Rašyk
Eilės (72444)
Fantastika (2183)
Esė (1493)
Proza (10249)
Vaikams (2479)
Slam (49)
English (1094)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterTomas Jokūbonis
Kvadratinio rato išradimas (I)

Kaip ateity nebūtų, ar neatsitiktų, mokslo sritis, kurią pirmiausia palietė kvadratinio rato idėja yra semantika. Kažkada neseniai buvau paprastų internetinių puslapių užsakovu pas vieną gabų pažįstamą kompiuteristą. Buvau pavargęs, gėriau kavą - o jis: "kaip šeima, kaip namai, kaip darbas" - šokinėjo lyg prieš laikiną bosą. "Patylėkim apie ką nors kitką" - pasakiau. Sekančią dieną ramiai gerti kavos negalėjau. Ja springau. Po mano pasakyto sakinio, kompiuteristas turėjo susitikimą su semantikais, ir norėdamas būti įspūdingu darant jų internetinį puslapį - mano žodžius pakartojo. O siaube. Pagal distribucinę žodžių analizę, mano sakinį pradėjo nagrinėti vos ne dešimties šalių semantikai ir tai netilpo į jų žinomus dėsnius. "Ką gavotumėte apie kvadratinį ratą? " - paklausiau. Galėjau kavą gerti ramiai. Kvadratinio rato sąvoka seniausiai buvo ištyrinėta, išanalizuota ir apibendrinta. Jokių netikėtų semantinių idėjų niekam seniausiai nebekėlė.
Atvirai pasakius, jau būdamas kvadratinio rato išradėju ne kartą mąsčiau: kaip žmonės išrado paprastą ratą. Na Saulės diskas, Mėnulis, ir krūva kitų pavyzdžių milijonus metų buvo kaip sufleravimas. Deja, žmonės ilgai statė stačiakampius namus. Neapvalus akmuo ar neapvalus rąstas buvo statybinės medžiagos prabanga. Dar ir šiandien rusena tūkstančiai idėjų, kaip iš apvalios medienos supiauti neapvalias lentas. Minčių kelias, kaip padaryti kvadratinį ratą nebuvo toks trivialus.
Pradžia turbūt buvo tada, kai aš, būdamas dvylikamečiu, susižavėjau smagia istorija, spausdinta žurnale moksleiviams. "Duokite man Lietuvos gaublį" - paprašė parduotuvėje vienas iš pirkėjų. Pardavėja kultūringai paaiškino, kad dabar tokio gaublio neturi ir pirkėjas ramiai išėjo. "Visokių žmonių būna" - palingavo galvą kitas pirkėjas, bet paprašė rašalo septintai klasei, bei sąsiuvinių rutuliukais. Ilgai žavėjausi ta istorija ir man vaikui  knietėjo sugalvoti kažką dar įmantriau, tačiau realaus, kad visus tos istorijos dalyvius nustebinti. Tarp daugelio apgalvotų idėjų buvo ir dviračio su kvadratiniais ratais idėja.
Atsisitiktinai kaip tas ratas turėtų veikti galvojau 1987-1988 metų žiemą, kai netyčia vos nepartrenkė paslydusi mašina  Vilniaus Čiurlionio ir Sierakausko gatvių sankryžoje. Krūptelėjau nes net paliečiau tos mašinos stogą. Na kievienas ištiktas tokio šoko žmogus niekad neturi kam pasiskųsti. "Kokios genialios idėjos vos neužmušė mašina trivialiais apvaliais ratais" - piktai pagalvojau ir grįžęs namo pradėjau piešti to vakaro minčių eskizus. Juose iki kvadratinio rato nedaug tetrūko. Nusileidęs į savo dirbtuvėlę rūsyje, pasigaminau modelį. Ir, net mano paties nuostabai, ratukas puikiai ir smagiai veikė.
Netrukus, prasidėjus privačios veiklos erai SSSR, įsteigiau savo konstruktorių kooperatyvą. Sugalvojau jam įmantrų ir patrauklų pavadinimą. Tačiau miesto rajono valdyba galvojo kitaip ir savo posėdžio metu pavadino mano firmą "Išradimas". O semantini siaube, tebūnie atleista tų laikų miesto deputatams. Juk mes projektavom už pinigus labai žemiškus dalykus, o su užsakovais reikėjo bendrauti man. "Ką jūs ten išradinėjat? - su sarkazmu klausdavo paprasti žmonės. Bet santykiai buvo pinigai - biznis. "Kvadratinius ratus" - pasakydavau, išsitraukdavau to rato modeliuką, parodydavau kaip rieda, įvairių sulaukdavau reakcijų. Tačiau firmos vardą, tiksliau pavadinimą, apginti pavykdavo - ne visi žinojo istoriją apie Lietuvos gaublį. Tačiau visiems nepaaiškinsi. Kooperatyvo pavadinimui pasklidus po tarptautinius katalogus, kažkas nepatingėjo panagrinėti jį semantiškai vos ne per mikroskopą. Išvada buvo negailestinga: "Išrad" - tai kažkas paslaptingo, susijusio su naujais " gorbačiovo perestroikos" vėjais, "im"- tai importas, o "mas"- tai "maš", kaip Azovmaš ar Atommaš - galingos mašinų industrijos pavadinimui būdinga galūnė. Mano firmos adresu pradėjo plaukti katalogai ir pasiūlymai iš viso pasaulio sunkiosios ir lengvosios mašinų gamybos pramonės. Parodyti jiems kvadratinį ratuką neturėjau jokios galimybės. Jei ne hiperinfliacija ir ne ekonominė suirutė, gal būčiau įsteigęs rimtą biblioteką, tačiau reikėjo galvoti apie pinigus duonai, keisti firmos pavadinimą ir adresą. Naujieji patalpų savininkai vos nepadavė į teismą dėl sunkumų nuo plaukiančios jiems korespondencijos. Ačiū dievui advokatai tame neįžvelgė jokios nusikaltimo sudėties. Pasaulio mašinų gamybos pramonė su savo pasiūlymais netrukus aprimo, o gal tos pramonės ir pasiūlymų nebuvo tiek daug. Tačiau jaučiausi truputį prislėgtas ir kvadratiniu ratuku galutinai neapgintas. Prabilti apie kvadratinį ratą vėl, nusprendžiau po keliolikos metų: http: //jokubonis. 20megsfree. com  . Anglų kalboje "Square Wheel" semantiškai skamba daug čaižiau nei "Smirdantys Kvepalai". Tačiau iš rimtų filosofinių atsiliepimų supratau: kvadratinio rato laukia smagi ir spalvinga istorija, gal net "kampuotesnė" nei paprasto, niekam nekliūvančio, paprastučio apvalaus ratuko.
Bus daugiau.
2004-06-11 14:21
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 11 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2004-06-12 00:33
Maliciuos
Man kazkodel labai liudna tapo... Kvadratinis ratas... su tinklapiu... :(
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-06-11 15:59
Rudalevičius Vitoldas Ričardo
na Tomas rašyti moka. bet čia ne beletristika. ir šiaip arti publicistikos nuolat gyvenąs autorius šį kartą, kaip ir visada puikiu stilium, bet grynai publicistiškai nori supažindint mus su 'square wheel'. dėka semantinių įskiepų, gal galėtų straipsnis (jei ir visas tolygiai įdomus) būti papublikuotas 'pro stiklą'? bent jau mano tokia nuomonė. o šiaip, čia prozoje... net nėra kaip vertinti. susilaikau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-06-11 14:50
kaiva
supratau, kad nieko nesupratau
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą