Rašyk
Eilės (72585)
Fantastika (2173)
Esė (1694)
Proza (10239)
Vaikams (2469)
Slam (49)
English (1093)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 134 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterAš dažnai mąstau apie žodžius. Turbūt, tai būdinga lietuviams. Juk turime daug patarlių, kaip pvz. “Moki žodį, žinai kelią” (kai kam labai padeda), arba “ Žodis žvirbliu išlekia, bet jaučiu sugrįžta”. Nežinau, kaip jums, bet man labai tinka ši patarlė. Kartais atrodo, kad mano mąstymas nespėja su žodžiais. Jie ereliais išlekia iš burnos, o mąstymas velkasi iš paskos. O paskui, dažniausiai, jie sugrįžta…Nebūtinai jaučiais. Gali traukiniais ar autobusais, netgi sunkvežimiais. Taigi, atvažiuoja ir užvažiuoja kaip reikiant. Todėl su žodžiais reikia elgtis atsargiai. Švelniai. Malonybiškai. Gerai, kad dauguma žodžių turi savo saldžiuosius variantus, tokius kaip “ saulutė”, “ močiutė”, “raganėlė”, “gyvačiukė”, kurie sielą atgaivina, sušildo ir nuramina. Bet yra tokių, sakyčiau, niekam tikusių žodžių, kurių niekaip nesušvelninsi, nesuminkštinsi, nepaglostysi. Jie duria kaip kaktuso dygliai, ir nieko negali padaryti. Vienas iš jų yra žodis “kyšis”. Tarp mūsų visuomenėje dažniausiai vartojamų žodžių jis tiesiog styrote styro, kyšo kaip kokia yla iš maišo. Man dar niekur neteko girdėti sakant: “jis davė kyšelį”. Tai toks nuodingas žodis, kad žmonės nuo senų laikų bijo jį garsiai ištarti, ir taria pašnibždom, gerai apsidairydami, arba turi mintyje ir paleidžia, apvilkę visai kitais rūbais. Kadangi šis žodis yra susijęs su įvairiomis kebliomis situacijomis, į kurias šiandien dažniau nei paprasti žmogeliai patenka aukšti valdžios asmenys, tai mūsų  masinės informacijos priemonės, besivaikydamos padorumo, ėmė vartoti visokius netikusius pakaitalus, kaip pvz. ”pamokėjimas”, ”pakiša”- šis žodis man ypač nepatinka. Taip ir įsivaizduoju plaukuotą ranką kišant pluoštą kupiūrų kam nors po sijonu ar į  kelnaites kaip striptizo bare.
O kartais žodis “kyšis” būna paslėptas po gudria sugaišto laiko, iškalbingų pauzių ir tuščių kalbų maskuote. Todėl reikia būti labai nuovokiam, turėti greitą orientaciją, kad suprastum, kas už viso to kyšo, kodėl visos jūsų pastangos, tvarkant vieną ar kitą reikalą tarsi atsimuša į nematomą sieną. Toks yra etiketas. Tokios yra elgesio taisyklės ir vargas tam, kas jų nežino. Tradicinė situacija – gydytojo kabinetas. Jei gydytojas jums valdingu tonu pareikštų: ” Duokite 100 litų kyšį”, jūs, turbūt, pagalvotumėt, kad jis išprotėjo. Todėl vargšas gydytojas, matydamas jūsų nenuovokumą, ilgai kuičiasi popieriuose, pasiunčia daryti kažkokių tyrimų, o kai grįžtate su atsakymais, jis būna išėjęs pietų. Jei jūs kantriai laukiate ir, jei vis dar nesugebate atskleisti šio tikrojo žodžio, gali paaiškėti, kad pakliuvote ne pas tos srities specialistą, kad jūsų kortelės čia niekada nebuvo, kad jūs netgi nesate gimęs ir iš vis neegzistuojate. Tiesa, dabar leidžiama duoti gydytojams nedideles dovanas. Bet mane vis kankina klausimas – kur riba tarp dovanos ir kyšio? Manau, kad mokslininkai turėtų atlikti tyrimus ir atsakyti į šį klausimą. Būtų labai gerai, jei turintieji daugiau patirties, pvz. seimūnai, atidavę mandatus, išleistų kokį nors “ Kyšių ėmimo ir davimo metodologijos vadovėlį”. Na, galimas ir paprastesnis variantas – brošiūra” Kaip elgtis imant ir duodant kyšį”. Perkamumas būtų geras, ir autorius (be jokių kyšių) iš to neblogai uždirbtų. Gerai būtų įvairiose įstaigose ir lanstinukų pamėtyti. Klientai turėtų ką paskaityti ir viskas jiems eitų kaip sviestu patepta (matote, net ir patarlių apie tai yra).
O aš, kaip matau iš šių pamąstymų nieko neuždirbsiu. Jei kas ir išspausdins, honoraro jokio nemokės. Todėl ir kyšio niekam neduosiu, nelaukit.
2004-08-05 19:51
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 14 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2005-01-21 10:39
Milcius
:))) 4
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-08-06 10:42
Svajoklis I
Man tai nebuvo juokinga.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-08-05 21:28
Kirvoboica
kyšiukas =))
nuo senų senovės, kad kažkam įtikt buvo dovanojamos dovanėlės, tik šiais laikais Kyšiu pavadinta piniginė dovana... o kokis šokoladas daktariūkščiui manau nieko bloga. :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2004-08-05 21:10
spindžiu
Tokiu laisvu stiliuku (kaip prie stalo su stikliuku) galima visai maloniai papilstyti. Lengva skaityt. Ir įdomu. Šedevro siekti būtų kvailystė, bet žmonėms pasakyt rimtus dalykus naudojantis jumoru yra puikus sprendimas:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-08-05 20:20
baklazanow
pastebejau kad gydytojaj vis uzkliuna. matyt lengviausias diskusiju objektas. pavalgyt jam irgi reikia, kad uz duru belaukdama nenumirtum. keistaj, ale tikraj tajp..
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą