Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 18 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Anais Nin

Anais Nin

Apie:

Anais Nin (Angela Anais Juana Antolina Rosa Edelmira Nin y Culmell) – prancūzų kilmės amerikiečių rašytoja, moteriškosios erotinės literatūros pradininkė, novelių, daugybės kritikos straipsnių ir apsakymų autorė.

Gimė 1903 m. vasario 21 d. kubiečio pianisto ir prancūzų dainininkės šeimoje. Ninos vaikystė prabėgo Europoje, tačiau po tėvų skyrybų su motina ir dviem broliais buvo priversta kraustytis gyventi į Barseloną, vėliau į Niujorką. Sulaukusi šešiolikos metų, metė mokslus ir kurį laiką dirbo modeliu įvairiems menininkams.

1923 m. Kuboje Nina susituokė su pirmuoju savo vyru Hugu Parkeriu Guileriu, bankininku ir eksperimentinių filmų režisieriumi. Pora apsigyveno Paryžiuje, kur Nina pradėjo rašyti savo garsiuosius Dienoraščius (Diaries). Rašytoja vis labiau gilinosi į moteriškojo seksualumo prasmes, tuometinio meilužio, garsaus psichoterapeuto Ottu Rank, dėka ieškojo kalbos išraiškos priemonių užgimusiems potyriams aprašyti. 1939 m. dėl artėjančio karo Nina su vyru išsikraustė gyventi į Niujorką.

Dar gyvendama Paryžiuje, Nina buvo užmezgusi aistringą romaną su rašytoju Henriu Milleriu, nuo kurio buvo pastojusi, tačiau nėštumą nutraukė. Po jos mirties 1986 m. pasirodžiusiame viename jos dienoraštyje Henris ir Džiunė (Henry and June), atvirai pasakojama apie painius ir dramatiškus jos santykius su Henriu ir jo žmona, kuri buvo tikroji femme fatale. Ir nors Nina buvo heteroseksuali, šiai fatališkai moteriai visuomet jautė stiprų žavesį ir emocinę trauką. Tuometinis jos vyras, toleravęs visus žmonos romanus, minimas tik prabėgomis.

1947 m. Arizonoje Nina susituokė su šešiolika metų jaunesniu aktoriumi Rupertu Polu, palikusi savo pirmąjį vyrą ir ilgą laiką buvo oficialiai susituokusi su jais abiem. Visgi 1966 m. dėl iškilusių teisinių nesklandumų, santuoka su Rupertu buvo anuliuota, nors pora ir toliau gyveno kartu iki pat Ninos mirties.

Kaip rašytoją Niną labiausiai išgarsino jos dienoraščiai, kuriuos ji rašė įtraukdama asmeninius įvykius iš 1931 – 1977 m. laikotarpio. Juose ji išsamiai aprašė intymias gyvenimo patirtis, santykius su įvairiais savo meilužiais ir draugais - rašytojais, menininkais, psichoanalitikais ir kitomis to meto įžymybėmis. Ir nors pirmasis jos dienoraščių tomas pasirodė, kai jai buvo 63 metai, iki šių dienų yra išspausdinta penkiolika jų tomų.  

Šių dienų kritikai liaupsina Niną ir už jos erotinio pobūdžio literatūrą. Ji buvo pirmoji moteris rašytoja, išdrįsusi taip atvirai nagrinėti to meto Amerikos visuomenei draustinas temas. 4-ajame dešimtmetyje, iškilus pinigų stygiui, Nina su Henriu Milleriu ir keliais draugais ėmėsi rašyti pornografinio pobūdžio apsakymus anoniminiam šių pasakojimų kolekcionieriui, gaudami dolerį už lapą. Pradžioje planavusi niekuomet viešai nepublikuoti šių leidinių, visgi septintajame dešimtmetyje ji sutiko leisti juos išspausdinti pavadinimais Veneros delta (Delta of Venus) (1977) ir Paukšteliai (Little Birds) (1979). Pagal minėtąjį kūrinį Veneros delta tuo pačiu pavadinimu yra pastatytas ir nemažo populiarumo sulaukęs filmas. 

Savo erotiniais rašymais Nina kalbėjo apie savitą moteriškąjį seksualumą, kuris neturi būti tik veidrodinis vyro atspindys. Dieviškoji pirmapradė moters seksualumo jėga turi būti nuolatos maitinama per visišką atsivėrimą jai, taipogi atsidedant kūrybai. Pasak Ninos, įvairių prieštaravimų kupinas moters vidinis pasaulis yra visiškai atsiejamas nuo vyro, kadangi moteris viena yra priversta kovoti su savo nuolatiniais ciklais, audromis ir baimėmis, kurių vyrai nepajėgia suprasti.  

Kilus feminizmo judėjimui, Nina buvo traktuojama kaip jo idėjų šalininkė, buvo kviečiama skaityti paskaitas universitetuose. Tačiau rašytoja nebuvo linkusi veltis į politinius veiklos aspektus.

Paradoksalu, tačiau kaip rašytoja, iki 1960-ųjų metų Nina buvo ignoruojama. Nuo 1985 m. jos antrojo vyro iniciatyva po jos mirties buvo publikuoti visą gyvenimą rašyti kūriniai, pelnę Ninai dabartinį pripažinimą ir šlovę.

Mirė 1977 m. sausio 14 d. po trejus metus trukusios kovos su vėžiu Kalifornijoje.

Rašytojos kūriniai:

D.H. Lawrence: An Unprofessional Study (1932); 

House of Incest (1936);

Winter of Artifice (1939);

Under a Glass Bell (1944);

Cities of the Interior (1959);

Delta of Venus (1977);

Little Birds (1979);

Collages (1964);

The Early Diary of Anaïs Nin (?);

The Diary of Anaïs Nin (?);

The Novel of the Future (1968);

In Favor of the Sensitive Man (1976);

A Literate Passion: Letters of Anaïs Nin & Henry Miller (1987);

Henry and June: From a Journal of Love (1986),

Incest: From a Journal of Love (1992);

Fire: From A Journal of Love (1995);

Nearer the Moon: From A Journal of Love (1996).

 

Bibliografija (lietuvių kalba):

Paukšteliai: erotinės novelės/ iš anglų kalbos vertė Urtė Katinaitė. – Vilnius: Charibdė, 1996. – 157 psl.

 

 



Gimė: 1903-02-21
Mirė: 1977-01-14
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą