Rašyk
Eilės (74582)
Fantastika (2212)
Esė (1505)
Proza (10552)
Vaikams (2526)
Slam (50)
English (1136)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 32 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Sveikiname su Šv. Velykom

2019-04-21
Sveikiname su Šv. Velykom

Kviečiame paskaityti Marcelijaus Martinaičio mintis, publikuotas Bernardinai.lt pernai:

<...> „PO GAVĖNIOS, ilgų ir alinančių pasninkavimų, Velykų rytą tarsi nušvisdavo visi namai, kai ant stalo pasirodydavo margučiai. Juk dažniausiai dar būdavo ankstyvas pavasaris, prieblandos, pilkuma, o kiaušiniai lyg ir apšviesdavo mūsų namus, prašviesėdavo veidai. Anksčiau negu gamtoje, toje namų prieblandoje imdavo šviesti ryškios, grynos margučių spalvos, pranašaujančios pavasarį, gamtos atgimimą. O juk mūsų kaimo kasdienybėje taip maža būdavo spalvų.“ <...>

<...> „DAR VAIKAS GALVODAVAU APIE GYVYBĖS radimąsi. Man iki šiol ji tebėra didžiausia mįslė. Žmogus pridarė visokių mašinų, prietaisų, kuriais skraido, net susikalba, o negali padaryti nė mažiausio vabalėlio, kiaušinio, kurį vaikas laikydavau sugniaužęs rankoje. Tada pagalvodavau, kas tame kiaušinyje įtaisyta ar kažkieno padaryta, kad iš jo atsiranda gyvybė? O juk ir šiaip tarsi iš nieko atsiranda menkiausi gyviai, net šlykštūs šliužai, uodai, musės, mes, turėdami tokias mašinas, prirašę tiek knygų, nepadarome net gyvos skruzdės.

Ir dabar, kai laikai rankoje kiaušinį, mūsų visas išmanymas atrodo visai kitaip. Manau, ir kiaušinių marginimo paprotys kilo iš nuostabos, kad yra dalykų, kurių mes negalime patys sukurti. O ir vienas seniausių mitų sako, kas pasaulis amžių pradžioje gimė iš kiaušinio.“ <...>

<...> „MANO TĖVIŠKĖS ŽMONĖS VISOKIUS marginimus, dažymus, gražiai išaustus audinius vadindavo raštais. Sakydavo: gražiai išrašyti kiaušiniai, drobės, gūnios, net apie mergaičių padažytus skruostus sakydavo: gražiai išrašyti veideliai. Nežinau, kas iš mūsų rašto žmonių, kalbininkų rašymą pavadino raštu. O tai labai tikslu.

Manau, jog tas senovinis audinių, pjaustinių, papuošimų menas kažkada buvo tas pirmykštis raštas, ženklai, reiškę pasaulio ženklus, kuriuos, jau jų nesuprasdamos, dar mokėjo neraštingos kaimo audėjos, kiaušinių margintojos.“

Marcelijus Martinaitis

Visą straipsnį skaitykite čia >>

 

Ramybės, susikaupimo, tylaus džiaugsmo, sveikatos, švaros, kūrybiškumo ir darnos Jums, svetainės šakelės, žiedeliai, lapeliai ir pumpurėliai. :)

Rašyk.lt 

 


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-22 13:29
DurnAdomis
"negali padaryti nė mažiausio vabalėlio"

...padarys iš skaitmenų
nes nepavyko išvirt iš buljono
homonkulo
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-22 13:29
wentytwenty1
tik nesusireikšminkit,
esam tik ridenami kiaušinukai, iš kurių
kažkas gal kažkada, o gal jau, bet dar ne visai ... 

šventas Prisikėlimas
:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-22 08:52
MacteAnimo
Tegul garsiai pabeldžia pavasaris, šiluma ir Velykos!
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-21 20:18
RenapoezijaPlaštakė
Su šventom Velykom
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-21 11:03
Mrs Do
Labai puikūs palinkėjimai! :) su Velykom, su pavasario švente! Šventiškos nuotaikos, jaukumo, šypsenų. Pabudimo širdyje.
Įvertinkite komentarą:
Geras (4) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-21 09:09
Mužik Super Star
Dėkui! Geros šventės! O aš jums palinkėsiu ne tylaus, o garsaus džiaugsmo - ŠVĘSKITE TRIUKŠMINGAI IR SMAGIAI!!! Gyvenimas vieną kartą, o Velykos irgi ne kasdien!!!

Juk ir vakar Mužikui būnant Šv. Jokūbo bažnyčioje (prie Lukiškių a.) joje 3 kartus nuaidėjo ne tylios, o labai audringos ovacijos "Kristus prisikėlė!!!" ir džiaugsmingi plojimai. Gyvenkit su TA nuotaika!!!
Įvertinkite komentarą:
Geras (4) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2019-04-21 09:08
Nuar
Ramybės ir džiaugsmo visiems. Kuo mažiau skaudžių išgyvenimų ir kaip galima daugiau kasdienio gyvenimo grožio. Su Šventom Velykom.
Įvertinkite komentarą:
Geras (4) Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą