Rašyk
Eilės (79292)
Fantastika (2344)
Esė (1605)
Proza (11099)
Vaikams (2739)
Slam (86)
English (1206)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 22 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Prie pat priemenės durų kažkoks tai kupstas. Lyg maišas su bulvėmis pastatytas, lyg rezginės su šienu numestos... Priėjo arčiau.
– Viešpatie! – net atšoko išsigandusi Zabeliutė. Prie slenksčio pati našlė sukniubusi. Išgirdusi arti savęs žingsnius, ji nepakeldama galvos ėmė šauktis pagalbos.
– Jeigu yra čia kas nors, padėkit! Aš dar gyva, bet negaliu iš skausmo nė pajudėti. Reikia kaip nors patekti į pirkią.
– Bet kad aš tamstos negalėsiu įnešti, – pribėgo Zabeliutė, – neturiu tiek sveikatos...
– Tai čia tu, Zabeliute? – pažino moteris mergaitę. – Gal pats Dievas man tave pasiuntė? Padėk kaip nors, vaikeli... Paimk už pažastų ar kaip ir tempk. Tik per slenkstį bus sunkiau...
– Gerai, teta, aš pamėginsiu, – sutiko mergaitė ir pasilenkusi suėmė moterį už pažastų. Bet vos tik timptelėjo, Juozapienė suriko nesavu balsu.
– O Jėzau Marija, neišturėsiu!
– Betgi reikia ką nors daryt, – susirūpino Zabeliutė, – gal man bėgt namo ir pašaukti vyrus? Tamstai mažiau skaudėtų, jeigu jie įneštų.
– Kol nueisi, kol ateis kas, aš čia negyvai sušalsiu... Jau dabar ant nugaros tarytum kas ledų būtų prikrovęs, o rankų ir kojų pirštų visai nebejaučiu... Tempk, vaikeli, į gryčią, jeigu tik gali... Tu tempk, o aš rėksiu... Nieko nežiūrėk...
Tik pajudinti iš vietos buvo sunkiau, o kai įtraukė į priemenę, iš karto palengvėjo. Dar vienas slenkstis ir jos jau pirkioje.
– Ką dabar darysim? – pirštine šluostydama nuo kaktos prakaitą, paklausė Zabeliutė. – Vargu ar galėsiu įkelti jus į lovą?
– Ir nereikia, – nuramino ją moteriškė. – Išimk iš lovos „šieniką“, patiesk jį čia ant žemės prie šilto mūrelio ir po truputį, po truputį užridensi mane ant jo. Jeigu jau tiek padarėm, tai čia nebebus taip sunku...
– Ar taip su visais drabužiais?
– Žinoma. O dabar kai aš jau ant šieniko, pakišk dar po galvą „padušką“ ir užkaisk vandens ant trikojo. Pečius seniai kūrenasi gal jau pasidarė žarijų. Dar atnešk iš kamaraitės žolelių. Rasi, ten palubėje tokia raudona terbukė kaba. Kai atneši, parodysiu, kokias reikia užplikyti. Kai bus arbatos, pradėsiu šildytis...
– O ką daryt su kojomis ir rankomis? Gal reikia patrinti ar šiaip pajudinti kad atsigautų?
– Kai užvirs arbata, kitame puode pašildysim vandens, mirkysim švarius stalšluosčius ir dėsim šiltus kompresus. Jeigu dar nenušalo, turėtų atsigaut...
– Dieve, Dieve, – aimanavo Zabeliutė, – kad tik nebūtų nušalusios, kad tik atsigautų... Kokia nelaimė... Ar seniai jau gulėjot pargriuvusi, kol aš atėjau? Šiaip tai lauke nelabai šalta, kelinta diena atlydys... Tik iš ryto kiek šalčiau...
– Ar aš bežinau, vaikeli? Atrodė taip ilgai, kad jau nebetoli galas... Jei ne tu, būčiau taip ir numirusi prie slenksčio... Kaip čia tu atsiradai?
– Siuntė šeimininkė degtukų pasiskolinti. Tamsu, slidu, greitai nepaeisi, bet jeigu būčiau žinojusi, bėgte būčiau bėgusi
Dobilienė, taip ilgai nesulaukdama degtukų, jau pradėjo pykti.
– Prašiau pasiskubinti, tai kaip tyčia... Ir ką ji ten veikia? Juk žino, kad man reikia pečių kurti... O gal kas atsitiko?
– Bėk, Antaniukai, pažiūrėti, kas ten darosi? – dabar jau ji pasiuntė piemenį. – Gal tau geriau seksis, tik nepamiršk paprašyti degtukų... – dar priminė, kai tas, prie dešinės kojos prisirišęs pačiūžą, kibilkščiavo pro duris.
– Mat kaip? Su pačiūža... Būčiau iš karto jį pasiuntusi, būtų jau ir sulakstęs... – palydėjusi akimis išeinantį vaiką, pagalvojo Dobilienė. – Bet kur jis buvo, kad nepasimaišė po akimis? Turbūt iš šulinio vandenį nešė gyvuliams, padėjo šeimininkui prie šėrimo...
Zabeliutė padarė viską taip, kaip teta Juozapienė liepė. Atnešusi žolelių, užplikino arbatos. Žarstekliu prikasusi daugiau žarijų po trikoju, pastatė ant jo didelį emaliuotą puodą su vandeniu kad kaistų, ir, pripylusi skaniai kvepiančios žolelių arbatos į puodelį, ruošėsi ją nešti ligonei, kai į pirkią įėjo Antanukas.
Pamatęs ant grindų gulinčią moterį jis taip išsigando, kad užmiršo net pasisveikinti.
– O, Antanukas, – nudžiugo jį pamačiusi Zabeliutė, – dabar kai būsime dviese, gal ir ant lovos tamstą užkelsime...
Bet moteriškė griežtai pasipriešino.
– Ne jūsų sveikatai su manimi tampytis. Dabar jau nebe bėda. Kai grįš į vienkiemį Antanukas, pasakys, kas čia atsitiko gal ir vyrų sulauksime. Jie ir į lovą įkels ir daktarą iš miestelio parveš. O aš kol kas ant „šieniko“ pagulėsiu...
Na, kas gi čia su jumis atsitiko, močiute? – maloniai pakalbino daktaras, priėjęs prie lovos. – Kur skauda? – dar paklausė, dėdamas termometrą jai po pažastim.
– Geriau, daktare, klausk, kur neskauda... Visa kaip sudaužyta...
– Žinoma, kaip neskaudės, – pasakė apžiūrėjęs, – lūžęs dešinysis šlaunikaulis. Dar teks pakentėti, kol įdėsim į įtvarus. Paskui palengvės, bet pagulėti teks ilgai.
– O kiek gi reikės gulėti, daktare? – susirūpino Juozapienė.
– Mažiausia porą mėnesių, o dabar paklausysiu, kas girdėt plaučiuose. Ar galėsit atsisėst?
Zabeliutės padedama moteriškė atsisėdo ir jos prilaikoma kantriai laukė, ką pasakys daktaras.
– Štai ir viskas, – ilgokai krūtinę ir nugarą  apklausęs pasakė jis, – galit atsigulti. Pakol kas plaučiuose nieko įtartino nerandu, temperatūros irgi nėra, bet už kokių poros dienų norėčiau dar patikrinti. O dabar sutvarkysim lūžimą. Kaip ilgai gulėjot pargriuvusi ant sniego? – klausinėjo daktaras, kad nukreiptų ligonės dėmesį nuo galimo didelio skausmo.
– Turbūt nelabai ilgai. Pečių užkūriau eidama į tvartą, o kai atsidūriau pirkioje, pamačiau, kad pečius tik ką įsikūręs...
– Tai taip ir gyvenat viena?
– Ne visai... Gyvename dviese su sūnumi, bet jis dabar kariuomenėje. Vyresnysis sūnus jau seniai vedęs, gyvena kitur.
– Laiku pasimaišė žmogus, o tai galėjo labai liūdnai baigtis. Kad atėjo kaimynė, tai irgi labai gerai, – pagyrė dar daktaras, – bet dabar jau kompresų užteks. Geriau spiritu įtrinti ir laikyti sausai. Jeigu neturit, parašysiu receptą.
– Turiu „dinatūro“.
– Labai gerai... Su juo ir trinkit, o aš tuojau baigsiu. Ar labai skaudėjo? – užjaučiančiai pasiteiravo daktaras.
– Kai tempė per slenkstį, ne tiek skaudėjo ir tai iškenčiau...
– Ar tai čia ta pati mergelė, kuri rado jus sugriuvusią? – atsisuko daktaras į Zabeliutę.
– Ta pati, daktare, – patvirtino Juozapienė, – jei ne ji, tai aš ir dabar ten tebegulėčiau...
– Laimingas atsitiktinumas, – lyg pats sau pasakė jis, – turėjai vargo, mergužėlė, – nusišypsojo Zabieliutei, – kaip tau ir pavyko?
– Rekėjo ką nors daryti... Nepaliksi gi žmogaus lauke sušalti... – kukliai nuleido akis Zabeliutė.
– Girdėjai, ką sakė daktaras? Du mėnesiai... – tik išvažiavus daktarui, pravirko moteris. – Aš gi nė vienos dienos negaliu apsieiti be žmogaus, o čia mėnesiai... Ką dabar reikės daryt?
– Ar iš tikrųjų nėra kam tamstos prižiūrėt? – susirūpino Zabeliutė.
– Nėra, vaikeli. Viena bėda ne bėda. Atrodo jau būtų gerai... Iš vienos bėdos išsisukau, likau gyva... Bet kas dabar manęs laukia? Baisu ir pagalvot...
– Argi neturit kokių nors giminaičių ar pažįstamų, kas galėtų padėti. Ne taip jau čia daug... Tik porą mėnesių...
– Giminių mažai, marti su mažais vaikeliais... Tikrai negalės palikti vienų namų. Sesuo pati ligonis, daugiau guli negu vaikšto. Nežinau nieko, ko galėčiau prašyti tokios pagalbos.
– Vis tiek nėra ko taip labai nusiminti, – ramino moteriškę Zabeliutė, – yra bėda – bus ir roda... Svarbu, kad gyva likot, nesušalot.
– O žinai, vaikeli, ką aš sugalvojau? – staiga nušvito Juozapienė. – Ar negalėtum tu, Zabeliute, pas mane pasilikti? Pas Dobilus jau atitarnavai, ateik pas mane, ką? Ne tik tiems dviems mėnesiams, kol koja sugys, bet ir visiems metams, kol grįš Jeronimas iš kariuomenės. Mokėsiu aš tau nemažiau kaip gaspadoriai moka, pavalgyt mums abiems visko užteks, o darbo bus kur kas mažiau negu pas ūkininką. Pas mane tik  karvė ir daržas, daugiau nieko neturiu. Kai mirė vyras, žemelę išnuomavau, Jeronimą išleidau mokintis amato, o sau pasilikau tiek, kiek dabar mums abiems užtektų pragyvenimui. Žinoma, tie du mėnesiai, kol aš gulėsiu ant patalo, bus sunkūs, bet už juos aš tau atskirai sumokėsiu. Labai norėčiau, vaikeli, kad tu liktum visus metus... Kad ir pasveiksiu, jaučiu, kad nebebūsiu tokia greita kaip iki šiol buvau. O labiausia tai labai bijau likti viena, kad vėl kas nors neatsitiktų...
– Gerai, – trumpai pagalvojusi sutiko Zabeliutė. „ Namuose manęs niekas nelaukia... Tarnauti kur nors vis tiek reikės...  O ar ne tas pats, kur tarnauti? “ – Gerai, sutinku, – dar pakartojo ji. – Buvom sutarę, kad poryt parveš mane namo. Aš jau ir savo daiktelius turiu susidėjusi, o dabar viską atveš čia, pas tamstą. Nebeverkit, teta, nepaliksiu aš jūsų, būsiu tiek, kiek reikės ir darysiu viską, ką liepsit. Aš jau pripratusi šeimininkų klausyti. Nuo šios dienos čia bus nauja mano vieta.
Gerokai po pietų Juozapienės aplankyti atėjo Dobilienė. Atnešė obuolių, medaus. Padavusi apkabino, pabučiavo, paglostė ir atsisėdo ant kėdutės prie lovos.
– Anksčiau negalėjau, – teisinosi ji, – dėl tų degtukų susivėlinau su ruoša... O ir Zabeliutė neatėjo, nebuvo kas padeda. Viena kol visur apėjau, tik dabar ištaikiau laiko... O kaip rūpėjo, kaip rūpėjo... Kaip gi tu čia laikais, širdele? Ar labai skauda? Ką sakė daktaras? Ar neperšalai?
– Dėkui jums už viską, – vėl apsiverkė Juozapienė, – net nežinau, kaip reikės atsilyginti. Esu laiminga, kad turiu tokius gerus kaimynus. Viskuo pasirūpino, visur padėjo... Ir daktarą parvežė. Prašiau Dobilo, žadėjo dar ir poryt parvežti. Šiaip tai man jau daug geriau. Kai guliu ramiai, tai net neskauda. O dėl peršalimo, tai daktaras poryt pasakys. Geriu visokių žolelių arbatėlių, prakaituoju... Jaučiu pati, kad karščio neturiu. Jei Dievas duos, prie plaučių niekas neprisikabins, tai bus viena bėda mažiau.
– Koks čia atsilyginimas, nė nekalbėk, – griežtai pareiškė Dobilienė. – Šiandien mes tau, rytoj – tu mums kuo nors padėsi. Dėl to ir esam kaimynai. Nieko negali žinot, kur kokia nelaimė tyko. Kad ir dabar... Ir reikėjo gi taip atsitikti, kai pati viena namuose... Kad nenumetus vakar vakare degtukų, baisu ir pagalvot, kuo viskas galėjo baigtis... O dabar tik vienas rūpestis, kad tik greičiau pasveiktum.
– Neišeis greitai, – gulėdama lovoje liūdnai ištarė Juozapienė, – daktaras sakė, kad mažiausiai du mėnesius gulėt reikės...
– Taip ilgai? Blogai... – susirūpino kaimynė, – o kas pačią prižiūrės?
– Mes jau susitarėm su Zabeliute. Ji sutiko pas mane pasilikti kol grįš iš kariuomenės Jaras, – jau linksmiau paaiškino moteriškė.
– Mat kaip? – pritilo Dobilienė, – jeigu jau susitarėt, tai ką gi... – pasakė ji patylėjusi, – teks ieškoti kitos merginos. Mes su tėvu galvojom ją kalbinti, kad liktų kitiems metams. Labai jau patiko mums ta mergaitė.
– Neatimkit jos iš manęs, kaiminkyte. Man jos labiau reikia negu jums, – ne juokais nusigando Juozapienė. – Jūs sau susirasit ir kitą, o man jau šiandien reikia žmogaus... Pati matai kokia mano padėtis...
– Tai žinoma... Jei tik ji sutinka... Geresnės niekur tu nerastum, kad ir kaip ieškotum, – neprieštaravo Dobilienė. – Mes tik ketinome ją kalbinti. Gal ji nebūtų nė sutikusi, kas ją žino... Mums tai ji patiko, o gal jai pas mus nebuvo gerai. Pagyvensit kokius metelius kartu, priprasit viena prie kitos, susidraugausit, prisijaukinsi sau marčią. Grįš Jaras, galės ženytis... – pajuokavo kaimynė.
– Kad jis jau turi miestelyje merginą. Kai grįš, ženysis, – pasigyrė kaimynei Juozapienė.
– Sakai iš miestelio? – susidomėjo Dobilienė. – Kas tokia? Gal ir aš pažįstu?
– Kad ir aš pati nežinau, – prisipažino moteriškė, – iš bobelių girdėjau, kad kokios tai našlės Balnienės dukra. Bet Jaras pas ją laksto jau seniai... Iš visko matyt, kad rimtai galvoja.
– Tai va, turi marčią. Ar negalėtų ji tavęs prižiūrėt? Nereikėtų nė Zabeliutės.
– Kol dar neženotas, negali sakyt, kad marti, o Zabeliutė jau šiandien ruošiasi po namus. Išėjo prie gyvulių. Kai tik grįš pamelžusi karvutę, tuoj išgersiu šviežio pieno su duona ir medumi. Apie nieką daugiau nenoriu nė pagalvot. Ačiū, kad atnešei... Bus ir arbatėlei užsisaldinti... Medus tai ne cukrus... Su medumi ir žolelės geriau veikia.
– Medaus negailėk... Valgyk ar gerk kiek tik patinka. Ateisiu kitą kartą, vėl atnešiu. Medaus šiemet daug prisukom. Užteks visiems, kad tik būtų į sveikatą, – palinkėjo Dobilienė ir pakilo.
2012-12-23 21:56
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 5 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-01 20:21
Marquise
Sveikinu su naujo kūrinio pradžia. Kol kas intrigos nėra, bet jaučiu, kad netrukus bus.

Apie tekstą net nėra ką ir sakyt - kaip visada sklandus ir vaizdingas.

Tik man užkliuvo šioje dalyje labai nepastebimi perėjimai iš ligonės į Dobilų namus ir vėl atgal. Viskas vienoje tėkmėje susimaišė ir net teko pakartotinai paskaityti, kad suvokti, jog jau apie kitus žmones pasakojam. Kalbu apie šias vietas:

"– Siuntė šeimininkė degtukų pasiskolinti. Tamsu, slidu, greitai nepaeisi, bet jeigu būčiau žinojusi, bėgte būčiau bėgusi
Dobilienė, taip ilgai nesulaukdama ...."

ir

"O aš kol kas ant „šieniko“ pagulėsiu...
Na, kas gi čia su jumis atsitiko, močiute? – maloniai pakalbino daktaras..."
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą