Rašyk
Eilės (79088)
Fantastika (2326)
Esė (1596)
Proza (11064)
Vaikams (2732)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Laikraščiuose ir kituose šaltiniuose dažnai skelbiama, jog žmonės sumaterialėjo. Taip skelbiama dažnai, kritika visuomenei liejasi pro kraštus. Ir visgi, šis teigimas man atrodo „sausas“. Jo vieta tik idėjinėje plotmėje, kuri yra abstrakti ir negyva, jei neparemta konkrečiais darbais. Pavyzdžiui, pasakymas „saugokim gamtą“ man asocijuojasi su medžio pasodinimu, nešiukšlinimu gamtoje ar medžio šakų nelaužymu, paukščių lizdų nedarkymu. Tad manau, idėjų plotmė privalo turėti sąryšį su realiu pasauliu.
Grįžtant prie visuomenės sudaiktėjimo, man norisi ir čia rasti tą idėjų ir realaus pasaulio sąryšį. Kadangi, sudaiktėjimą idėjine prasme galiu apčiuopti, tai yra, suvokti, sutelksiu dėmesį į realią, regimą šio žodžio prasmę.
Tegul visas pasaulis išnyksta ir lieka keli objektai: žmogus ir trys daiktai (pasirinkau duonos riekę, laikrodį, prabangų žiedą).
Žvelgiu aš į duonos riekę. Nieko jai nejaučiu, tik suvokiu jos būtinybę. Taigi, jos paskirtis yra egzistencinė. Neveltui duonai tiek skiriama dėmesio lietuvių tautosakoje. Abipusį santykį įvardyčiau kaip: mane šitas daiktas palaiko gyvu.
Pakreipiu savo dėmesį į laikrodį, odine apyranke. Žinau, kad šito daikto man reikia. Jo neturėdamas, nežūčiau. Tad santykis toks: man šito daikto reikia.
Viskas pakinta, kada sutinkame daiktą, kurio norime. Tuomet sąryšis tarp žmogaus ir daikto tampa labai glaudus. Galima sakyti, kad žmogus tiesiog susilieja su daiktu, gyvena kartu (simbiozė): iškyla svajingi vaizdiniai, kuriose žmogus, turėdamas daiktą, yra laimingas, blogą nuotaiką pakeičia džiugesys ir taip toliau. Šituo atveju daikto reikiamybė turi hedonistinį pradą. Ar tai būtų tas sudaiktėjimo atitikmuo realiame pasaulyje? Sudaiktėjimas reikalauja vienos papildomos sąlygos: daiktų troškimas turi būti ne vienkartinis įvykis ar akimirka, o pastovi būsena.
Kai daiktų troškimas virsta būsena, nukenčia būtis. Ji tarsi miršta, nes niekuom negali nustebinti, nudžiuginti, kadangi tik daikto turėjimas suteikia teigiamų emocijų ar pakelia nuotaiką. 
Šitą ydingą troškimo būseną dar pablogina troškimo dažnumas, turiu omeny, žmogus, pajutęs, jog gali įsigyti trokštamų daiktų, siekia kuo tai dažniau daryti. Tačiau kitas papildomas daiktas nesuteikia tiek džiaugsmo, kiek ankstesnysis. Taigi, kiekvienas kitas vis mažiau naudingas. Žmogus tampa besotis, jam vis sunkiau pasiekti tariamąją dvasinę „pilnatvę“.
Apibendrinant, žmogaus ir daikto santykis yra trejopas: būtinybė, reikiamybė ir troškimas. Pats kenksmingiausias yra paskutinis. Jo motyvacinis pagrindas, skirtingai nei dviejų pirmųjų, yra jausmas (pirmojo – instinktas, o antrojo – protas). O kaip žinome jutiminis pradas gali būti pavojingas, taip pat linkęs į iracionalumą.
Šis troškimo santykis yra dominuojantis veiksnys ekonomikoje, kas yra Vakarų civilizacijos rykštė.. Ekonomika daugiausiai tenkina hedonistinį individų poreikį. Sugalvojama vis naujų šio poreikio tenkinimo formų. Taip daug žmonių įsivelia į šį sūkurį, kuris dažnai pasireiškia krizėmis, ir kuris, nenoriu būti pranašu, gali baigtis visišku žlugimu.
2010-03-08 18:59
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 7 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-19 12:05
iki
iki
Žmogus yra besotis, kuo daugiau turi tuo daugiau reikia.O kaip to išvengti. Keičiame kompiuterius, televizorius ir kitą naujais. O senuosius kur dėt. Taip ir teršiame ir naikiname savo žemę ir artėjame prie katastrofos.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-10 22:31
Diudia Pauteckas
tai, kad tekstas logiškas ir rišlus - džiugina, o dėl požiūrio neverta ginčytis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-09 15:25
Ferrfrost
Na, ka visai neblogai-sveikinu. Tokiomis temomis galima daug ką gero parašyti. Visi žmonės materialus vienaip ar kitaip tik vieniems rūpi labiau pinigai už žmogiškumą...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-09 02:33
Garso Bangos
Labai mažai daiktų, kuriuos mes perkame yra tik troškimas. t.y. galima turėt paprastą laikrodį ir laikrodį, kuris puošia ar rodo dar ir oro temperatūrą. galima valgyti paprastą duoną ir tą kuri pagaminta iš kokybiškesnių produktų. žiedas gali būt ne prabangus ir prabangus, bet jų abiejų turėjimas yra ne tik troškimas, bet ir priemonė puoštis (o noras puoštis žmogui yra prigimtinis) šis laikmetis pasižymi tuo, kad žmonės puošiasi ir duona, ir laikrodžiais, ir žiedais. tai nėra krizių priežastis, tai yra vakarų civilizacijos ekonomikos variklis. vienos stipriausių pasaulio ekonomikų Japonijos silpniausia vieta yra per didelis žmonių polinkis taupyti, kuris stabdo ekonomikos augimą.

Ekonomikos krizių priežastys pastarąjį šimtmetį tikrai nebuvo dėl noro turėti prabangos prekes, greičiau atvirkščiai, nenoras turėti ar negalimybė turėti tokius daiktus yra krizių priežastys.

Kalbant apie asketišką gyvenimo būdą, viso pasaulio ekonomika yra sukurta tam, kad jis nebūtų propoguojamas.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-08 23:13
Netipiškas Individas
Pritariu 59 Kilogramams..
O norėčiau pasakyti nuomonę, apie bendrą vaizdą..
Nėra čia pabaigos, nei į tvorą, nei į mietą.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-08 22:53
Tomas Matulevičius
Na taip tą aspektą, turiu omeny, dėl pagrindinių vertybių nuvertėjimo praleidau. Tiesiog šiuo esė pažvelgiau kitaip į sumaterialėjimą. Man labiau rūpėjo kaip reiškinys paveikia žmogaus ryšį su būtimi.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-08 21:19
Riva
Žiniasklaidoje yra naudojami visuomenėje nusistovėję šablonai, kad būtų galima perteikti reikalingą informaciją auditorijai.Didelė dalis auditorijos informaciją supranta tik šablonų pagalba, todėl ir naudojami tokie pasakymai apie šiuolaikinio žmogaus sumaterialėjimą ir pan.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-03-08 20:22
59 Kilogramai
Man asmeniškai kiekvienas daiktas, kurį įsigyju suteikia laimės. Tačiau čia ne materializmas, mano nuomone materializmas pasireiškia pagrindinių vertybių nuvertėjimu. Tai manau yra svarbesnis dalykas. Problema ne tame, kad daiktai suteikia mums pasitenkinimo jausmą, problema, kad dvasiniai dalykai praranda prasmę. O tu kalbi apie "daiktų troškimą". Tai nebe materializmas, tai  liga. Pasižiūrėk laidų, kaip žmonės perka kiekvieną dieną rūbų už didžiules pinigų sumas ir jų net nenešioja. Pavadinčiau tai kažkokia savikleptomanijos forma:) Na bet čia mano mintys.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą