Nusprendžiau, kad žmogui užbaigti pradėtus darbus yra labai svarbu!
Reikšmės neturi tai imta skaityti knyga, kuri verčiant puslapius pavirto neįdomia, žarnyną ar pilkąją masę “minkanti” atąskaita, kai yra dar daug laiko jai suformuoti, treniruotė į kurią dėl šeštadienio vakaro įvykių sekantį rytą nėra jėgų keltis, ar net santykiai, teikiantys mažiau trupinėlių laimės, nei Auschwitz’o pamazgų statinės duonos likučių jose besimurkdžiusiems vargšams (čia nekalbama apie neregėtą laimę, kai stovyklos “nariai” vis dėlto jų rasdavo ir paralelę, kai mes tų trupinių gaunam taip pat).
Hm, O kam tuos darbus užbaigti? Be abejonės, -vieni tai žino nuo mažų dienų (klausimas ar tai kartu ir nuo mažų dienų suvokia), kiti, tarp jų ir aš, -atrado ganėtinai vėliau (suvokimo klausimas neatmetamas taip pat). Visgi priežastys, puoselėjamos nuo mažens ir su darbo užbaigimu ar nesugebėjimu to padaryti susijusios sąvybės, šiandien įvardinamos kaip “tinginystė”, “valios trūkumas”, “aplaidumas” bei atvirkštinės, užbaigus darbą, mano nuomone nepakankamai motyvuoja asmenį bet kokios iš šių krypčių link. Taipogi, manau tai tik viršūnė, asmeninės patirties formavimo procese kuris galbūt daugumai (įskaitant ir patį save) iki šiol yra neatrastas, vidaus Atlante plūduriuojantis ledkalnis.
Viliuosi, kad čia atsiras skaitantysis, suinteresuotas tęsti toliau, tačiau neinterpretuos pateiktų minčių taip, kaip tai daro tarkim radikalių pakraipų musulmonai skaitydami koraną (ar cituodami ir slėpadmiesi “šventaknyge” net atvejais, kai pastaroji nebuvo jų rankomis atversta), ir nepamanys, jog perspektyvoje teigiama: ”-Jei žmogau, pvz. buvai užpykęs ant Kubiliaus ir žmonai naktimis knarkiant pradėjai palėpėje drožti pagalį, -užbaik kuolą žmogau, ir sukišk jį kur nelįs tam politikui pagavęs per rinkimų turą kaimuose važinėjant! Nes kitaip, velnią besikeikdamas matysi vėl ketverius metus, ir vėl tik* televizoriaus ekrane. Na, o jei nepagausi, - tiek jau to, neliūdėk… visada yra žmona kuri knarkia…”
Ne, apmaudžiam, o galbūt dar neiškeltam iš vidinių korumpuotos pasąmonės gelmių troškimui manifestuoti panašiomis formomis ir šių troškimų savivinkų liūdesiui tikiuosi kalbąs ne apie tai. Taip pat vyliuosi, kad skeptiškumas, kurio daugumai mane bent truputėlį geriau pažįstančių žmonių gali nestigti skaitant tokį pasisakymą apie vertybes, ir pastarųjų vertybių ilgalaikis stygius manyje (tikriausiai su daugumos nuomone dėl stygiaus sutikčiau) neužgoš įžvalgos akcentuose, ir į tai kas parašyta bus žvelgiama ne vien iš pozicijos, kad tai parašyta manęs.
Manau būtų paprasta sutaupyti šiek tiek savo ir jūsų laiko, glaustai apibūdinus reikiamybę pasisakyti būtent šia tema, šioje erdvėje. Tačiau siekdamas apmąstymus perteikti kuo įvairesniam skaitytojui, bei atitolinti jį nuo minties jog pasisako “saviveiklininkas” A. Z., jaučiu būtinybę atsiriboti nuo asmeninių motyvų bent dalinai, ir nevengti kalbėti trečiuoju asmeniu, bei tai darydamas retkarčiais spekuliuoti tariama, numanoma patirtimi, kurios pats šiais specifiniais spekuliaciniais atvejais manau galiu iš tiesų net pilnai nesuvokti/suvokti klaidingai! Šie atvejai apimtų idėjas autorių, kurių pavardžių dėl galimos asmeninės deviacinės interpretacijos nenorėčiau minėti, tačiau linkiu skaitytojui juos sutikti, ir būtent dėl šios galbūt būsimos pažinties, nenoriu sukurti jokių išankstinių dogmų/gurų apie šių mano nuomone įstabių žmonių darbą vien iš asmeninių pasisakymų, kad ir kokio lygio jie skaitančiojo akyse bebūtų.
-------------------------------------------------------------------------
Autoriaus komentaras:
Prašau skaičiusių suteikti kritikos loginių dėstymo, ir pastangų rezultatyvumo siekiant užimti objektyvią poziciją dėstant klausimais. Darbas yra dar tik karkaso stadijoje, todėl atsiprašau dėl praktiškai neegzistuojančių techninių išraiškos aspektų. Dėkoju.
haha, nuskambėjo kaip netiesioginė rekomendacija kreiptis profesionalios pagalbos susijusios su savijauta :). na bet kokiu atveju smagiai pakikeknau, ačiū :)
Kaip pastebėjau iš autoriaus komentarų, tai sudėtingai "užlankstyta" kalba yra tiesiog įprastinis autoriaus rašymo (o gal netgi realaus kalbėjimo?) stilius, ir jis atsispnidi ne tik kūrinyje, bet ir tokioje, atrodytų, neįpareigojančioje rašliavoje, kaip komentarai. Na, tokiu atveju "susipaprastinti" gali būti sudėtinga.
:). Džiaugiuosi, kad skyrėte tiek laiko komentarui. Esu linkęs vadovautis idėja, kad užduodmas klausimą kurį supranti, atsakymą iš tikrųjų būni jau apibrėžęs, tačiau dar nesuformavęs ir neišreiškęs, tad manau dauguma jūsų pastabų sutapo su asmeniniais atsakymo lūkesčiais, bei buvo išreikšti tą forma, kuri patvirtino šiuos vidinius lūkesčius.
Taip, kaip reziumė, - galiu pripažinti, kad nekantrumas (paradoksalu, apie jį ketinu kalbėti šiame temoje vėliau), kaip savybė trugdo išgauti norimą rezultatą. Nesvarbu tai liestų turinį ar išraišką, tad tikriausiai kantrybė, ir papildomas darbas duos rezultatų.
Visgi, skaitydamas jūsų korektūrą truputį sunerimau, kad galbūt tam tikros mintys yra suprantamos tik man vienam, kaip pvz. citatoje "Nes kitaip, velnią besikeikdamas matysi vėl ketverius metus, ir vėl tik* televizoriaus ekrane. Na, o jei nepagausi, - tiek jau to, neliūdėk… visada yra žmona kuri knarkia…”. Čia norėjau akcentuotį dėmesį į subjekto nesugebėjimą rasti blogio savyje (kartu pritraukdamas subjektą prie radikalų, ir kt. deviantų) ir blogio materializaciją, kurią subjektas yra linkęs matyti tik aplinkoje. Manau taisymas, kurį siūlote jūs, šį aspektą ištrina iš konteksto. O Loginė subjekto nesugebėjimo įžvelgti savo veiksmų prielaida yra apibūdinama situacijos, kuri jau priverčia jį imtis veiksmo, šiuo atveju - drožti kuolą. Rašydamas ketinau užduoti klausimą, kaip situaciją perteikti neutraliau, tačiau čia pat supratau, kad atsakymas vėl gi yra tas pats - darbas, ir netingėjimas apmąstyti. Ačiū.
Labai malonu, kad autorius suinteresuotas teksto kokybe ne tik turinio, bet ir raiškos požiūriu.
Pritarčiau jau išsakytoms nuomonėms, kad kūrinio raišką neabejotinai reikėtų patobulinti.
Visų pirma reikėtų sutvarkyti skyrybą. Ne vietoje padėti, o kai reikia nepadėti skyrybos ženklai blaško skaitytojo dėmesį, trukdo suprasti mintį.
Dėl ilgų sakinių. Lengvo turinio darbui tikrai labiau tiktų trumpesni, paprastesnės sandaros sakiniai. Kažkokios konkrečios, universalios technikos, kaip suskaldyti ilgus sudėtinių sakinių blokus į trumpesnius nežinau. Manau, kad reikia atsižvelgti į situaciją. Geriausias būdas padailinti tekstą, žinoma, yra gerų knygų skaitymas, tačiau labai svarbu prie savo teksto ilgiau pasėdėti, išanalizuoti kiekvieną sakinį ir pagalvoti, ar nebūtų galima pasakyti sklandžiau.
Pavyzdžiui, ketvitrąją pastraipą būčiau linkusi sutvarkyti taip:
Autoriaus variantas: Viliuosi, kad čia atsiras skaitantysis, suinteresuotas tęsti toliau, tačiau neinterpretuos pateiktų minčių taip, kaip tai daro tarkim radikalių pakraipų musulmonai skaitydami koraną (ar cituodami ir slėpadmiesi “šventaknyge” net atvejais, kai pastaroji nebuvo jų rankomis atversta), ir nepamanys, jog perspektyvoje teigiama: ”-Jei žmogau, pvz. buvai užpykęs ant Kubiliaus ir žmonai naktimis knarkiant pradėjai palėpėje drožti pagalį, -užbaik kuolą žmogau, ir sukišk jį kur nelįs tam politikui pagavęs per rinkimų turą kaimuose važinėjant!
Mano variantas:Viliuosi, kad čia atsiras skaitantysis, suinteresuotas tęsti toliau, tačiau neinterpretuos pateiktųjų minčių taip, kaip tai daro, tarkim, radikalių pakraipų musulmonai, skaitydami Koraną (cituodami ir slėpdamiesi po „šventaknyge” netgi tuomet, kai pastarosios net nebuvo atsivertę).Taip pat tikiuosi, kad skaitytojas nepamanys, jog perspektyvoje teigiama: „Jei, žmogau, pvz. buvai užpykęs ant Kubiliaus ir žmonai naktimis knarkiant pradėjai palėpėje drožti pagalį – užbaik kuolą, žmogau, ir sukišk jį kur nelįs tam politikui pagavęs per rinkimų turą kaimuose važinėjant!
Žinoma, mano variantas taip pat dar nėra idealus. Bet sutvarkiau skyrybą, kabutes lietuviškas uždėjau ir suskaidžiau ilgą sakinį. Taip pat pakeičiau kai kurias frazes, pvz. „ kai pastaroji nebuvo jų rankomis atversta” pakeičiau į „kai pastarosios net nebuvo atsivertę“. Jūsų variante esanti neveikiamojo veiksmaž. forma „nebuvo atversta“ kur kas sunkiau perskaitoma, nei veikiamosios rūšies veiksmaž. „atsivertę“.
Autoriaus variantas: Nes kitaip, velnią besikeikdamas matysi vėl ketverius metus, ir vėl tik* televizoriaus ekrane. Na, o jei nepagausi, - tiek jau to, neliūdėk… visada yra žmona kuri knarkia…”
Mano variantas: Nes kitaip tą velnią ir vėl teks stebėti televizoriaus ekrane ketverius metus. Na, o jei nepagausi, - tiek jau to, neliūdėk… Visada yra žmona, kuri knarkia…”.
Autoriaus variantas: Ne, apmaudžiam, o galbūt dar neiškeltam iš vidinių korumpuotos pasąmonės gelmių troškimui manifestuoti panašiomis formomis ir šių troškimų savivinkų liūdesiui tikiuosi kalbąs ne apie tai. Taip pat vyliuosi, kad skeptiškumas, kurio daugumai mane bent truputėlį geriau pažįstančių žmonių gali nestigti skaitant tokį pasisakymą apie vertybes, ir pastarųjų vertybių ilgalaikis stygius manyje (tikriausiai su daugumos nuomone dėl stygiaus sutikčiau) neužgoš įžvalgos akcentuose, ir į tai kas parašyta bus žvelgiama ne vien iš pozicijos, kad tai parašyta manęs.
Mano variantas:Deja, turiu nuvilti panašių troškimų apniktą skaitytoją, nes kalbu ne apie tokio pobūdžio elgesį. Taip pat viliuosi, kad nei skeptiškumas, kurio daugeliui mane bent truputėlį geriau pažįstančių žmonių gali nestigti skaitant tokį pasisakymą apie vertybes, nei ilgalaikis jų stygius manyje nesutrukdys suprasti mano pozicijos.
Šią dalį gerokai apkarpiau ir nežinau, ar mintis išliko tokia, kokią autorius turėjo omenyje. Čia tik pavyzdys, kaip būtų galima paredaguoti.
mhm.. mhm. tikrai nekas, jei skaitančiąjam jaučiasi autoriaus noras pasipuikuoti. Dėl tarptautinių žodžių ginčytis neketinu, tačiau galiu sąžiningai pasakyti,- jų stengiausi vengti. Aš suprantu, kad sakiniai užtęsti, ir sekti mintį gali būti kėblu, tačiau neesu susipažinęs su praktika, kuri padėtų tai pakeisti. Gal patartumėt? Ačiū.
Aš tai kažkaip esu linkęs palikti žmonėms galimybę apsigalvoti. Nes kartais tas apsigalvojimas - tik į naudą.
Kas liečia patį tekstą, tai sakiniai tikrai griozdiški ir įmantriai suraizgyti. Pavyzdžiui:
"Ne, apmaudžiam, o galbūt dar neiškeltam iš vidinių korumpuotos pasąmonės gelmių troškimui manifestuoti panašiomis formomis ir šių troškimų savivinkų liūdesiui tikiuosi kalbąs ne apie tai. Taip pat vyliuosi, kad skeptiškumas, kurio daugumai mane bent truputėlį geriau pažįstančių žmonių gali nestigti skaitant tokį pasisakymą apie vertybes, ir pastarųjų vertybių ilgalaikis stygius manyje (tikriausiai su daugumos nuomone dėl stygiaus sutikčiau) neužgoš įžvalgos akcentuose, ir į tai kas parašyta bus žvelgiama ne vien iš pozicijos, kad tai parašyta manęs. "
Prisipažinsiu, teko skaityti kelis kartus, kol daugmaž supratau, ką čia norėta pasakyti. Gal ir norisi pasipuikuoti savo apsiskaitymu, tarptautinių žodžių žiniomis ar minčių painumu, bet bent jau mano kuklia nuomone, skaitytoj tai atbaido. Genialumas slypi paprastume.
Atsakymas, kaip beje ir klausimas, yra trivialus. Pirmiausia reikia turėti ką pasakyti, o po to - mokėti tai pasakyti. Abu darbus reikia nuveikti kokybiškai. Tai štai - jūsų pagalvojimas daugmaž kokybiškas, parašymas - daugmaž nekokybiškas. Taip vat ir grįžtam prie tamstos prielaidų apie turinio ir formos ėjimą sulyg. Gera technika yra reikalinga įgyvendinti rašytojo užmanymus. Dabar gi trukdo. Todėl reikia taisyti. Atsiprašau, bet paprasčiau ko gero neįmanoma :]
Aha, dėkoju už nuomonę, bet tuo pačiu norėčiau paklausti: Ar nemanote, kad temos aktualumas ir atlikimo forma turėtų eiti sulyg? T.y. Jei tobulintume techniką, jai pasiekus kitą lygį ji galėtų atriboti tam tikrą skaitytoją, kuriam pati tema yra aktuali, tačiau technika trukdo tekstą "perkąsti"?
Tikuosi nežvelgsite į klausimą, kaip saviapgaulės formą siekiant nusipurtyti sunkaus darbo =)), tačiau, pažiūrėsite įš perspektyvos, kad darbą rašau ne sau, o auditorijai, kuri gali stokoti aptariamų savybių, bei taip pat, to pasekoje ir technikos joms atpažinti.
p.s. Manau psichologinių-filosofinių postulatų patvirtinti šiai prielaidai vardinti nereik :)