Kad tu gimtum permainų laiku (kinų prakeiksmas)
Spalio revoliucija
Pirma klasė. Visi mokomės dainą “Į mėnulį paleista greit nuskriejo raketa”. Elementoriaus paveikslėlyje - raketa su raudona vėliava. Mokytoja, nebeatsimenu kodėl pavaduojanti mūsų nuolatinę mokytoją, sako: “vaikai, o kada buvo spalio revoliucija? ” Vaikai tyli. Mokytoja – “Kaip jūs taip nežinote? 1917 metais! ”
Parbėgu namo – “Mama, aš žinau, kada įvyko spalio revoliucija! ”
Mama piktokai suprunkščia: “Na, ir kas? ”
Staiga pirmą kartą suvokiu, kad jeigu mamai ta spalio revoliucija toks „na, ir kas”, vadinasi, kažkas su ja ne taip. Visgi, tai nesukliudė dar ilgą laiką žiūrint į kokio nors rašytojo ar veikėjo gyvenimo datą paliūdėti – na, va, vargšelis... Jam tik dveji metai buvo likę iki spalio revoliucijos!..
Viena iš vėlyvesnių klasių – rusų k. mokytoja rodo vieną iš daugelio Lenino paveikslų, kur jis raudono dangaus fone. Klausimas – kodėl dangus raudonas? Aš sakau: "Gal dėl to, kad per revoliuciją žuvo daug žmonių? Mokytoja "Ne, per revoliuciją kaip tik žuvo labai mažai žmonių. "
Bet įtarimų tik gausėja.
Okupacija
Muzikos mokykloje ėjome oratoriją „Nelieskite mėlyno gaublio! ” E. Balsio muzika, V. Palčinskaitės eilės pagal ciklą „Baltosios nykštukės”. Šiurpus kūrinys apie karą, mirties stovyklas - "aš - mažas apsiaustas virš krematoriumo. Kai vandenys tyli, kai laikrodžiai vėlina, aš - tavo vienintelė vaikiška vėliava" (citata iš atminties) Hitleriniai okupantai, dujų kameros.
Važiuodamas troleibusu namo baisiai išsigąstu karo, bėgu pas mamą. Mama ramina, aš berods sakau: „bijau ir okupacijos... ” Mama vėl gūžteli pečiais: „šitiek metų okupuoti gyvename ir nieko... ” Puolu aiškintis, kaip gi čia mes okupuoti, jeigu nebombarduoja, gatvėse nėra tankų?! Viską žinanti mama paaiškina, kad okupacijai – tai nebūtini tankai. Dabar tai bandau įrodyti kasdieniams pašnekovams iš Rusijos – bet man toli iki mamos talentų.
Ar turėtų būti daugiau?