Rašyk
Eilės (73324)
Fantastika (2195)
Esė (1496)
Proza (10378)
Vaikams (2516)
Slam (49)
English (1117)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterKaip senas suvalkietis nuo giltinės slėptis nustojo
Jau esu rašęs, kad dabartinis suvalkietis turi senųjų sūduvių pradą. Nebūtų jis suvalkietis jeigu neturėtų tik jam vienam būdingo požiūrio į gyvenimą, kuriuo jis dažniausiai, neįskaudindamas kitų, paprasčiausiai juos tik prajuokina. Taip atsitiko ir senam suvalkiečiui, kuris bijojo mirties.
Senatvėje suvalkietis dažnai pagalvodavo apie artėjančią mirtį todėl jam ir gimė mintis kaip nuo tos viešnios apsisaugoti. Žinoma, mirtį jis įsivaizdavo taip kaip ją piešia krikščionys. Atseit, mirtį nešioja giltinė, žmogaus griaučių pavidalo būtybė, ginkluota dalgiu, kuri ir pjauna negailėdama, nei senų, nei mažų. Tačiau, anot, gudraus suvalkiečio ir šis monstras turi turėti savo silpnąsias puses, per kurias ją galima įveikti. Suvalkietis informacijos pradėjo ieškoti internete, kur veikiai surado patarimų: reikia su savimi turėti žirkles, kuriomis, norint įveikti giltinę, reikia nukirpti pastarosios ilgus nagus arba liežuvį.
Na, taip. Įtikinsite suvalkietį tokiomis pasakomis. Iš kur griaučiai gali turėti liežuvį? Arba, kaip aš nukirpsiu giltinės nagus jeigu jau gulėsiu mirties patale? Ir pradėjo suvalkietis vadovautis savu protu vis ieškodamas geresnių būdų įveikti giltinę. Ilgai mąstęs suvalkietis sumojo, štai ką: giltinė žmones pjauna ten kur jų daugiausia būna. O būna jų daugiausia: dirbančių dieną, miegančių naktį.
- Eureka! - sušuko suvalkietis. Juk aš galiu dieną miegoti, o naktį baladotis, kaip pelėdžiukas. Lai pjauna anksti besikeliančius vyturiukus.
Taip suvalkietis ir pradėjo gyventi: dieną miega, naktį blaškosi. Tikriausiai taip ir būtų numiręs, jeigu nebūtų sutikęs seno sūduvio, kuris jam paaiškino kas yra giltinė ir kodėl jos nereikia bijoti.
Pagal senųjų sūduvių tautosaką Giltinė yra labai svarbi deivė, deivės Laimos sesuo. Jeigu deivė Laima prižiūri žmonių gimimą ir likimą, tai deivė Giltinė prižiūri žmonių mirtį. Taip atsitiko, kad  Giltinė, kaip ir jos sesuo Laima buvo jauna ir graži moteriškė, tačiau per didelį nesusipratimą buvo palaidota gyva ir taip per septynerius metus tapo išdžiūvusia sena moteriške baltais rūbais, kuri jokiu dalgiu žmonių nepjauna, tik prižiūri, kad joks žmogus nebūtų palaidotas gyvas. Todėl kiekvienam mirusiam žmogui ji įgelia savo dvišaku liežuviu. Gal būt iš čia senieji pagonys jautė pagarbą žalčiams bei gyvatėms.
Kaip galvojate, kaip senas suvalkietis pradėjo elgtis sužinojęs tikrą tiesą apie Giltinę? Manau jis pradėjo jos nebebijoti.

Albertas Drešeris (artdreseris)
Marijampolė, 2013 05  06

P. S. Gal kai kam pasirodys pasaka per baisi vaikams, bet iš savo vaikystės prisiminimų galiu pasakyti, kad baisių pasakų klausydavausi maloniau, negu apie katinėlio palietą pieną. Be to, bandyti apsaugoti vaikus nuo gyvenimiškų dalykų yra baisesnis nusižengimas.
Pagarbiai,
Autorius

2013-05-07 11:50
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 2 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-24 20:00
Dvasytė
Mažiukams dar galima sekt prieš miegą;))
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-24 19:58
Dvasytė
Pirmą kartą išgirdau, kad atseit šitaip mirtį paišo krikščionys...nu matyt labai blogai įsivaizdavau, nes čia man atrodė toks mistikalo pasakinis vaizdavimo būdad ir tiek, o ne krikščiniškas:D Nu einam tadu toliau...griaučiai vadinasi liežuvio neturi, bet nagus kaip ir taip...nu pagal pasakojimą išeitų? Ty kaip jie jiems ir ant ko auga, jei mėsytės nebėr...ar čia tik suvalkečiai taip tiki ir spranta tiek tik, kad griaučiai tik liežuviaus negali tutlrėti, bet dar keletą kitokių, nekaulinių štučkių tai jau teip...ane?:D Aha! Ereka! Vis dėlto pasirodo Gitinė yra senųjų sudūvių deivė, ne krikščionių vansi...niu tai kap tada su tais krikščiniais?...ma kaip ir atviras klausimas tadu palieka...:D Nu pasaka man atrodo ne per baisi vaikams, bet per daug...nu biškį tokių neligiškumų turinti...o vaikai šiais laikais gudrūs ir jei paklaus - o ką, tai čia viskas taip neseniai buvo, nes dar Gogoliui tai ji neįkando...??? Nu bet rašo, kad pagonybėj dar, nes tas liežuvius dvišakas, bet kaip ir laikai tada nesutampa...o jei kokia mergikė gudri ir mielaširdinga paklaus, - o kodėl seneli, ji negali jų tiesiog pažadinti, kad visi pamatytų, kad dar gyvas ir nepalaidotų??? Jeigu jau ji tokia gera, kad nenori, jog ir jiems taip atsitiktų kaip jai, niu?:D
Internetas kaip ir tinkamas, tokie perpynmai laikų vaikams kaip ir tinkami bei suprantami dabar...Bet čia manau tas internetas gal kaip nuoroda daugiau tarnauja, kur vaikams daugiau ir gal net tiksliau pasiskaityt apie visą tai, visas deives ir visą kitą, nei kad senelis perskaitė, suorato ir perteikė;D
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-17 01:21
klimbingupthewalls
Pasaka nėra baisi, bet pradžioje suezino Giltinės pritempimas iki krikščionybės.

Ši vieta nelogiška:
Ilgai mąstęs suvalkietis sumojo, štai ką: giltinė žmones pjauna ten kur jų daugiausia būna. O būna jų daugiausia: dirbančių dieną, miegančių naktį. 
Nes dieną ir naktį, tai ne kur, o kada. Net vaikams aišku.

Neaišku, kuo tas suvalkietis apskritai tiki. Jeigu krikščionis, tai neturėtų burtų apsaugai ieškoti internete, o tiesiog pasimelstų ir lauktų mirties. Jeigu pagonis, tai savaime aišku, kad žinutų, kas ta Giltinė nuo pat pradžių ir t.t.

Na už bandymą skiriu 2, bet priekaištų vadinti galima nemažai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-13 10:02
St Sebastianas
Kurinėlis atrodo labiau kaip juodraštis ar santrauka, nei kaip savarankiškas darbas. Už lietuvių mitologijos populiarinimą 2.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-07 15:03
bibliotekininkė
Taip, pamenu vaikystėje labai mėgau skaityti baisias sakmes ir padavimus, nuo kurių pagaugais.. Gal dėl to visas mano dabartinis baikštumas, bet dabar ne apie tai. Jeigu vertintumėme kaip sakmę, pasakojimas gana neblogas. Ir ta giltinė tinkamai pavaizduota, ir šiurpuliai bėga beskaitant. Deja, tam tikros detalės kliūva. Niekaip man tas internetas prie sakmės žanro nesiderina, ir net komiškai atrodo tas senukas suvalkietis, prie kompiuterio prilipęs. Gal šių dienų realijos ir tokios (vis dar nustembu, vienuoles su „mobiliakais“ rankose pamačiusi), tačiau jomis teksto apkrauti nereikėtų. Jos iš karto išmuša iš vėžių, mat tas internetinio senuko įvaizdis dar nėra mūsų sąmonėje prigijęs kaip savaime suprantamas įvaizdis. Ne gana to, tekstas skaitėsi sunkokai, tad vaikams, mano manymu, būtų šiek tiek per painus. Vertinimas: 1.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-07 12:35
Lengvai
Pradžioje „suvalkietis“ kartojama tikrai per dažnai, skaitant taip ir kabinasi už to vieno žodžio, galima juk keisti į „senukas“, „vyras“, „vyriškis“ ir panašiai.

Pabaiga pribloškė: Kaip galvojate, kaip senas suvalkietis pradėjo elgtis sužinojęs tikrą tiesą apie Giltinę? Manau jis pradėjo jos nebebijoti. – nepykit, bet čia dabar kas? Jeigu jau pasakojate “kaip senas suvalkietis nuo giltinės slėptis nustojo”, tai ir papasakokite. Dabar nei jis slėpėsi per daug (norėtųsi ilgesnės ir įdomesnės istorijos), nei nustojo, nes autorius tik pasako, ką jis mano, o kaip ten buvo…

0
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-06-01 11:16
Aurimaz
Atlikimas prastas. Idėja gal ir nieko, vaikučiai, sulaukę 11 ar dvylikos metų po tokios pasakos dar turėtų užmigti be problemų. Visa bėda autoriaus pastangose, kurių nerasta. O ypač suerzina ta Drešerio reklama po kūriniu.  Turėtumėt suprasti, autoriau, kad jūsų vardą automatiškai VIRŠ kūrinio įpaišo, papildomai piarintis nebūtina.

2 balai
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-23 23:17
Laukinė Obelis
Nemanau, kad per baisi ši pasaka (nors ką gali žinoti...), labiau mane neramina, kad vaikai jos nesupras. Pasakojimo stilius, keliami klausimai ir jų narpliojimo būdas aktualesni suaugusiam nei vaikui. O kai dar griaučiai su internetu imami kartu plakti, tai jau parodija kažkokia... Suaugusiam gerai, bet vaikui?.. Nežinau... Ne šio konkurso kontekste vertinčiau visai neblogai, bet čia, mano galva, šiam kūriniui ne vieta. Be to - kuri gi čia tema? Gal paslaptis?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-22 22:17
JurgiTele
Sakmė graži, tik paskutiniai du sakinukai taisytini: man jie kažko "nelimpa". Tema "Paslaptis"?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-05-07 12:56
Viliutė
Vat įdomu,kad Giltinė baltais rūbais,kaip vaiduoklis ,o ne juodais,kaip visi pragaro gyventojai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą