Rašyk
Eilės (71809)
Fantastika (2153)
Esė (1687)
Proza (10291)
Vaikams (2488)
Slam (47)
English (1084)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 9 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Ben Okri

Ben Okri (toliau Benas Okri) – šiuolaikinis anglų rašytojas, Nigerijos išeivis. 

Gimė 1959 m. kovo 15 d. centrinėje Nigerijoje nigeriečių šeimoje. Benui sulaukus dvejų metų, tėvas su šeima išsikraustė studijuoti teisės mokslų į Londoną.  Rašytojo vaikystės metai prabėgo Pikemo mieste Anglijoje, kur jis baigė pradinę mokyklą. 1968 m. šeima grįžo gyventi atgal į Nigeriją, kur tėvas teikė nemokamas teisines paslaugas Lago mieste. Tuo metu Nigerijoje vyko pilietinis karas, vėliau ne kartą atsispindėjęs Beno kūryboje. 

Sulaukęs 14-os metų ir dėl jauno amžiaus neįstojęs į universitetą, jis apsisprendė tapti rašytoju. Pradžioje rašė straipsnius ir apsakymus įvairiomis socialinėmis temomis, tačiau jo kūryba didelio dėmesio nesusilaukė. 

1970 m. Benas nusprendė palikti gimtąją šalį ir, gavęs stipendiją, įstojo į Anglijoje esantį Esekso universitetą, kur studijavo lyginamąją literatūrą. Netikėtai nutrūkus finansavimui, jis kuriam laikui atsidūrė gatvėje, apsistodavo parkuose arba pas draugus. Šiuo gyvenimo laikotarpiu rašytojas labai intensyviai griebėsi rašymo. 

1983 – 1986 m. Benas dirbo poezijos redaktoriumi tuometiniame West Africa žurnale, taip pat kūrė reportažus BBC World Service laidoms. Vos pasirodžius pirmajam jo romanui Gėlės ir šešėliai (Flowers and Shadows), autorių aplankė ilgai laukta tarptautinė sėkmė. 

Visgi dar didesnį kaip rašytojo pripažinimą jam pelnė garsiausias jo romanas Vargo kelias (The Famished Road), už kurį jis buvo apdovanotas Bukerio premija. 

Per ilgą savo karjerą Benas parašė 10 romanų, keletą apsakymų ir eilių rinkinių. Taipogi yra gavęs visuomeninę premiją už nuopelnus humanitariniams mokslams ir kultūrų sąveikai. 

1996 m. išleistas romanas Pavojinga meilė (Dangerous Love) – tai jaudinanti meilės drama, kurios užuomazgos rutuliojasi pilietinio karo nualintoje Nigerijoje. Tai pasmerkta meilė, kadangi įsimylėjėlius išskiria pats gyvenimas ir nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės. Knyga primena poetinį kasdienybės epą, kuriame išaukštinamas paprasto eilinio gyvenimo grožis ir prasmė. Joje gausu Afrikos tradicijų, kultūrinių elementų, mistikos ir paslaptingos šalies magijos, kurią rašytojas perteikia, remdamasis patosu ir aukštais moraliniais principais. Nors Beno kūryba daugumos kritikų yra priskiriama siurrealistinio pobūdžio literatūrai, jo apsakymuose ir eilėse gausu kasdieninės tikrovės atspindžių. 

Rašytojo kūriniai: 

Flowers and Shadows (1980); The Landscapes Within (1981); The Famished Road (1991); Songs of Enchantment (1993); Astonishing the Gods (1995); Dangerous Love (1996); Infinite Riches (1998); In Arcadia (2002); Starbook (2007). 

Bibliografija lietuvių kalba: 

Pavojinga meilė: romanas/ iš anglų k. vertė Zita Marienė. – Vilnius: Alma littera, 1999. – 351 psl. Gimė: 1959-03-15
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą