Tau
Buvo tvanki 1970-jų rugpjūčio pabaigos popietė. Aštuoniolikametis studentas Vytautas Petrušonis sėdėjo Žaliakalnyje prie anglų gamybos pianino „Brasted“ ir galvojo ką jam paskambinti. Pirma šovusi į galvą melodija maždaug per pusvalandį tapo lietuvišku aštuntojo dešimtmečio hitu „Aš neisiu ta gatve“.
Megahitą sukūrė per 3 valandas
Sėdime su Vytautu netoli Vytauto paminklo, kuris sutemus apšviestas tik iš reverso, gurkšnojame arbatą. Kavinėje tyliai skamba džiazas. Po trumpos pauzės klausiu.
- Kaip parašėte žodžius?
- Po atostogų prie jūros Palangoje nuotaika padiktavo dainos tekstą.
- Vienu atokvėpiu?
- Ne. Tekstą dainai sukūriau per maždaug tris valandas per kelias dienas ir naktis. Parepetavome ir tą rudenį ją dainavau su roko grupe „Gintarėliai“ įvairiuose Kauno studentų šokiuose, naktiniame bare „Orbita“.
Paslaptinga moteris
- Daina buvo itin populiari. Ar tai iššūkis? „Aš neisiu ta gatve, kuria tu praėjai/ Ir nedainuosiu tos dainos, kur dainavai/ Nes aš myliu tave, tiktai tave/ O tu eini dainuoji su kitu... „
- Kaip vasara ir jūra, moteris yra paslaptinga. Šios dainos žodžiai neturi konkrečios istorijos, o tik atspindi vasaros ir jūros ilgesį: „Nei man liūdna, kad ruduo paliko mus/Nei man gaila, kad žiema praėjo/ Man tik gaila vasaros mielos/ Dvelkiančios rasa ir jūros vėju. „
Lyg niekur nieko gurkšnojame erškėtuogių arbatą. Paklausiu Vytauto kaip jis jautėsi, kai mes 1972 metais apguldavome sporto halę ir laukdavome jo staugimo „mediniai ra-a-a-atai“. Po to išdidžiai pasišalindavome, nes daugiau „nebuvo muzikos“. Petrušonis rėkdavo neblogiau už „Blood, Sweet & Tears“ vokalistą Davidą Claytoną Thomą. Vytautas pakelia pirštą.
- Taip atrodė gal tik hipiams. Kitiems kauniečiams patikdavo evergrynai /niekada nesenstantys šlageriai/.
Ilgi plaukai
Man kiek skaudu, kad „Mediniai ratai“ Vytauto nešildo. Bet tai tik momentas. Petrušonis prisipažįsta, jog augino ilgus plaukus. Jo repertuare penkios „The Beatles“ dainos. „Ledi Madona“ ir „Ji myli tave, je, je, je! „ ir kitos. Nors dainininkui artimesni jausmingi, nepigūs ir nebanalūs, įdomesnės harmonijos kūriniai.
Dieną ir naktį
Kalbame apie jo repertuaro dainas šiandien. 1885 - 1950 metais Manhatane veikė muzikos leidėjų susivienijimas Tin Pan Alley. Pavadinimas kilo iš pro langus sklindančios daugybės to kvartalo kompozitorių pianinų kliunksėjimo kokafonijos, nes priminė alavinių skardų garsą /tin pan/. Terminas prigijo apibūdinant visą JAV lengvosios muzikos industriją. Būten tuo metu ir buvo sukurti šedevrai „Turiu tave po savo oda“ ir „Iš visos širdies“ ir „Night and Day“ ir daugelis kitų, Petrušonio atliekamų nūnai.
Malonūs žodžiai
Jis mano, kad puikiasias dainas apie meilę galėjo sukurti tik gyvenę dar neišprotėjusiu laikmečiu. Tuomet žmonės mokėjo bendrauti ir sakyti vienas kitam malonius žodžius.
Kiek paplepame apie kiną, televiziją, visą tą sumaištį. Jam patinka 1930 - 1955 metų filmai ir laida „Mūsų miesteliai“, nes ten daug nuoširdžių žmonių, kuriems nerūpi pasipuikuoti prieš kaimyną, draugą, pažįstamą. Vytautas nenoriai pasakoja apie gimines, bet pavyksta išpešti - dešimtys pusbrolių, pusseserių, dėdžių, tetų - muzikalūs. Vienas dėdė dainavo kaip Mario Lanzos mokinys.
- Esate laimingas, vadinamas lietuviškuoju Franku Sinatra?
- Labai.
- Kokie žodžiai iš mėgiamos dainos dabar ateina į galvą?
- Kai aš įsimylėsiu, tai tęsis amžinai, arba aš niekada neįsimylėsiu!
Drauge nutariame, jog geresnės pabaigos už Cole Porterio dainos žodžius straipsniui nesukursime. Tik jis priduria.
- Neesu super sentimentalus. Man daugiau patinka pati dainos esmė, jos žmogiškieji idealai.
Na, rašau ir galvoju, ar verta vardinti jo visus festivalių prizus ir laureatų iškovotus vardus, išleistus dikus minėti... gal ne. Buvo „Oktavos“ orkestro dainininkas, mūsų žvaigždė. Tuomet visi jį pažinojo. Dabar gilias akis slepia tamsūs akiniai. Jis dažnai koncertuoja džiazo klubuose.
Pradedu niūniuoti „Svetimi naktyje“.
Du vieniši žmonės susitiko... žvaigždės
... yra dar Lietuvoje romantikos..... ech, labanakt!