Rašyk
Eilės (72585)
Fantastika (2173)
Esė (1694)
Proza (10239)
Vaikams (2469)
Slam (49)
English (1093)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 142 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterMastymo demes
Viešas (05-23 09: 28)“Mąstantis žmogus- išsigimęs gyvulys”
J. J. Rouseau

Gyvename laikais, kai bene kiekvienas individas su pasimėgavimu deklaruoja mąstymą kaip vertybę. Tą daro pats nesusimastydamas, aklai sekdamas lengvai sukurstomos ir nesunkiai manipuliuojamos minios trypiamu visuotinai privalomu moralinių, dvasinių ir kitokių vertybinių nuostatų vieškeliu. (Nuostatų, sukurtų tik asmenybės bei individualumo varžymui, nuostatų, kuriomis naiviai mėginama užmaskuoti visuomenės ydas bei netobulumą).
Tuštybės genamas žmogus virš visko kas natūralu iškėlė evoliucinės raidos klaidą - protą, kurį vedina atsitiktinumo rankos jam suteikė gamta. Protas, ir jo įtakotas mąstymas viso labo tėra nukrypimas nuo įprastų gamtinės pusiausvyros sąlygų, nenumatytas smegenų veiklos šalutinis produktas, atsiradęs pakitus smegenų masei. Ne atsitiktinai mąstymas pasireiškia tik vienoje gyvosios gamtos grandyje- žmonėse. Tai tarsi kokia mutacija, lėmusi homo sapiens sapiens- savotiško Žemės viruso nestabdomą plitimą.
Mąstymas, kad ir kaip bebūtų puoselėjamas ir aukštinamas, niekada nepajėgė paversti žmogaus kažkuo kitu, ne instinktų ir baimių valdomu gyvuliu. Paprasčiausiai gyvuliškumui buvo suteikta daugiau subtilumo ir rafinuotumo- melas, klasta, veidmainiškumas, kerštas- visa tai tik gyvuliškos prigimties atmainos sustiprintos bei iskreiptos to nuostabaus „pažangos variklio“- proto. Mąstymas niekada nepajėgė sustabdyti karų- priešingai, pasitelkiant jį buvo tik tobulinamos kariavimo priemonės, didinami smurto ir rafinuoto žiaurumo mastai.
„Mąstantis“ žmogus ne kas kita kaip gyvulys, kuriam buvo suteikta proga laisvai ir neribojamai reikšti save. Tą jis ir daro- kiekviename savo žingsnyje demonstruoja prigimties ydas. Protas atrišo rankas, suteikė žmogui nepaprastą veiksmų laisvę ir galią. Tačiau su didele galia ateina ir didelė atsakomybė. Gaila, kad būtent jos žmogaus prigimtyje ir stinga...
2005-06-16 09:52
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2005-06-23 00:49
ir kiti
nenumatytas? o kas yra numatyta? fosilijos gal?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-06-17 17:48
Hannibaal_Barca
Proto kritika? Kas gi, jei ne pats protas kuria visas ribas, rėmus, klišes etc? O dabar štai ima ir įvardija save kaip... gamtos klaidą? Ar neatrodo Jums tai kaip tam tikras autofagijos paradoksas?
Esė nuotaika gan anarchistiška. Jau vien ko J.J. Ruseau sentencija verta. Bet labai gera tema filosofiniam disputui. Jei Autorius manosi galįs ir turįs noro diskutuoti, maloniai kviečiu į svečius. Ir tikiuosi konstruktyvaus pokalbio
:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-06-17 00:14
profesoriux
Žiūriu niekas prozos neskaito, nu taj aš irgi prisidėsiu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą