Rašyk
Eilės (78155)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 4 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Deividas Herbertas Lorencas

David Herbert Lawrence

Apie:

Deividas Herbertas Lorencas (David Herbert Lawrence) gimė 1885 m. mažame Anglijos kalnakasių miestelyje Ystvude angliakasio ir buvusios mokytojos šeimoje. Rašytojas augo vargingoje aplinkoje, kadangi tėvas buvo smarkiai linkęs į alkoholį, dėl to šeimą nuolatos kamavo finansiniai nepritekliai. Pomėgį literatūrai Deividas paveldėjo iš savo išsilavinusios motinos, kuri nuo mažumės skatino sūnų siekti aukštesnių tikslų.

Vaikystėje rašytojas buvo silpnos sveikatos ir jau tuomet skyrėsi nuo savo bendraamžių tuo, kad neketino sekti angliakasio tėvo pėdomis. 1897 m. pradėjo mokytis Notingemšyro mokykloje, o 1901 m. įsidarbino Notingemšyro medicininių priemonių įmonėje, po to ketverius metus dirbo pradinių klasių mokytoju.

1907 m. Deividas pradėjo rašyti, dalyvavo įvairiuose konkursuose, savo apsakymus ir eilėraščius spausdino laikraščiuose. 1911 m. šviesą išvydo pirmasis jo romanas Baltasis povas (The White Peacock), o po metų pasirodė ir antrasis jo kūrinys Įsibrovėlis (The Trespasser), susilaukę pakankamo skaitytojų dėmesio. Tuo pat metu Deividas susižadėjo su ilgamete mokyklos drauge Lui Barous.

Visgi 1912-ieji metai rašytojo gyvenime buvo lemtingi. Nuvykęs aplankyti seno profesoriaus, rašytojas besąlygiškai įsimylėjo jo vokiečių kilmės žmoną Frydą von Richthofen. Staigiai nutraukęs sužadėtuves, Deividas įkalbėjo Frydą palikti vyrą ir tris vaikus bei kartu su ja išvyko į Bavariją. Po metų pasirodė jo trečiasis romanas Sūnūs ir meilužiai (Sons and Lovers). 1914 m. pora susituokė ir ėmė keliauti po įvairias šalis, ilgainiui apsistojo Anglijoje.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, pora buvo įtarinėjama šnipinėjimu, jiems nebuvo suteikti pasai ir galiausiai 1917 m. jie turėjo palikti Anglijos miestą Kornvalį. Rašytojas vyresnybės nemalonę užsitraukė ir savo knyga Vaivorykštė (The Rainbow), kuri dėl savo seksualinio pobūdžio buvo uždrausta. Visgi Deividas ir toliau nenustojo rašyti. Pasibaigus karui, pora kurį laiką buvo apsistojusi Amerikoje, tačiau 1927 m. Deividas susirgo tuberkulioze ir atvyko į Italiją.

Florencijoje jis parašė garsiausią savo romaną Ledi Čaterli meilužis (Lady Chatterley‘s Lover), kuriame detaliai pasakojama turtingos ištekėjusios moters ir jos vyro valdoje dirbančio darbininko meilės istorija. Dėl pornografinio pobūdžio knyga buvo uždrausta Anglijoje ir Amerikoje. 1928 m. romanas buvo išleistas privačiai, po to pasirodė nemažai jo vertimų į kitas kalbas, knyga netgi buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn pagal 1959 m. „Nepadorių leidinių aktą“ ir galiausiai buvo išteisinta teisme, kur dalyvavo garsūs to meto autoriai kaip ginantys liudininkai.

Taigi 1960 m. teismo sprendimu Anglijoje romanas visgi buvo išspausdintas, nors ir sukėlė begalinį visuomenės dalies pasipiktinimą. Leidimas išleisti tokio pobūdžio knygą buvo smarkus posūkis anuometinėje literatūroje, kadangi pirmą kartą buvo leista taip atvirai ir drąsiai nagrinėti seksualinio pobūdžio temas to meto kultūroje. Šiuo kūriniu rašytojas visam laikui įsitvirtino garsiausių Anglijos modernizmo rašytojų gretose, išdrįsęs peržengti tuo metu vyravusias tradicijas, atkreipdamas dėmesį į seksualinius moters troškimus, atvirai aprašydamas jos patirtus malonumus, taipogi nuoširdžiai pažvelgdamas į seksualinį ryšį tarp vyro ir moters.

Pamažu blogėjant sveikatai, Deividas rašė mažai. 1930 m. mirė nuo tuberkuliozės, sulaukęs vos 44 metų.

Rašytojo kūriniai (romanai):

The White Peacock (1911); The Trespasser (1912); Sons and Lovers (1913); The Rainbow (1915); Women in Love (1920); The Lost Girl (1920); Aaron‘s Rod (1922); Kangaroo (1923); The Boy in the bush (1924); The Plumed Serpent (1926); Lady Chatterley‘s Lover (1928); The Escaped Cock (1929); The Virgin and the Gypsy (1930).

Bibliografija:

Mylinčios moterys: romanas/ iš anglų k. vertė Lilija Vanagienė. ‒ Vilnius: Vaga, 1994. ‒ 493 p.

Ledi Čaterli meilužis: romanas/ iš anglų k. vertė Regina Chijenienė. ‒ Vilnius: Tyto Alba, 1995. ‒ 364 p.

Sūnūs ir meilužiai: romanas/iš anglų k. vertė Milda Keršienė. ‒ Vilnius: Tyto Alba, 1996. ‒ 558 p.

Nuorodos:

http://www.dh-lawrence.org/biography.html

http://www.online-literature.com/dh_lawrence/

http://www.biography.com/people/dh-lawrence-17175776

 



Gimė: 1885-09-11
Mirė: 1930-03-02
 


Knygos

Mylinčios moterys
Deividas Herbertas Lorencas
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą