Rašyk
Eilės (73658)
Fantastika (2197)
Esė (1498)
Proza (10401)
Vaikams (2524)
Slam (49)
English (1127)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 12 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterSenutės Jadzės gyvenimas buvo sunkus. Likimas gailėjo jai šviesesnių dienų. Dar vaikystėje mirė jos tėvas, didelės šeimos maitintojas. Negalima ir apsakyti kokia našta užgulė vyrenių vaikų pečius. Bet metai bėgo, vaikai augo. Kiekvienas pasirinko savo gyvenimo kelią. 1918 m. vyresnysis Jadzės brolis - Jozefas, išėjo kariauti už Lenkijos nepriklausomybę. Vėliau, Druskininkuose dirbo vadovaujančiose pareigose. Jozefas tapo pagrindiniu šeimos maitintoju, užtarėju. Bet pirmiesiems sovietams atėjus, kaip nepatikimas buvo suimtas ir įkalintas. Vokiečių laikus Jozefas ir visa Jazdzės šeima šiaip taip pergyveno. Tik po karo sovietai ir vėl bloguoju prisiminė Jozefą. Negalėjo jam atleisti, kad kadaise po Pilsudskio vėliava kovojo prieš “Raudonąją armiją”, o vėliau lenkišką tvarką Druskininkuose įvedinėjo. Kartu su kitis “prasikaltusiais”  druskininkiečiais jis buvo suimtas ir nežinia kur išvežtas.
Kelis metus artimieji apie Jozefą nieko nežinojo. Nei laiškelio, nei žinutės, nei jokios kalbos ar teisingesnio spėjimo drukininkiečių tarpe, nebuvo. Kas nutiko broliui Jadzė galėjo tik spėlioti. Ar gyvas ar miręs brolis Jozefas, nebuvo žinoma.
Visi jau buvo ir viltį praradę, kad kada nors pamatys Jozefą, kai brolienei kilo mintis nueiti pas vietinę būrėją. Dauguma tuometinių druskininkiečių ją pažinojo, nors būrėja  dar visai nesenai iš plačiosios šalies buvo atvykusi. Nežinia kokios bėdos atvijo ją į Druskininkus, tik mieste labai greitai pasklido kalbos apie “raganą”, keistoką jos išvaizdą ir elgesį. Tai buvo dar nesena ir labai religinga rusė. Maldos namų ji nesirinkdavo. Ją dažnai matydavo ir cerkvėje ir bažnyčioje. Čia ji mušdavosi į krutinę, balsu raudodama, prašydavo visagalio atleidimo. Žodžiu meldėsi dievui netradiciškai, o savaip, kaip ji  viena temokėjo.
Gyveno būrėja tuometinėje “Komjaunimo” gatvėje, didelėje, kluoną primenančioje pašiūrėje.
Buvo ankstyvas rytas, kai į “raganos” būsto langelį pasibeldė Jadzė su broliene. Atidariusi duris ir mestelėjusi trumpą, bet aštrų žvilgsnį į atėjusias, aiškiaregė paklausė:
-“paburti”? Jadzei linkterėjus, būrėja liepė moterims ateiti kitą dieną, tokiu pačiu laiku, pridurdma, kad nuo šio, iki kito susitikimo, joms negalima nieko valgyti.
Kitą rytą, moterys vėl pasibeldė į “raganos” būsto langelį. Nei žodžio netarusi, būrėja įsileido jas į namus. Pagriebusi nedidelę skardinę dėžutę, konservuotai mėsai ar žuviai laikyti, basa būrėja, tekina nubėgo prie “Rantyčios” upelio. Už lango, buvo paskutinis ir pikčiausias žiemos mėnuo - vasaris, tad moterys nustebusios  stebėjo, kaip ryto tamsoje nyko pusnuogės būrėjos siluetas. Praėjo visai nedaug laiko ir vėl pasigirdo, iš po basų būrėjos kojų tykštančio sniego garsas. Lange sušmėžavo į visas puses išsidraikę, juodi jos  plaukai. Trinktelėjo durys ir skardinė su upeliuko vandeniu krito ant stalo, kur jau gulėjo, dešimt Jadzės rublių, padėtų už būrimą.
Žiūrėdama į likusi vandenį skardinėje aiškeregė “pabėrė”:  - “Jūs esate pusiau našlaitė. Jūsų šeimoje nėra vyriškos “galvos”. Jūsų šeimos vyras dabar suimtas ir gavo tiek metų kalėti, kiek Jūs man pinigų atnešėte. Bet paimkite penkis rublius sau. Užneškite juos kunigui - tegu pasimeldžia. Jusiškis gyvas ir sugrįž”. Vėliau, “ragana” kelis kartus dar bėgo upelio vandens brolienei paburti, bet vėl ir vėl pažvelgusi į upelio vandens sklidiną skardinę nieko aiškaus pasakyti negalėjo. Išsekinta būrėja atidavė brolienei penkrublinę sakydama: “- Jūs atrodo į dievą netikite, į bažnyčią nevaikštote. Aš Jums nebursiu”.
Keliems metams, po šio įvykio,  praėjus Jadzės šeima gavo pirmuosius laiškus iš Sibire kalinčio Jozefo. Jis sugrįžo lygiai po dešimtiems metų, kaip ir buvo išpranašauta. Tuo metu būrėjos Druskininkuose jau nebuvo. Moteris buvo pripažinta psichiškai nesveika,  prievarta išvežta į psichiatrinę ligoninę ir daugiau į  miestą negrįžo.
2009-07-27 22:24
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 1 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-07-30 20:22
Sniego mėnuo
"Vėliau, Druskininkuose" - kablelio nereikia, o "matydavo ir cerkvėje ir bažnyčioje" reikia (prieš antrą jungtuką).
“Rantyčios” kabučių nereikia.
Noriu pasakyti, kad tekstas turi ne vien perduoti informaciją, bet jį turi būti malonu skaityti. Įvairios skyrybos, rašybos klaidos tą malonumą atima. Apskritai, čia yra įvykių santrauka, daug prasmingiau būtų pavaizduoti keletą atskirų epizodų.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą