Rašyk
Eilės (79050)
Fantastika (2329)
Esė (1595)
Proza (11062)
Vaikams (2730)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 20 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Vienas žirnelis. Antras žirnelis. Trečias žirnelis. Taip rūšiuodavau mėlynus taškelius ant savo baltų marškinių. Tai nebuvo rašalo dėmės, paprasčiausiai ryškūs marškiniai.

Istorijos mokytojos žinios apie karų laikus buvo nepriekaištingos: galybė faktų, įvykių, detalių ir smulkmenų. Negana to, pamokų metu nagrinėdavom įvairius istorinius dokumentus, tačiau man būdavo nuobodu. Sausa. Rūšiuodavau žirnelius, vis priskirdamas save prie vienos iš grupių. 

„Mano tėvas žuvo kare“, — kartais sau pasakydavau ir kūną sukrėsdavo aštrus netekties jausmas. Kita vertus, tai juk netiesa — mano tėvas ir toliau mėgaujasi tolimųjų reisų vairuotojų malonumais, bet vien mirties (nesvarbu, tikros ar įsivaizduojamos) tūnojimas šalia nutempdavo mane į išgyvenimus, kurių nesu patyręs. To labiausiai  pasigesdavau karo istorijos pamokų metu. Trūko jausmų. Trūko esmės.

Mano suolo draugas kartu buvo ir mano geriausias draugas. Jo traiškanotos akys visą laiką būdavo įsmeigtos į mokytoją. Stebėdamas jo veido profilį lango fone, matydavau gilaus susidomėjimo raukšles ir kreivą, sugūrintą nosį, suteikusią puikią mintį pravardei. Kai vėžys paguldė vaikio motiną po žolės paklode, šis įniko į kompiuterinius žaidimus karo tematika. Jam nebuvo svarbu, kurioje, raudonųjų ar nacių, pusėje kovodavo, tikslas — laimėti. Procesas.

Sapnuodamas kartais matydavau tą kreivą nosį, keliaujančią prie mūsų kaimo su pulku ginkluotų vyrų. Tupėdavau daržinėje su tėvo šautuvu rankose ir slėpdavausi. Lauke klykdavo žmonės, aidėdavo šūviai. Nors ir drebančiomis kojomis, bet neištvėręs laukimo svorio, neklausydamas  tėvo įsakymo, išslinkdavau lauk. Bandydavau kovoti, bet buvau tik vaikas. Netrukus — negyvas vaikas. Prieš pagriūdamas ant žemės visad regėdavau kreivą nosį. Apie karą su draugu niekada nešnekėdavau. 

„Karas baigėsi 1945 metų rugsėjo 2 dieną“, — pamokų ciklą apie Dievo rykštę ramiai baigė mokytoja. Statiškai ir neperspektyviai. Nežmoniškai.

Kartais sapnuose ta pati kreiva nosis ateidavo į  mūsų kaimelį dėvėdama jau kita apranga. Žmonės nedrąsiai išlysdavo iš aptrupėjusių trobų. „Karas baigėsi“, — šypsodamasis ištardavo nosis. „Ar tikrai? “, — nedrąsiai klausdavo mano tėvas. „Tikrai“, — tebesišypsodamas atsakydavo Nosis. Bet tuo metu niekas tuo netikėjo. Yra tokių, kurie netiki ir dabar. 

Norėjau patekti į šį gyvybės ir mirties katilą, nušauti žmogų. Ne žaidime ir ne savo malonumui, o ginant tai, kas bandoma atimti, kai galvoje klaidžioja beprotybės šešėlis. Troškau pajausti pyktį, baimę, pagiežą, įtampą. Nestabilumą, kada mūšis, įsibrovęs į sielą, sudrasko ją į gabaliukus. Galvodavau, kaip žmonės jautėsi prieš prasidedant karui. Svajojau patirti tik arėjančią karo grėsmę,  nežinomybę, kai nė nenumanai, kas nutiks rytoj. Norėjau jausmo... Žinojimo.

Pasirausiau po savo kuprinę ir išsitraukiau dėžutę, kurią dažniausiai visad turėdavau su savimi. „Galiu uždegti smilkalo lazdelę? “, — paklausiau mokytojos. „Ką? Dabar, per pamoką? “  — nustebusiomis akimis pažvelgė į mane mokytoja. „Taip, dabar. Juk temą jau baigėm“, — atsakiau. Pakraipiusi galvą, mokytoja nesipriešino.

Tuos smilkalus man parvežė tėvas iš begalinių savo kelionių po pasaulį. Tai buvo jausmo aromatas. Po klasę pasklidęs parako kvapas labiausiai domino mane ir kreivą nosį. Jį dėl vienų priežasčių, mane dėl kitų.

Vienas žirnelis. Antras žirnelis. Trečias žirnelis. Prieš karą, jo metu ir po jo.
2006-11-25 17:35
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 11 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-12-02 16:13
Vai
Vai
įdomus pasirinkimas du bendrasuolius paversti kažkokia simboline dviejų priešpriešų sugretinimo ir palyginimo idėja. iš čia išnyra daug didesnių ar mažesnių paradoksų, manyčiau.

gerai. kūrybos perėjimas link subtilesnių, opesnių, gal ne tokių dažnų vidutiniam sluoksniui, tačiau reikalingų temų ir idėjų. apie jų taiklumą jau pasakyta pakankamai, tad belieka tik apie pačią teksto struktūrą ir išvaizdą...

čia jau roco užsiminė apie stiliaus sausumą. jis gal ir nebūtų toks pastebimas, jei ne teksto apimtis ir idėjos pateikimo stoka. galima čia kur kas įdomiau, tiksliau - išsamiau visa tai analizuoti, panaudojant tikrą siužetinę liniją, o ne kiek remtis vien tik vizijomis. kitaip tariant, tekstas yra inertiškas, tačiau jo inerciją prislopina dalykai, kurių ateityje tikrai galima išvengti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-26 16:05
pieva yra Jeržio
Gera idėja, akcentuoti pagrindiniai įvaizdžiai, daugiau mažiau nuosekliai dėliojama siužetinė linija. Tačiau nugreibei tik temos paviršių: karo ir veikėjo santykiai su juo - paviršutiniški. Pasigedau gilumos, noriu jos.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-26 14:00
roco alu
jau nuo pat pirmos pastraipos pasigedau subtilesnės raiškos, žinojimo ir aiškumo. pradėjai tartum neregys. štai vienas pvz: Vienas žirnelis. Antras žirnelis. Trečias žirnelis. Taip rūšiuodavau mėlynus taškelius ant savo baltų marškinių. Tai nebuvo rašalo dėmės, paprasčiausiai ryškūs marškiniai. stilistiniu atžvilgiu sakiniai, ypač paskutinis, nėra tvirti. jie klaidžiojantys. toks turėjimas galvoje mintį, bet kai norima pasakyti, ką turi galvoje, ne visada iki galo išeina. trūksta tiesumo ir aiškumo.
suprantamas, kad darbas ir užsibaigia ta pačia konstrukcija, tik ten jau kas kita.

toliau, jei kalbant apie raišką, tik jau kitokios bėdos, kurias reikia, manau, apdirbt, tau sausumas ir konservatyvumas. nors tokio tipo tematika ir gvildenama tavo darbe (karas, apibrėžkim), tačiau tas sausumas, 'kareiviškumas', tikslumas kaimkurių sakinių pabaigoje nepateisina lūkesčių. dar vienas pvz: „Karas baigėsi 1945 metų rugsėjo 2 dieną“, — pamokų ciklą apie Dievo rykštę ramiai baigė mokytoja. Statiškai ir neperspektyviai. Nežmoniškai.

darbas potencijos turi. tarp kitko, tasai draugo vaizdavimas, personažo bendrasuolis man priminė tokį gerą seną filmą 'elephant, jei jau apie jį esi girdėjęs. kadruotės mįslingai sudėliotos, pavadinčiau, filmas nebylusis. kalba tik ginklai mokykloje ir draugystė.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-26 12:43
abcdefgh
dėl dėžutės. tai tu ją turėdavai šalia dažniausiai ar visad? apsispręsk.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-25 18:32
avins
neaisku, ka norejai tuo pasakyt
o gal nieko nenorejai?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2006-11-25 17:39
kondensofkė
join the US Army
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą