė. Jaunasis rašytojas ėmė prekiauti enciklopedijomis. Tęsė apysakų rašymą, tačiau niekas jų nepublikavo.
Būdamas dvidešimt ketverių, įsidarbino Karališkosiose Oro Pajėgose (Royal Air Force) ir buvo išsiųstas į Kanadą. Šis gyvenimo posūkis turėjo reikšmingos įtakos tolimesnei rašytojo karjerai. Amerikietiškuose žurnaluose Džeimsas atrado mokslinės fantastikos žanrą ir parašė pirmąją šio žanro apysaką Pasas įamžinybę (Passport to Eternity).
Po metų grįžo į Didžiąją Britaniją, kur susituokė ir susilaukė trijų vaikų. 1956 m. debiutavo mokslinės fantastikos žanre, publikavęs dvi apysakas Pabėgimas (Escapement ) ir Prima Beladona (Prima Belladonna). 1960 m. tapo mokslinės fantastikos žurnalo Ambit redaktoriumi.
Po pirmojo savo romano Vėjas iš niekur (The Wind from Nowhere) publikacijos 1962 m. rašytojas nusprendė nebedirbti redakcijoje ir visą savo laiką skirti rašymui. Tais pačiais metais publikuotas ir sėkmės sulaukęs romanas Paskendęs pasaulis (The Drowned World) įtvirtino rimtą rašytojo vardą Naujosios Bangos (New Wave) judėjime.
1964 m. mirė rašytojo žmona. Nepaisant patirto šoko ir sunkumų vienam auginant tris vaikus, jis toliau tęsė sėkmingą rašytojo karjerą.
1969 m. išspausdintas trumpų apsakymų-vizijų rinkinys Žiaurumo paroda (The Atrocity Exhibition) buvo sutiktas prieštaringai („dėl„chuliganiško turinio”) ir JAV leidėjas Doubleday beveik visą kūrinio tiražą sunaikino dar iki jo išplatinimo. Nepaisant negandų, darbas autoriui pelnė pripažinimą ir tapo vienu svarbiausių jo bibliografijoje. 2001 m. sukurta ekranizacija.
Kūrinio skyrius, pavadintas Crash!, įkvėpė rašytoją surengti autoavarijose sumaitotų automobilių parodą Naujųjų Menų Laboratorijoje. Tiek knygos skyriuje, tiek parodoje autorius nagrinėjo autoavarijų seksualinį potencialą. Visa tai suteikė pagrindą 1973 m. parašytam tos pačios tematikos romanui Avarija (Crash).
Romanas buvo sutiktas prieštaringai. 1996 m. pasirodžiusi knygos ekranizacija (rež. David Cronenberg) Didžiojoje Britanijoje sukėlė pasipiktinimo bangas ir leidinys Daily Mail sukilo kovai už filmo uždraudimą.
Įdomu tai, kad netrukus po knygos Avarija išleidimo, rašytojas pats išgyveno rimtą autoavariją.
Reikšmingiausiu rašytojo darbu laikomas romanas Saulės imperija (Empire of the Sun) (1984 m.), įkvėptas rašytojo vaikystės Šanchajuje ir Antrojo pasaulinio karo išgyvenimų. Knyga tapo bestseleriu ir pelnė rašytojui ne vieną apdovanojimą (tame tarpe ir Booker Prize bei Guardian Fiction Prize). Pagal šią knygą 1987 m. Styvenas Spilbergas pastatė filmą tuo pačiu pavadinimu, nominuotą 6 Oskarams.
Džeimsas rašė apsakymus ir straipsnius britų spaudai iki pat savo mirties 2009 m.
Rašytojas turėjo įtakos ir muzikos pasauliui (jo kūryba savo dainų tekstuose rėmėsi ir tokie muzikos kūrėjai kaip Joy Division, Madonna). Jo kūryba buvo spausdinta britų leidinyje The Guardian, jos ekranizacijos transliuojamos BBC kanalu.
Bibliografija lietuvių kalba:
- J. G. Ballard. Avarija: romanas. Iš anglų kalbos vertė Marius Burokas. – Kaunas: Kitos knygos, 2010. – 192 psl.
- J. G. Ballard. Saulės Imperija. Iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė, redaktorė Audra Kairienė. – Kaunas: Kitos knygos, 2010. –312 psl.