Rašyk
Eilės (74269)
Fantastika (2201)
Esė (1498)
Proza (10537)
Vaikams (2511)
Slam (49)
English (1139)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 10 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Anė Brontė

Anne Brontë

Apie:

Anė Brontė (Anne Bronte) – jauniausia Šarlotės ir Emilės sesuo – gimė 1820 m. Torntone, Jorkšyre. Jos tėvas  - Patrikas Brontė, airių kilmės dvasininkas, didesnę gyvenimo dalį buvo pastoriaus padėjėjas. Po motinos mirties, kai Anei tada buvo vos vieneri metai, mergaitę ėmė prižiūrėti teta Elizabetė Brenvel, griežta ir reikli moteris. Šeši Brontės šeimos vaikai daug skaitė, taip susikūrė savo fantastinį pasaulį.

Anė nuo mažens buvo jautri ir melancholiška, ji anksti pradėjo guvernantės tarnybą. Dirbant Robinsonų šeimoje, čia atvyko ir jos brolis Brenvelas, kuris ėmė mokyti dvylikametį Robinsonų sūnų. Aistringas ir nesėkmingas Brenvolo ir ponios Robinson romanas sužlugdė brolio gyvenimą – jis ėmė girtauti. Savo romanuose Agnesė Grėj ir Vailgfel Holo nuomininkas Anė kaip tik ir panaudojo tuo savo gyvenimo epizodus, kai dirbo guvernante.

Anės Brontės romanai ir eilėraščiai buvo išleisti Ektono Belo (Acton Bell) slapyvardžiu. Tuo metu buvo paplitusi nuomonė, kad Karero (Šalotės), Eliso (Emilės) ir Ektono (Anės) Belų kūriniai „yra parašyti vieno asmens“. Tik po Anės ir Emilės mirties Šarlotė oficialiai paneigė šią versiją ir paskelbė tikrąsias „Belų“ kūrinių autores.

Anės Bronės romanas Agnesė Grėj kaip ir Emilės Vėtrų kalnas, beveik pusantrų metų atkakliai buvo siūlomi įvairiems leidėjams ir visų buvo labai greitai ir negarbingai atmetami. Kai pagaliau buvo priimti, ištisus mėnesius pragulėjo leidykloje ir jų leidimas labai užtruko. Tuo metu pasirodė Šalotės šedevras Džeinė Eir. Nei Anė, nei Emilė nenuleido rankų. „Tačiau prisiartino didelė permaina: nelaimė atėjo tokiu pavidalu, apie kurį baisu pagalvoti ir skaudu prisiminti. Pačiame dienos darbų įkarštyje darbininkės sukniubo po savo našta“ – rašė Šarlotė Brontė. Emilė susirgo pirmoji ir džiovos nualinta mirė 1848 metų gruodžio 19-ąją. Ji dar nebuvo palaidota, kai susirgo Anė. „Aš mačiau, kaip tikėjimas padėjo jai ir didžiausių išmėginimų metu, ir paskutiniąją valandą, ir turiu viešai paliudyti, jog ramiai ir pergalingai lydėjo ją iki pat galo. Ji mirė 1849 metų gegužės 28-ąją“. Jai buvo dvidešimt devyneri.

Šiandien Anė Brontė, kaip ir abi jos seserys, žinoma visame pasaulyje. Garsiausios pasaulio leidyklos dideliais tiražais leidžia jų kūrinius, ir jos deramai užima garbingą vietą tarp žymiausių XIXa. pasaulio rašytojų.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Agnesė Grėj : romanas / iš anglų kalbos vertė Krisitna Miliūnienė. - Vilnius : Andrena : Dictum, 1997. - 284 p.


Gimė: 1820-01-17
Mirė: 1849-05-28
 


Knygos

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą