Rašyk
Eilės (74930)
Fantastika (2209)
Esė (1513)
Proza (10612)
Vaikams (2539)
Slam (50)
English (1152)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 30 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Danutė Vailionytė-Narkevičienė

Danutė Vailionytė-Narkevičienė gimė tarpukario Lietuvos Laikinojoje sostinėje Kaune, 1927 m. sausio 28 d., Liudo Vailionio ir Janinos  Opanavičaitės šeimoje. Tėvas profesorius Liudas Vailionis, baigęs Krokuvos universitetą, buvo vienu iš Lietuvos aukštosios mokyklos kūrėjų, Šaulių sąjungos organizatoriumi, botanikos tyrinėjimų Lietuvoje pradininku.

1944 m. baigusi „Aušros“ mergaičių gimnaziją, įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų  fakultetą, specializacijai pasirinkdama istoriją. Lygiagrečiai lankė Kauno dramos studiją. Kai Humanitarinių mokslų fakultetas buvo perkeltas į Vilnių, Danutė Vailionytė nedvejodama pasirinko universitetines studijas, kurias baigusi  1949 m. dirbo pedagoginį darbą Kauno 4-oje vidurinėje mokykloje (dabar S. Dariaus ir S. Girėno gimnazija). Vėliau darbą tęsė Kauno kooperacijos technikume, neakivaizdžiai baigė prancūzų kalbos studijas Maskvoje ir laisvai kalbėjo prancūziškai.

Danutė Vailionytė-Narkevičienė žinoma ne tik kaip aktyvi visuomenininkė, moterų judėjimo puoselėtoja, bet ir publicistė, rašytoja. Parengė daug publikacijų apie iškilias Lietuvos moteris. Keletas jų:

Tyliai dirbusi savo darbą /Apie Vincentą Matulaitytę-Lozoraitienę/, Apie Čiurlionių šeimą ir jų draugystę su Vailioniais, įėjusi į pasaulio kultūros istoriją /Apie Amerikos lietuvę profesorę Birutę Ciplijauskaitę/.

1999 m. išleistoje knygoje Istorija ir dabartis – D. Vailionytės straipsnis „Lietuvos universitetų moterų asociacijos istorijos ir veiklos bruožai“.

2011 m. išleido monografiją apie savo tėvą, profesorių Liudą Vailionį (Danutė Vailionytė. Liudas Vailionis. Vytauto Didžiojo universitetas.- Kaunas, 2011, 365 p.)

2017 m. rugsėjo mėn. visuomenei pristatė knygą „Honorata“ (Danutė Vailionytė. Honorata. Biografinė apybraiža. – UAB Arx reklama. – Kaunas, 2017, 317 p.) Knyga apie Honoratą Ivanauskienę, garsią tarpukario moterų judėjimo veikėją, gamtininko profesoriaus Tado Ivanausko žmoną.

Knygose panaudota unikali istorinė medžiaga,  atskleidžia neeilinių asmenybių gyvenimą ir veiklą, bet kartu atkuria jų gyvento laikotarpio dvasią.

2017 m. sausio 26 d. Danutei Vailionytei-Narkevičienei už nuopelnus Lietuvos švietimui, mokslui, dvasinei nacionalinei kultūrai įteiktas Lietuvos švietėjo, matematikų patriarcho Zigmo Žemaičio (1884-1969) medalis.

Danutė Vailionytė-Narkevičienė taip pat buvo viena iš „Lietuvai pagražinti draugijos“ atkūrimo iniciatorių.

D. Vailionytė buvo ir viena iš  akcijos dėl  moterų pavardžių galūnių rašybos nenurodant jų šeimyninės padėties iniciatorių, kurią  2003 m. Valstybinė kalbos komisija įteisino.

 Gimė: 1927-01-28
Mirė: 2017-10-12
 


Knygos

Honorata
Danutė Vailionytė-Narkevičienė
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą